Poprzedni temat «» Następny temat
Książki Forgotten Realms
Autor Wiadomość
boro 

Podziękowania: 27/24
Wysłany: 2008-01-05, 13:06   

samą tręścią raczej sie nie różnią, jak już to oprawą, czcionką itp.

( °Д°) <You've got to be kidding me...
Podziękuj autorowi tego posta

Caladan 
Chaos is Behind you

Podziękowania: 6/11
Wysłany: 2010-01-03, 20:21   

Czy ktoś może skrócić fabułę książki z cyklu "Oko morskiego diabła"

Interysuje mnie:
1)Czy Iakhowas atakował innymi rasami oprócz Sahuaginami na miasta
2)Jakie zamierzenia Iakhowas miał podczas tej wojny
3)Czy Iakhowas miał zdolności kontrolowania umysłów morskich stworzeń
4) Czemu Iakhowas nie dokończył swojego ataku

Byłby wdzięczny o podanie informacji w spoilery, albo na pw

tomashes 

Podziękował 7 razy
Wysłany: 2016-03-21, 13:08   

Szukam dobrych książek osadzonych w Forgotten Realms. Zależy mi na tym, aby pojawiały się postacie i miejsca z obu gier Baldur's Gate, ewentualnie Sigil z Tormenta (chociaż nie wiem czy to się zalicza do FR). Dodam, że nie chce książki opowiadającej dokłdnie historii z gry.

Nobanion 
kotołak

Podziękowania: 88/193
Wysłany: 2016-03-21, 13:34   

tomashes napisał/a:
Szukam dobrych książek osadzonych w Forgotten Realms. Zależy mi na tym, aby pojawiały się postacie i miejsca z obu gier Baldur's Gate, ewentualnie Sigil z Tormenta (chociaż nie wiem czy to się zalicza do FR). Dodam, że nie chce książki opowiadającej dokładnie historii z gry.

Proszę, polecam ten portal, jest lepszy od wiki, można napisać do autorów tejże strony itd...
Polecam książki twórcy Zapomnianych Krain : Greenwooda, ewentualnie Mel Odom i Elaine Cunningham, co do reszty, warto poczytać opisy, w tym wypadku pozwalają zaoszczędzić czasu na znajdywanie ich :razz:
http://encyklopediafantas...pomniane_Krainy

tomashes 

Podziękował 7 razy
Wysłany: 2016-03-21, 14:39   

A mam pytanie o sagę Drizzta, czy przewijają się tam miejscówki lub postacie z gier? Poza samym Drizztem i Podmrokiem oczywiście?

Damianus_NT 
beamdog hater

Podziękowania: 74/19
Wysłany: 2016-03-21, 16:21   

Pojawia się kilka znanych postaci ze świata Zapomnianych Krain, choć wszystko skupia się oczywiście raczej dookoła głównego bohatera. Dużo się można dowiedzieć zarówno o Drizzcie, jak i o świecie, w którym przyszło mu dorastać. W książkach sporo jest ciekawych opisów społeczeństwa i kultury Drowów oraz innych mieszkańców Podmroku. Sama historia całkiem zgrabnie napisana, a postacie da się lubić. Piszę tutaj o pierwszych, trzech książkach w serii. Naprawdę dobrze wspominam tą trylogię, choć zaznaczam, że czytałem ją dość dawno.

Tomy, które czytałem i które mogę polecić zaznaczyłem na poniższym obrazku; należą do zbioru "Legenda Drizzta". Sporo osób na forum ostro krytykuje twórczość R.A.Salvatore, jednak te konkretne, trzy książki, traktują bardzo wyrozumiale. To utwierdza mnie w przekonaniu, że wyróżniają się na plus z całej serii. Po przeczytaniu, zdecydujesz czy chcesz brnąć w tą historię dalej.

Księga 1 - Ojczyzna
Księga 2 - Wygnanie
Księga 3 - Nowy Dom

Jolan 
Dziecię Bhaala
Bendem go zjadł

Podziękowania: 59/107
Wysłany: 2016-03-21, 19:31   

Gdy widzę nastą książkę o Drizzcie przypomina mi się Sapkowski
Sapkowski napisał/a:
"Był to niezbity dowód*, że wiedźminska saga tworzona była według precyzyjnego planu, nie była, wbrew plotkom, pisana niczym rozgrywka role playing game, a zakończona wtedy, gdy autorowi sie znudziło."
*Chodzi o opowiadanie Cos się zaczyna, coś się kończy.

