Poprzedni temat «» Następny temat
Filidowie
Autor Wiadomość
Ruffle_truffle 

Podziękowania: 25/88
Wysłany: 2022-01-16, 16:24   Filidowie

Wikipedia:

Filidowie (irl. l. poj. fili, l. mn. filid) - członkowie uprzywilejowanej kasty wysoko wykształconych poetów i wróżbiarzy w Irlandii. Tytuł fili był często dziedziczony w rodzinie. Uzyskanie go wymagało jednak długich lat studiów, obejmujących pamięciową naukę setek opowieści, wierszy i genealogii. Istniało siedem rang filidów, z których najwyższą był ollamh. Nie ograniczali się do układania i przekazywania pięknych tekstów. Pełnili funkcje kapłańskie, byli historykami, wróżbiarzami i rozjemcami[potrzebny przypis].

Początkowo termin fili był używany w bardzo podobnych kontekstach, co określenie bard. Jednak z końcem X wieku słowo bard wyszło z użycia, a tytuł fili zaczął być używany na określenie poetów, strażników tradycji, uczonych. Filidom przypisywano nawet możliwość władania nadnaturalnymi mocami, co zbliżało ich do przedchrześcijańskich druidów. Jednak nie było wyraźnego konfliktu między hierarchią kościelną a hierarchią filidów.

Na razie nie mam sprecyzowanego opisu...

Wiem tylko, że to wróżbiarze, bard i trochę druid.

Podklasa barda z czarami druidycznymi? A może specjalne pieśni? Projekt otwarty. Dopisywać można pomysły

Edit: może w końcu mi jakąś podklasa wyjdzie.

Opis:

FILI

Tytułem fili określa się wykształconą kastę poetów, śpiewaków, wróżbiarzy i po części druidów. Filidowie to uczeni, a także historycy. Ich magia opiera się na intuicyjnym władaniu nadnaturalnymi siłami oraz studiowaniu zwojów.

ZALETY:

- Może rzucać zaklęcia druida bez konieczności uczenia się ich - dostaje je wraz z odpowiednim poziomem. Ponadto może normalnie nauczyć się zaklęcia maga.
- Premia +20 do Wiedzy.

WADY:

- Brak specjalnej pieśni: pieśń fili nie zapewnia żadnych unikatowych bonusów, w przeciwieństwie do innych pieśni podklas bardów.
- Wymagany charakter: Praworządny neutralny, Neutralny lub Chaotyczny neutralny.

Mój aforyzm

Podziękuj autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu