Poprzedni temat «» Następny temat
Gra w Baldur's Gate 2 w sieci z wewnętrznym IP
Autor Wiadomość
Aure

Wysłany: 2005-01-07, 18:19   Gra w Baldur's Gate 2 w sieci z wewnętrznym IP

Na różnych forach poświeconych RPG często pada pytanie o grę po sieci w Baldur's Gate 2 w przypadku posiadania wewnętrzengo IP. Zaraz po nim zazwyczaj pojawia się odpowiedz, iż jest to niemożliwe co nie jest do końca prawdą. Ostatnio trafiłem na nie na jednym z for, na których pisuję, i postanowiłem napisać mini poradnik jak z niemożliwego zrobić możliwe :) Pomyślalem, że mógłby się przydać też komuś z Was, jeśli nie to niech go ktoś usunie :P

1) Co oznacza "wewnętrzne IP"?
Wewnętrzne IP posiadają osoby, które korzystają z internetu poprzez siec lokalną i nie posiadają w umowie zapisu o przydziale IP zewnętrznego (zazwyczaj za ten przywilej trzeba dodatkowo płacić). Oznacza to, że ich komputer nie jest widziany na zewnątrz sieci (w internecie) pod tym IP. Cały ruch pomiędzy siecią a internetem idzie poprzez serwer lokalny, który w locie dokonuje konwersji IP wewnętrznego na zewnętrzne i na odwrót. Większość gier radzi sobie bezproblemowo z tą sytuacją jednakże Baldur's Gate do nich nie należy w związku z tym trzeba podjąc dodatkowe środki aby móc grać po sieci w tę gierkę :)
Mianem IP wewnętrznego określa się IP z następujących klas adresowych:
10.0.0.0 - 10.255.255.255
172.16.0.0 - 172.31.255.255
192.168.0.0 - 192.168.255.255

2) Jak sprawdzić czy na pewno posiada się IP wewnętrzne?
Windows 98/ME => Start->Uruchom->wpisz 'winipcfg' (bez apostrofów) i sprawdź czy wyświetlone IP należy do którejkolwiek z podanych wyżej klas
Windows 2000/XP => Start->Uruchom->wpisz 'ipconfig' (bez apostrofów) i sprawdź czy wyświetlone IP należy do którejkolwiek z podanych wyżej klas
Linux => w konsoli wpisz 'ifconfig' (bez apostrofów) i sprawdź czy wyświetlone IP należy do którejkolwiek z podanych wyżej klas

3) Co trzeba zrobić aby zagrać po sieci z wewnętrznym IP?
Sposób na dokonanie tego jest prosty aczkolwiek może być nieco trudny do uzyskania. Dzieje sie tak dlatego, iż wymaga on ingerencji administratora sieci w konfigurację serwera lokalnego. Z góry uprzedzam, że szanse na to są niewielkie, ponieważ mało który administrator zgodzi się na wykonanie tej operacji (pomimo, iż nie niesie ona ze sobą żadnego zagrożenia bezpieczeństwa serwera). Mianowicie aby zagrać w BG2 po sieci należy poprosić administratora o wykonanie na serwerze przekierowania (forwardingu) na nasz komputer portów 2300-2400 i 47624 TCP i UDP. Po dokonaniu tej operacji można spokojnie grać przez sieć (niestety w każdej sieci loklanej tylko jedna osoba może cieszyc się przekierowaniem portów - to jedno z kryteriów, z powodu których administratorzy odmawiają). Sposób jest w 100% sprawdzony, ponieważ sam z niego korzystałem i gra chodziła pięknie.

To byłoby na tyle, mam nadzieje, że dzięki temu mini-poradnikowi ktoś z Was będzie mógł się cieszyc Baldurkiem Online. ;)

Solar
Zasłużony

Podziękowano 2 razy
Wysłany: 2006-01-02, 21:17   

chcialem tylko powiadomic ze ostatnio gralem z 2 kumplami w BG 2 z czego 1 ma zewnętrzne a drugi wewnętrzne ip... ten drugi nic nie mieszal u administratora sieci. Uzylismy ciekawego programiku zwącego sie Hamachi...

Vaelleas Baenre

Wysłany: 2006-01-04, 22:14   

No za pomocą Hamachi można chyba grać przy każdym IP więc polecam programik (mało miejsca zajmuje i jest prosty w odbsłudze). Ja grałem w ten sposób i nie żałuję! :)

Calliea 

Podziękowała 1 razy
Wysłany: 2006-02-02, 22:13   

Niby z każdego, ale wyjątki potwierdzają regułę - u mnie Hamachi nic nie pomaga. Różnymi sposobami juz próbowałam... :(
Podziękuj autorce tego posta

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 40/38
Wysłany: 2006-02-03, 22:43   

Dziwne :?
Nie chcę być niegrzeczny ale może po prostu źle go obsługujesz? Poza tym czasami hamachi ma rózne dziwne skoki.

Monument--> Co z naszą grą? :peace:

Calliea 

Podziękowała 1 razy
Wysłany: 2006-02-03, 23:57   

Nie mam pojęcia, robiłam wszystko tak samo jak osoby, którym działa... :sciana:
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła..."
Podziękuj autorce tego posta

kuba_ufo 

Podziękował 4 razy
Wysłany: 2006-12-25, 23:51   

Co zrobić jak odpalam ipconfig i ono się włącza i natychmiast wyłącza (nie jestem w stanie nic odczytać) ? Byłbym wdzięczny za pomoc.
Podziękuj autorowi tego posta

Thishen
Zasłużony

Podziękowania: 1/5
Wysłany: 2006-12-26, 12:29   

Musisz je odpalic z wiersza polecen. Start->uruchom->cmd (jesli masz win xp) i tam wpisz ipconfig. Jesli masz win 98 to start->uruchom->winipcfg bodajze.

Melek 

Wysłany: 2007-07-15, 19:32   

Aure napisał/a:
portów 2300-2400 i 47624 TCP i UDP

Z logicznego punktu widzenia i porty 2300-2400 oraz port 47624 muszą być TCP,UDP, jednak prosiłbym, aby ktoś mnie utwierdził w tym, bo nie jestem czytając ten cytat, tego do końca pewien.
Z góry dzięki i pozdrawiam.

LoCo 
Specyficzny Mag

Podziękował 1 razy
Wysłany: 2007-08-12, 15:58   

Ja mam pytanie.. mam orginal ale zgubilem kod rejestracji elektornicznej.. czy to wyklucza mnie z grania przez neta? Mozna jakos ten kod odzyskac albo cos?

Thishen
Zasłużony

Wysłany: 2007-08-12, 17:02   

To nie ma nic do rzeczy ;) Mozna grac w BG przez neta nawet na najpodlejszym piracie (czego nie pochwalamy) - musi sie zgadzac jedynie wersja gry (patche, mody itp).
Rejestracja elektronicza to jest tylko taki bajer CDProjektu :) Zupelnie zbedny do grania. Wiec nie majac kodu nie tracisz nic poza przywilejami na stronie gram.pl (wPLN itd) - chyba, ze masz rejestracje za soba. Pozniej juz sie do niczego nie przydaje.
A czy mozna odzyskac? Chyba nie, przynajmniej nie wiem nic o takiej mozliwosci.
PS. Wypowiadam sie oczywiscie odnosnie BG, nie wiem jak z innymi grami jest, moze potrzebny ten kod, nie gram zbyt wiele ostatnimi czasy.

LoCo 
Specyficzny Mag

Podziękował 1 razy
Wysłany: 2007-08-12, 17:57   

Wielkie dzieki.. mam zamiar pograc z kumplami sobie (zapewne na hamachi)

jeszcze raz dzieki :-D

jeszcze jedno pytanko... jaka wersja BG2 jest oferowana w eXtra Klasyce??

Thishen
Zasłużony

Wysłany: 2007-08-12, 19:51   

A tego niestety nie wiem :( Gdizes tu pisano, ze spatchowana (czyli ToB+patch), ale to by trzeba sprawdzic porownujac numerki ;)

Pavlus
Przyjaciel Klanu
Erpegozjad

Podziękowania: 16/36

Wysłany: 2007-08-13, 08:52   

Zapene z najnowszymi uaktualnieniami jak to oni mają w zwyczaju, ale chodzi Ci o klasyke czy tą klasykę gold co niedawno wyszła?

LoCo 
Specyficzny Mag

Podziękował 1 razy
Wysłany: 2007-08-13, 09:29   

normalna eXtra Klasyka (na opakowaniu pisze: "Nowa eXtra Klasyka gier komputerowych" )

takie opakowanie.

Odpowiedz do tematu