Dobrze też mi się czytało Wojny pajęczej królowej, też w tematyce podmorku/drowów
[Dzisiaj 22:47] Jolan: Hmm, w sumie w komentarz twórców było wiele o rozbudowie twierdzy. Co jeśli można dobudować zamtuz?
[Dzisiaj 22:49] Tuldor88: Wtedy będzie to już "ku***sko dobra twierdza" :P

nowyU

Podziękowania: 20/161
Wysłany: 2016-03-21, 20:28   

W zasadzie książki FR są tak złe że aż szkoda na nie czasu ale trafiają się perełki:
1. Wymieniona wcześniej Drizzt saga tomy 1-3,
2. Cormyr - naprawdę dobra rzecz,
3. nie czytałem ale sporo osób polecało - Wojny Pajęczej Królowej (zdaje się, że 4 tomy były).

Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Podziękowania: 129/135
Wysłany: 2016-03-21, 22:44   

Tyle postów i nikt koledze Athansa nie polecił? A tiu tiu tiu wy niedobrzy wy! :lol:

Ok, a tak na poważnie - Książek 'dobrych' (niech ktoś zdefiniuje co pod tym widzicie bo bardziej subiektywnego słowa nie ma :) ) jest całkiem sporo ale faktycznie nie wszystkie do FR pasują, część opisuje Greyhawk czyli starszy ze światów DnD . W efekcie miast czytać o Wrotach Baldura i Amnie możemy trafić na to co sie działo w Velunie a zamiast Drizzta (emo zoofil o różowych oczach płaczący że go nikt nie kocha) zdarzy się zdanko czy dwa o księciu Trommelu... co kto woli.

Samych ksiąg dotykających stricte regionu i zdarzeń z BG1/BG2 nie kojarzę poza wspomnianym Anthasem ale to (książki , nie autor) całkowite ścierwo.
Może przytoczę twierdzenie Liberty'ego, które jakoś tak idzie: planujesz jakiś projekt, wyznacz sobie termin, pomnóż potrzebny czas przez 2 a i tak nie zdążysz.

Wybrane fragmenty banterów:
Edwin napisał/a:
-Phi! Porównywać mnie do jakiegoś podrzędnego nekromanty! (Stanowczo na zbyt wiele sobie pozwala, muszę pokazać mu gdzie jego miejsce.) Prawdopodobnie przemawia przez ciebie zwykła zazdrość. Wy, maluczcy macie tendencje do zawiści wobec tych, którzy was przerastają. Ja zaś czynię to nie tylko talentem ale i wzrostem, karzełku.
-*Posłał Edwinowi szeroki uśmiech przemawiając serdecznym tonem* Jeszcze raz nazwiesz mnie „karzełkiem” a utnę ci na dole coś niezwykle małego, co może jednak mimo wszystko być ci drogie. Gdy zaś chodzi o te dyrdymały o talencie... znów przypominasz mojego żałosnego, byłego towarzysza...
Minsc napisał/a:
-Niebywałe, że ten chomik jeszcze oddycha. Znajdując się nieco bliżej ciebie wielkoludzie na pewno zaniechałbym tej czynności, powiedz, uważasz że pranie onuc urąga twej męskości, czy po prostu lubisz informować wrogów zapaszkiem o tym, iż się do nich zbliżasz?
-Boo być może jest niewielki Montaronie, ale jest też o wiele silniejszy niż się zdaje. A to, co czujesz to zapach prawdziwego mężczyzny, który przykryje każdy odór zła, na jaki trafi, co nie, Boo?.
Viconia napisał/a:
-Mmm... wciąż robisz wrażenie Viconio, moja ty hebanoskóra kusicielko. Zdajesz sobie sprawę jak działasz na otoczenie, prawda?
-Oczywiście samcze, dzięki temu jalukul, mężczyźni tacy jak ty – myślący kroczem zamiast głową – stają się łatwiejsi w kontrolowaniu

