Poprzedni temat «» Następny temat
Metal Corner
Autor Wiadomość
Cruel 
Zasłużony

Podziękowano 1 razy
Wysłany: 2005-03-29, 18:09   Metal Corner

Metal - o ile mi wiadomo, na forum znajduje się parę(naście?) osób zainteresowanych tym gatunkiem; niech ten temat stanie się areną zbiorczą dla dyskusji o tym rodzaju muzyki. Nowe, ciekawe, zasłyszane niedawno płyty? Zespoły warte polecenia? Recenzje własne albumów/oceny zespołów? Ogólna dyskusja, spostrzeżenia, opinie i własne zdanie na tematy z metalem związane - sens wydaje mi się wiadomy, zapraszam do dyskusji.

Może żeby zacząć - jakie 5 albumów uważacie za swoje ulubione?

Jak dla mnie są to:
1. MetallicA "Ride The Lightning" - energia, moc, kult; płyta ponad dwudziestoletnia, a wciąż stanowiąca niedościgniony wzór, jak się powinno grać thrash metal, i metal w ogóle.
2. MetallicA "Master Of Puppets" - j.w. ;)
3. Blind Guardian "Imaginations From The Other Side" - niesamowity klimat, a jednocześnie energia; najostrzejsza płyta w dorobku Blind'ów, imo najlepsza
4. Summoning "Stronghold" - jedyny black, obok Samaela, jaki trawię. Klimat, klimat, KLIMAT! Ciary chodzą po plecach jak się tego albumu słucha, do tego teksty w całości oparte na twórczości Tolkiena. Nie od parady zdaję maturę m.in. na bazie tego zespołu :)
5. Samael "Passage" - energia, klimat; resztki blacku pozostałe w zespole mieszane z wprowadzoną elektroniką, efekt rewelacyjny

_
Ostatnio zmieniony przez Cruel 2005-05-20, 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta

Solar
Zasłużony

Podziękowano 2 razy
Wysłany: 2005-03-29, 18:17   

Ja plyt nie wymienie bo slucham tylko najlepszych piosenek, ale 5 tytułów moge wymienic ;) (Cruel dostanie swoją 5 :P ) :

Vader "Angel of Deth"
Vader "Blood of Kingu"
Machine Head "Imperium"
Amon Amarth "Death in Fire"
Slipknot "Duality"

Jallil 
Silent Warrior

Wysłany: 2005-03-29, 18:27   

* Disturbed (choć nie wiem czy do końca do metalu się zaliczają )
- The Sickness
- Music as a weapon
* Rhapsody
- Symphony Of Enchanted Lands II
* Deftones
- Deftones
- White Pony

Też sama nie wiem do końca co już podchodzi obecnie pod metal, co jeszcze nie :wink: Dla przykładu RATM czy Static-x, metal czy rock czy w ogóle co innego ?
Podziękuj autorce tego posta

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Podziękowania: 27/64
Wysłany: 2005-03-29, 18:53   

Cytat:
"Ride The Lightning" - energia, moc, kult;

True, true. Moja ulubiona płyta Metallicy. Pozatym uważam, że reszta jest taka sobie :P Wręcz cieńka, za wyjątkiem paru kawałków.. (Sandman, Unforgiven, One...) No, a ostatnie płyty Metallicy.. porażka.. :(
Cytat:
"Passage" - energia, klimat; resztki blacku pozostałe w zespole mieszane z wprowadzoną elektroniką, efekt rewelacyjny

Ano ten krążek również mi bardzo przypadł. Zgadzam się Cruelem.
Z Iron Maiden większość utworów bardzo dobra. Choć ostatnio zasłuchuję się najwięcej w Iron Maiden. Transylvania jest genialna :) Wszystko tam jest genialne. Zresztą patrząc na ich płyty wszystkie.. Maideni to zespół, który tworzy same świetne utwory od samego początku do dziś :) Przez ponad 20 lat. Brawo.
Bal-Sagoth Świetny. Świetny klimat. Najbardziej lubuję w płytce Battle Magic. Piękna muzyka, to niskie brzmienie, ten klimat, można się wczuć świetnie w każdy utwór.
Moonspell Ostatnio bardzo mi sie Wolfheart podoba. Miłe brzmienie gitar, Trebaruna, Alma Mater, Ategina.. miód. Cała płytka świetna.
Therion coś mi ostatnio A'arab Zaraq Lucid Dreaming się spodobał. W sumie tylko ta płyta, za resztę jakoś się wziąść nie mogę :)

W sumie najwięcej to bym teraz napisał o Zeppelinach, Doorsach, Jethro Tull, Camelu, Pink Floyd.. Baaardzo wiele bym o nich mógł napisać, ale nie jestem pewien czy to wchodzi w temat :roll: :>

Cruel 
Zasłużony

Podziękowano 1 razy
Wysłany: 2005-03-29, 19:20   

Jallil, Grzebul - ja despotą nie jestem, nie będę nikogo linczował jeśli napisze o zespole nu-metalowym, hardrockowym czy rockowym :wink:
Takie "Load" Metallici jest już płyta rockową, a nie przeszkadza to masie ludzi nazywać Metallicę najlepszym zespołem metalowym, mimo że tej stylistyki się wcale kurczowo nie trzymała. Metal i rock są mimo wszystko pokrewnymi gatunkami, a samo sztywne szufladkowanie muzyki też jest bez sensu - byle się na rozmowach o Mandarynie w tym temacie nie skończylo, to będzie fajnie.

Disturbed to nu-metal, Static-X najlepiej określić jako alternative metal (gdzieś jakieś dokładne określenie na nich spotkałem, ale już nie pamiętam; znajdę to napiszę). Co do RATM, nie jestem w stanie powiedzieć - bo trawię jedynie część ich pierwszej płyty, tą nie zawierającą zbyt wiele rapu, krórego nienawidzę; wszystkie pozostałe albumy mnie odrzucają, nie znam ich więc nie jestem w stanie gatunku określić. No ale, no matter.

Solar - ładnie, nawet nie wiedziałem że w takich klimatach się obracasz. Amon Amarth, Vader - nono, nie spodziewałem się.

Grzebul... Maidenów znam i ubóstwiam, Moonspella b. lubię, Theriona lubię. Ale: Bal-Sagoth - wtf? Pierwsze słyszę, co to jest? Przybliż gdybyś mógł, bo na oczy tej nazwy nie widziałem do tej pory.

Geba
Bibliotekarz

Wysłany: 2005-03-29, 19:27   

Oho, miły temat :) W sumie to trudny będzie wybór, oj trudny, no ale niech bedzie, hm..

1) Blind Guardian - Nightfall in Middle-Earth - świetna płyta, bdobrze oddaje klimat Śródziemia, ma kilka naprawdę świetnych utworów no i płyta inspirowana Tolkienem ;)
2) Blind Guardian - Imaginations From The Other Side - powody te samy co u Cruela, ponadto album wybitny, niemal wszystkie utwory to perełki.
3) Paradise Lost - Symbol of Life - świetny album, wszystkie kawałki właściwie mają energię i są melodyjne. Miodzio.
4) Metallica - Black Album, imho genialna płyta, sporo utworów pogrążających i w pewien sposób melancholijnych (ja tak to odbieram ;)), ale bardzo ją lubię.
5) Co do piątego miejsca...hmm, trudny wybór, serio. No ale...
Therion - dam tu dwie płyty - Lemuria / Sirius B - A to dlatego, że jak zdobyłem te albumy, to miałem w takiej formie dane (i myślałem, że to jeden album lol), i przypadl mi bardzo do gustu jako całość. Albumy są bardzo klimatyczne, no i szybko wpadają w ucho ;)

Aha, i nowe albumy ostatnio poznałem, hmm..:
Masterplan - Aeronautics - ot taki powerek, miłe dla ucha, przyjemnie się słucha. Choć nie powiem, żeby coś wybitnego ;)
Richard Andersson's Space Odyssey - The Astral Episode - taka mieszanka - trochę progressive, trochę melodic, trochę heavy, i epic - całkiem ciekawe.
(obie płyty z 2005 roku, więc jeszcze 'świeże' ;)).
Bardzo chcę
By spełniły się
Bardzo chcę...

Karanith 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 38/15
Wysłany: 2005-03-29, 19:37   

Iron Maiden - wg mnie, absolutnie najlepszy zespół pod Słońcem, Księżycem czy innym ciałem niebieskim. W dodatku mają najlepszego wokalistę świata (no, przynajmniej metalowego), Bruce'a Dickinsona. "Blood Brothers", "Wicker Man", "Be Quick or Be Dead", "Fear of the Dark" (koncertówka, mniam) i inne, to dla mnie prawdziwe Arcydzieła.
Metallica - w przeciwieństwie do Dziewicy, tylko kilka ich kawałków mi się podoba, ale są to za to naprawdę świetne utwory: "Muster of Puppets", "My World", "Nothing Else Metters".
Blind Guardian - ogólnienie nie lubię, choć "Bard's Song" (i coś jeszcze) jest niezły.

Znam zbyt małó pisoenek innych zepsołów, by coś o nich napisać. W takim razie - tyle :wink:

Jallil 
Silent Warrior

Wysłany: 2005-03-29, 19:53   

Właśnie z tym nu-metalem o Disturbed to nie byłabym pewna, bo jak LP jest nu-metalem i Disturbed to coś nie tak :wink: ale mniejsza :P
W takim razie też :
Static -x - Shadow Zone i Machine
RATM - praktycznie wszystko
Iron Maiden ( jak mogłam zapomnieć :oops: ) - wszystko
Black Sabbath - wszystko :twisted:
Podziękuj autorce tego posta

PIOTROSLAV

Wysłany: 2005-03-29, 20:42   

A ja Wampowiem że nie wiem co jest metalem a co jest rockiem...

Ogólnie jakis czas temu metal to było dla mnie coś z czego nie byłem w stanie wysaczyć konkretnych instrumentów... poprostu jazgot...

Teraz z 'cięższych' (?) płyt słucham:
Asgaard - XIII Voltum Lunae
Asgaard - ExOrienteLux
Nightwish - Wishmaster
SoaD - Aerials
Zespół HER - oni nagrali tylko jedna płytke, ale nazwy nie pamietam

"(...)ma swoje zdanie, którego raczej z tego co pamiętam nie zmienia. Kieruje się swoimi zasadami (i kwasami) . Oczywiście człek ze starej gwardii Cobu :P"
sovellis

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Wysłany: 2005-03-29, 21:28   

Bal-Sagoth.. Oj, tego się chyba nie da opisać :) To trzeba przesłuchać. Ale postaram się coś wychwalić.. hmm magia. Po prostu magia drzemie w tej muzyce. Nie wiem skąd oni są, kim oni są, ale pewne jest, że robią sobie sesję RPG, spisują je, dodają genialną muzykę, i wypalają na płytki :) Ciężkie brzmienie, łagodne, wokal różnie, zależy czy śpiewa jako kwestia wojownika, orka, czy innej wyroczni :) Ale potrafi być krzykliwie, potrafi nisko.
Polecam szczególnie album Battle Magic, który ma następujące pozycje:
1. Battle Magic
2. Naked Steel (The Warrior's Saga)
3. A Tale From The Deep Wood
4. Return To The Praesidium Of Ys
5. Crystal Shards
6. The Dark Liege Of Chaos Is Unleashed At The Ensorcelled Shrine Of A'Zura-Kai (The Splendour Of A Thousand Swords Gleaming Beneath The Blazon Of The Hyperborean Empire Part II)
7. When Rides The Scion Of The Storms
8. Blood Slakes The Sand At The Circus Maximus
9. Thwarted By The Dark (Blade Of The Vampyre Hunter)
10. And Atlantis Falls

Utwory 1,5 i 10 są krótkie, 2minutowe, bez wokalu, piękne sekwencyjki. Miodzio, szczególnie czołowy nr1. nr2 to dialog wojownika z wyrocznią (tyle mi się udało wykumać ;-) ) Szybki, dwa wokale. W sumie większość piosenek idzie w bardzo szybkim tempie. Można się w nie nieźle wczuć, jak się ma dobrą wyobraźnię, bo teksty potrafią być doskonale zrozumiałe (jak się umie słuchać), muzyka wciąga, ja czuję dokładnie klimat oblężonej twierdzy, czy mroków puszczy.. (potrzebne też trochę wyobraźni) Chłopaki piszą cholernie dużo tekstów, jak ktoś chce studiować teksty piosenek wraz z utworem, to zauważy, że w utworze zostało wyciętego wiele oryginalnego tekstu :P Przesłuchać, przesłuchać. Naprawdę magiczny krążek. I najlepiej nie wyrywkowe utwory, tylko wszystko jako jedną całość.

Pozatym Bal-Sahothowcy stworzyli 4 inne płyty, z czego Power Cosmic i A Black Moon Broods Over Lemuria znam i cenię, jednak Battle Magic najbardziej sobie uwielbiłem, najlepszy wg mnie :)

Tak się zastanawiam czy umiałbym do czegoś przyrównać BS.. Hmm, nie znam innego podobnego im zespołu - oni naprawdę stworzyli coś nowego, wspaniałego :)

Kinski 
Dziecię Bhaala
Zajebójca

Podziękowano 78 razy
Wysłany: 2005-04-01, 17:49   

Venom to (była?) niezła kapela, z charakterystycznym skrzeczącopodobnym głosem wokalisty.
Messiah też godny uwagi (szczególnie te balladki śpiewane-recytowane przez dzieci).
Więcej grzechów nie pamiętam :P, ale lubię je posłuchać...

