Poprzedni temat «» Następny temat
Książki Forgotten Realms
Autor Wiadomość
Lara
Przyjaciel Klanu
Aen Saevherne

Wysłany: 2005-04-26, 22:55   

Powiedzmy, że się znam. Raczej pamiętam ;).

Wg www.wizards.com (gdziś tam kiedyś znalazłam) pierwszy tom pięcioksiągu Cadderly'ego zaczyna się w 1361 DR (wg tego samego źródła Czasy Niepokoju miały miejsce w 1358 DR).

Miejsce... zajrzyj na tę mapę. Znajdź Athkatlę :P, potem na południe Targowo, na wschód Riatavin, idąc dalej na wschód masz Jezioro Impresk i te góry (Snowflakes Mts.) :P (szczerze mówiąc znalazłam to teraz, nie było takie skomplikowane ;) ).

Orish

Wysłany: 2005-04-26, 23:19   

Że jak? 1361? Jeśli się nie mylę w pierwszym tomie pięcioksięgu Danica i Cadderly mają coś około dwudziestki, a kiedy Drizzt i Catti-brie tam trafiają mają już około trzydziestki. Drizzt i Catti-brie żeglowali 6 lat, 6 lat od oblężenia Mithrilowej Hali, które miało miejsce zaraz po Trudnych Czasach, więc 1358 lub 1359. 6 lat żeglugi, czyli do 1364 lub 1365. A więc akcja pięcioksięgu rozpoczyna się około 1355 RD (Rok Harfy).

Yaku

Wysłany: 2005-04-27, 00:47   

Skoro Kantyczka rozpoczyna się w 1361 DR top jest to w latach niepokoju (czyli wtedy gdy bogowie stąpali po ziemi - chociaż nie jestem pewien w którym roku powrócili na swe miejsca :roll: ).

Był to Rok Dziewic, w którym poraz pierwszy zginął Bane. Co rozpoczęło świętą wojnę w Twierdzy Zhentil, która doprowadziła do wygnania wyznawców Bane w głąb podziemi przez Kapłanów Cyrica.

W tym samym roku badacze z Amn odkryli Maztikę. Ziemie leżące na zachodzie od Faerunu. Prowadzili tam wojnę na podobieństwo* potyczek pokolumbijskich, których głównym celem było złoto i bogactwa nowoodkrytego lądu.

*Z tą różnicą, iż tamtejsze cywilizacje wcale nie były zacofane :wink:

Edit:
Chociaż głowy nie dam uciąć czy to ten rok.
Na pierwszej stronie Kantyczki w prologu pisze:
"-Tam musimy się udać - ciągnął Aballister, bardziej do siebie niż do impa. Urwał nagle, pogrążając się w spomnianiach, powracajac do punktu zwrotnego w swoim życiu, który miał miejsce ponad dwa lata temu, jeszcze w Trudnych Czasach"

Trudne Czasu to inaczej Czas Niepokoju jaki miał miejsce w Roku Cieni (czyli 1358 gdy boskie avartary chodziło po ziemi). Aballistar wspomina czasy z dwuch lat i kilku miesięcy, więc obecnie (rozpoczęcie Kantyczki) musi być 1360 Rok Wieżyczki w którym.... interesuje to wogule kogoś? :>
Podziękuj autorowi tego posta

Lara
Przyjaciel Klanu
Aen Saevherne

Wysłany: 2005-04-27, 06:18   

Orish Orange--> opierałam się na tym źródle.

Orish

Wysłany: 2005-04-27, 06:28   

Cytat:
Skoro Kantyczka rozpoczyna się w 1361 DR top jest to w latach niepokoju (czyli wtedy gdy bogowie stąpali po ziemi - chociaż nie jestem pewien w którym roku powrócili na swe miejsca ).

Trudne Czasy miały miejsce w 1358 RD i trwały zaledwie kilka tygodni.
Cytat:
Był to Rok Dziewic, w którym poraz pierwszy zginął Bane. Co rozpoczęło świętą wojnę w Twierdzy Zhentil, która doprowadziła do wygnania wyznawców Bane w głąb podziemi przez Kapłanów Cyrica.

W tym samym roku badacze z Amn odkryli Maztikę. Ziemie leżące na zachodzie od Faerunu. Prowadzili tam wojnę na podobieństwo* potyczek pokolumbijskich, których głównym celem było złoto i bogactwa nowoodkrytego lądu.

Nie wiem jak to interpretować, ale na pewno wg chronologii zniszczenie Bane'a było w 1358 RD, więc może został wskrzeszony albo śmierć to nie to samo co zniszczenie w tym wypadku? Co do Maztiki to została ona odkryta w Roku Wieżyczki w 1360 RD. Właściwie to skąd te informacje? Chyba z jakiejś lipnej strony o FR :/
Cytat:
Na pierwszej stronie Kantyczki w prologu pisze:
"-Tam musimy się udać - ciągnął Aballister, bardziej do siebie niż do impa. Urwał nagle, pogrążając się w spomnianiach, powracajac do punktu zwrotnego w swoim życiu, który miał miejsce ponad dwa lata temu, jeszcze w Trudnych Czasach"

To w takim razie Salvatore coś namieszał. W "Drodze do świtu" wyraźnie jest napisane, że Catti-brie ocenia ich wiek na około 30 lat. Natomiast w "Kantyczce" wyraźnie jest napisane, że Cadderly ma 21 lat.

Lara
Przyjaciel Klanu
Aen Saevherne

Wysłany: 2005-04-27, 08:11   

Orish Orange napisał/a:
To w takim razie Salvatore coś namieszał.

Nie pierwszy raz mu się to udało. W 'Kryształowym Relikcie' jest napisane, że Drizzt przebywał w Podmroku około 200 lat. A potem RAS zmienił zdanie i napisał TME.

Cytat:
W "Drodze do świtu" wyraźnie jest napisane, że Catti-brie oceniaich wiek na około 30 lat.

To że ocenia ich na jakiś wiek, wcale nie znaczy, że mają tyle lat. :P Szczególnie, że Cadderly w ogóle nie wyglądał na swój wiek (a raczej na swojego pradziadka ;)).

Orish

Wysłany: 2005-04-27, 16:39   

Kantyczka, str. 48 napisał/a:
Skończył niedawno dwadzieścia jeden lat i sześć razy opuszczał Bibliotekę Naukową, ale za każdym razem towarzyszył mu któryś z mistrzów, zazwyczaj Avery oraz kilku kapłanów.

Droga do świtu, str. 189 napisał/a:
- Dwadzieścia dziewięć - stwierdził niedbale. - Mam dwadzieścia dziewięc lat.
- Trzydzieści za dwa tygodnie - dodał Ivan. - Choć nie wyglundasz na starszego niż sto szyść!

Yaku

Wysłany: 2005-04-27, 17:19   

Orish Orange napisał/a:
Właściwie to skąd te informacje? Chyba z jakiejś lipnej strony o FR :/

Opierałem się głównie na "Opisie Świata" - podręcznik Forgotten Realms. Swe wiadomości o FR czerpię jeszcze z napotkanych stron internetowych jak i z samych opowieści.

Według teges podręcznika w Roku Wierzyczki tuigańska horda najechała Faerun. Co rozpoczęło krucjatę przeciwko najeźdźcą.
W tym samym roku Król Azoun IV zabił khahana Yamuna.

Coprawda nieco dziwne. w 1358 - (..)Zniszczenie Bane(..), a w 1361 - (..)pierwsza śmierć Bane(..) :roll:

Lara ma racje. Bardzo często wynikają różne nieścisłości między opowieściami spisanymi przez różnych autorów ^^
Ktoś (najlepiej grono fanów FR) powinien ich sprawdzać nim wypuszczą książkę na świat :twisted:
Ostatnio zmieniony przez Yaku 2005-04-27, 17:25, w całości zmieniany 1 raz  

Lara
Przyjaciel Klanu
Aen Saevherne

Wysłany: 2005-04-27, 17:25   

Akurat w tym przypadku śmieszne jest to, że takie błędy popełnił jeden autor. :]

Yaku

Wysłany: 2005-04-27, 17:47   

Lara --> widzę że w tej kwestii nieźle się rozumiemy 8)

Vaelleas Baenre

Wysłany: 2005-10-11, 07:55   

A lubi ktoś z Was może Wojnę Pajęczej Królowej? Ja osobiście najbardziej poleciłbym ,,Alabastrową Laskę" E.Bolme'a oraz wszystkie książki o Drizzcie. No i oscywiście cykl WPK...
A czy wie ktoś kiedy w Polsce wyjdzie Wojna Pajęczej Królowej: Unicestwienie, pisana przez Philipa Athansa?

Lara
Przyjaciel Klanu
Aen Saevherne

Wysłany: 2005-10-11, 08:19   

wydawca na forum ISY w zeszłym tygodniu napisał/a:
Mamy przygotowane do wydania 7 książek z FR (między innymi WPK i kolejne Drizzty), ale w tej chwili nie możemy ich wydać. I nie, nie sa to problemy z licencją. Po prostu z przyczyn negocjacyjnych na terenie Polski wstrzymaliśmy ich druk. Mam nadzieję że w ciągu 3 do 4 tygodni sytuacja się unormuje. Nie mogę pisać o wszystkim na forum. Ale nawet jeżeli pewne rzeczy ulegną zmianie, to te książki i inne z FR ukażą się.

Tak więc na razie nie za dużo wiadomo.

Vaelleas Baenre

Wysłany: 2005-10-13, 21:11   

Najlepiej byłoby jakby ten tom wyszedł jak najprędzej, podobno ISA wykupiła licencje na książki o Elminsterze to będzie co czytać może...

Lara
Przyjaciel Klanu
Aen Saevherne

Wysłany: 2005-10-13, 21:42   

Vaelleas Baenre napisał/a:
podobno ISA wykupiła licencje na książki o Elminsterze to będzie co czytać może...

No wykupiła. Ale za nim przetłumaczy i wyda, to minie pewnie z rok, a jeszcze znając opóźnienia...
Może rozejrzyj się za czymś innym? ;)

Aha, jeszcze jedno:

wydawca na forum ISY we wtorek 11 października napisał/a:

Chcę poinformować że od tego tygodnia do odwołania nowe książki ISA nie będą dostępne w salonach Empik. Jeżeli chcecie coś kupic nie wysyłkowo to pozostaje Matras i lokalne księgarnie.

Taschon

Wysłany: 2005-10-13, 22:17   

Taa, niestety :( . Dałem juz wieść o tym na Insi Gdzie ja to teraz będę kupował? Od zawsze zakupywałem to tylko w Empiku... Ale i tak nie ma problemu, bo znając ISĘ, nie wydadzą książek z FR przez dłuższy czas.

Odpowiedz do tematu