-cała prawda o Imoen :P

memory 
Gwiazda Mystry

Podziękowania: 109/132
Wysłany: 2016-03-21, 23:14   

Tuldor88 napisał/a:
Książek 'dobrych' (niech ktoś zdefiniuje co pod tym widzicie bo bardziej subiektywnego słowa nie ma :) )

No właśnie. Czytałem kiedyś jakąś powieść osadzoną w realiach FR, napisaną przez panią Cuninngham; tytułu nie pamiętam. Całość była nafaszerowana informacjami o Wybrzeżu Mieczy, aż po brzegi kartek, ale co z tego, skoro był to zwykły gniot. Dla informacji, to już lepiej poczytać podręczniki do gry.
Za to bardzo miło zaskoczył mnie pan Troy Denning. Jego sposób prowadzenia narracji sugeruje, że jest kobietą (dopiero Nobanion uświadomił mi, że jest inaczej), ale to chyba nie ma znaczenia, prawda? To jedyny autor z Zapomnianych Krain, Który, moim zdaniem, potrafi pisać. Czytałem jego świetne "Morze piasków" i "Zawoalowanego smoka". Ten smok chyba trochę słabszy...

tomashes 

Podziękował 7 razy
Wysłany: 2016-03-22, 09:47   

Dzięki wszystkim za opinie. Sprawdzę najpierw książki o Drizzcie, bo tu i na innych forach sa najbardziej polecane, a później się zobaczy.

Pavlus
Przyjaciel Klanu
Exiled Drow

Podziękowania: 14/32
Wysłany: 2016-03-22, 09:50   

Ja od siebie polecam książki Salvatore'a, sporo ludzi je hejtuje, że niby zbyt wyidealizowane i infantylne ale jakoś ja je lubię. FR to nie dark fantasy to nie Wiedźmin:P

Heh, masz piwo:)

Nobanion 
kotołak

Wysłany: 2016-03-22, 13:31   

Tuldor88 napisał/a:
Tyle postów i nikt koledze Athansa nie polecił? A tiu tiu tiu wy niedobrzy wy! :lol:

Ok, a tak na poważnie - Książek 'dobrych' (niech ktoś zdefiniuje co pod tym widzicie bo bardziej subiektywnego słowa nie ma :) ) .

Już ci mówię, ze czytasz bez przymusu, nie dlatego, że dzieje się w Zapomnianych Krainach, ale jako powieść z gatunku fantasy pozwala, daje się wciągnąć w swoją fabułę i nie wnikasz, czy autor jest znany, czy nieznany...

Różne są gusta, ale jest tyle lubianych pozycji w danym gatunku literackim, że można się pokusić o dobór pewnych tytułów, moim zdaniem.

Salvatore, o dziwo napisał bardzo dobre powieści z innego uniwersum, możliwe że świat Faerunu go , może nie tyle że przerósł, ale ilość podręczników itp wymusiła na nim pewne ograniczenia? Chociaż tak naprawdę, to nie trzyma się kanoniczności, aświat pełen magii, spisków i rozterek moralnych, ukazuje bardzo....nużąco jak dla mnie....

Nic nie mam np.przeciw osobie co lubi koty/ kota hehe , tutaj Drizzt, ale jego postać jest tak ociekająca lukrem i miodem cnót, aż mdło- że rozumiem, Drow nawrócony , ucieka z Podmroku, ale cechy pewne powinny zostać, ale to moje zdanie....
Ostatnio zmieniony przez Nobanion 2016-03-22, 13:33, w całości zmieniany 1 raz  

Pavlus
Przyjaciel Klanu
Exiled Drow

Podziękowania: 14/32
Wysłany: 2016-03-22, 13:32   

Masz na myśli jego wkład w Expanded Universe Star Wars?:)

Heh, masz piwo:)

Nobanion 
kotołak

Wysłany: 2016-03-22, 13:35   

Pavlus napisał/a:
Masz na myśli jego wkład w Expanded Universe Star Wars?:)

Tak. Daje radę, chociaż smętne Jedi w obecnych czasach, to pikusie są, jakby wrócili Prawdziwi Sithowie, to by zawinęłi wszystkich w ciagu sekundy ^^... Teraz ta dziwna rasa, a i dobrze im tak, niech kombinują hehehe...

Odpowiedz do tematu