Geba
Bibliotekarz

Wysłany: 2005-04-01, 22:09   

Hmm, to ja może polecę jeszcze najnowszą płytkę Kamelotu - The Black Halo. Dobry kawał power metalu, no i nowa odsłona Kamelotu :)

No i ponadto kilka kapel polecę, bo w końcu o to w tym kąciku chodzi :)

Paradise Lost - jak już pisałem o płycie Symbol of Life, tak i cały zespół jest świetny. Co prawda wcześniejsze płyty są troszkę cięższe od tych nowszych, ale ogólnie lubię wszystkie :)
Apocalyptica - świetna muzyka, udowodniono tym samym, że nie tylko muzyka z perksują, elektrykiem i dobrym wokalem to prawdziwa muzyka ;) No i nagrali covery Metallici, co im dobrze wyszło imo.
Pearl Jam - bardzo lubię pearl jam`a, mam do niego sentyment, związany.. z pewną osoba. Szczególnie utwór Wishlist. A jeśli chodzi o albumy, to moje ulubione to Ten, Riot Act i Yield.
Matthew Good Band - relaksujący, czasem melancholijny rock (?), bardzo lubię płytę Avalanche. Szczególnie utwory Lullaby for New World Order, Weapon, While we were hunting rabbits, Symbolistic white walls i A long way down. Naprawdę miłe.

No dobra, nie chce mi się każdego zespołu opisywać ani wymieniac najlepszych albumów, utworów :P Polecę kilka tak hurtem:
System of a Down - metal z elementami armeńskiego folku :)
Tiamat - ot taki death metal, lubię posłuchać.
Hunter, Hammerfall, Type o Negative, Rhapsody,, Evergrey, Katatonia, , Ty`r. Oj wszystkiego nie będę wymieniał, na razie starczy ;)
Bardzo chcę
By spełniły się
Bardzo chcę...

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Wysłany: 2005-04-01, 22:24   

Dobra, moja kolej.

Faith No More - Album Of The Year.
Świetna płyta. Zadziwiająca.. Przesłuchać najlepiej jako całość, fajne brzmienie, ogólnie ciekawy zespół.
Camel - Mirage
Płyta wprost genialna. Wymiatająca. Świetne długie utwory, klimatyczne, potężny rock..
Focus - Moving Waves
Znowu rock. Zaczyna się świetnym utworem Hocus Pocus, z jodłowaniem i solo na akordeonie. Miód.
Alice In Chains - Dirt
Coś bliskiego Nirvanie, Pearl Jamowi.. b. dobra płyta, nastrojowa. Rooster wymiata, Thembones też.
Sex Pistols - Never Mind The Bollocks
Wyrąbisty punkrock. Ostre wkurzające brzmienie gitarek, i cholernie jazgotliwy wokal. Ale wypaśny. Najsławniejsze God Save The Queen, EMI, Anarchy In UK

atiia

Wysłany: 2005-04-02, 12:43   

Naprawde trudno bylo sie zdecydowac... Tylko 5 albumow? TYLKO??? :cry:

No trudno, jestem zmuszona nagiac przepisy :P
I. Moonspell - Sin Pecado, ktora zmienila moje zycie i sposob postrzegania swiata nie do poznania, moze nie bede dawac przykladow, bo nie przystoi 8)
II. Moonspell- Darkness and Hope, to wlasnie dzieki 'Os senhores da guerra' zaczelam uczyc sie portugalskiego i jestem im za to bardzo wdzieczna,
III. Dimmu Borgir - Puritanical Euphoric Misanthro, glownie z powodu 'Burn in Hell',
IIII. :P Nokturnal Mortum - Goat Horns, glownie przez 'Black Moon Overture', 'Kolyada' i wyobraznie czlonkow zespolu,
V. Children Of Bodom - Follow The Reaper,
VI. Blind Guardian - Imaginations From The Other Side, 'Mordred's Song' i 'I'm Alive', dwie najukochansze piosenki Blind'a, choc prawde mowiac wszystkie bez wyjatku sa ubostwiane,
VII. Asgaard - Ad Sidera of Infinitum,
VIII. Asgaard - When the Twilight Set in Again, obie wspaniale. Az strach pomyslec, ze jeszcze dwa tygodnie temu nie wiedzialam, ze to zespol jest z Polski :lol: Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jaka jestem z nich dumna :)

Powinnam byla jeszcze wymienic Metallice, ale czas jej sluchania, przypadl na smutniejsze chwile w moim zyciu i, szczerze mowiac, kojarzy mi sie raczej zle. Co nie znaczy, ze nie lubie jej sluchac, o nie!

Nalafein

Wysłany: 2005-04-02, 22:18   

Blind Guardian ,,Imaginations From The Other Side''- moj pierwszy album metalowy :wink:
Cradle of Filth- wszystko, ulubiony zespol
Kat- ,,Róże Miłości Najchętniej Przyjmują Się Na Grobach''
Behemoth ,,Grom''- ich najlpeszy album
Metallica ,,...And Justice For All''
Nokturnal Mortum ,,Lunar Poetry''
Emperor ,,Anthems To The Welkin At Dust''
Limbonic Art ,,In Abhorrence Dementia"
Enslaved ,,Bellow The Lights'', ,,Eld''
jeszcze jest pare, ale aktualnie nie przychodza mi do glowy :wink:

Odpowiedz do tematu