Poprzedni temat «» Następny temat
[BG EE] Zmiany, detale, drobnostki
Autor Wiadomość
Zed Nocear 
Uczeń Gonda
Laureat Konkursu Modderskiego

Podziękowania: 253/48
Wysłany: 2017-01-07, 15:15   

Proponowałbym posortować listę wg. kategorii, np. zmiany przedmiotów, fabuły, enginu, dialogów, skryptów AI lub podobnie, bo zrobiła się długa i dość chaotyczna.

Nie wiem, czy to pasuje do tematu, ale dwie zmiany względem BG1 zwróciły szczególnie moją uwagę (bo psują trochę szyki z konwersją TWM na BGEE):

1/ Wypytywana Centeol mówi, że tak urządził ją Irenicus (a nie Icarus), sprawdziłem, że też w wersji angielskiej, a więc to nie jest inicjatywa wyłącznie naszych tłumaczy:
Jessssstem przeklęta. Arcymag, Jon Irenicus, rzucił na mnie klątwę za bezeceństwa, jakich ssssię dopuśśściłam przeciwko niemu i jego żonie. Kochałam go, ale teraz go nienawidzę, tak jak nienawidzę was i wszszszystkich innych. Pająki... zabić ich wszyssssstkich. (StrRef: 6090)
I am cursssed. The archmage, Jon Irenicus, cursed me for indignities done to him and his wife by me. I loved Jon, but now I hate him, as I hate you and everything. Spiderssss... kill them all. (StrRef: 6090)
W oryginalnym BG1 jest "Jon Icarus".

2/ Skrypt SHOUT.BCS używany przez setki postaci został mocno przerobiony. Dwie najważniejsze różnice to:

- innocenci słysząc wołanie nie stają się wrodzy, choć uciekają przez chwilę od postaci wołającej (niestety nie ci z animacją "static"). Nie ma "reakcji łańcuchowej", że po zranieniu jednego innocenta pozostaje wybicie wszystkich pozostałych lub wczytanie gry. Z drugiej strony wygląda to trochę dziwnie jak gracz może po kolei wybijać neutralne postacie, a pozostałe praktycznie nie reagują, totalnie wybija z imersji.

- nie-innocenci reagują na wołanie zgodnie z charakterem, postacie NOTEVIL przychodzą z pomocą tylko innym postaciom NOTEVIL a postacie NOTGOOD przychodzą z pomocą tylko innym postaciom NOTGOOD, co akurat jest logiczne i niekontrowersyjne.

Tuldor88 napisał/a:
W drodze z Nashkel znaleźć można amulet z krwawnikiem rodu Colquetle - amulet można oddać jednemu z mieszkańców Beregostu (zakończenie pewnego niedokończonego wątku z vanilla BG1)

W niezmodowanym BGEE jak na razie do wersji 2.3 jest błąd i na ziemi leżą dwa amulety rodu Colquetle. Jeden pochodzi z inwentarza zabitej postaci a drugi obok z pojemnika lokacji o zerowych wymiarach.

Podziękuj autorowi tego posta

Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Podziękowania: 129/135
Wysłany: 2017-01-07, 17:01   

Chciałem dodać update do 1 posta zgodnie z informacjami od memorego, Phaelina i Zeda ale niestety "post mozesz edytować tylko przez xxx minut" więc nic z tego w kwestii aktualizacji/sortowania. Co zas do amuletu do Beregostu - dziwne, u mnie leżał jeden, ale ja mam starą wersję "pudełkową" od cenegi i o v2.3 mogę tylko pomarzyć.. moze wtedy sie wkradł jaki nowy babol..?
Może przytoczę twierdzenie Liberty'ego, które jakoś tak idzie: planujesz jakiś projekt, wyznacz sobie termin, pomnóż potrzebny czas przez 2 a i tak nie zdążysz.

Wybrane fragmenty banterów:
Edwin napisał/a:
-Phi! Porównywać mnie do jakiegoś podrzędnego nekromanty! (Stanowczo na zbyt wiele sobie pozwala, muszę pokazać mu gdzie jego miejsce.) Prawdopodobnie przemawia przez ciebie zwykła zazdrość. Wy, maluczcy macie tendencje do zawiści wobec tych, którzy was przerastają. Ja zaś czynię to nie tylko talentem ale i wzrostem, karzełku.
-*Posłał Edwinowi szeroki uśmiech przemawiając serdecznym tonem* Jeszcze raz nazwiesz mnie „karzełkiem” a utnę ci na dole coś niezwykle małego, co może jednak mimo wszystko być ci drogie. Gdy zaś chodzi o te dyrdymały o talencie... znów przypominasz mojego żałosnego, byłego towarzysza...
Minsc napisał/a:
-Niebywałe, że ten chomik jeszcze oddycha. Znajdując się nieco bliżej ciebie wielkoludzie na pewno zaniechałbym tej czynności, powiedz, uważasz że pranie onuc urąga twej męskości, czy po prostu lubisz informować wrogów zapaszkiem o tym, iż się do nich zbliżasz?
-Boo być może jest niewielki Montaronie, ale jest też o wiele silniejszy niż się zdaje. A to, co czujesz to zapach prawdziwego mężczyzny, który przykryje każdy odór zła, na jaki trafi, co nie, Boo?.
Viconia napisał/a:
-Mmm... wciąż robisz wrażenie Viconio, moja ty hebanoskóra kusicielko. Zdajesz sobie sprawę jak działasz na otoczenie, prawda?
-Oczywiście samcze, dzięki temu jalukul, mężczyźni tacy jak ty – myślący kroczem zamiast głową – stają się łatwiejsi w kontrolowaniu

-cała prawda o Imoen :P
Ostatnio zmieniony przez Tuldor88 2017-01-07, 23:05, w całości zmieniany 1 raz  

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Zed Nocear
Cecylio 

Podziękowania: 7/35
Wysłany: 2017-01-07, 21:39   

Co do antidotum na truciznę od Marka i Lothandera, to z jakiegoś powodu rzeczywiście nie da się go użyć. Niemniej, wystarczy wrzucać je po kolei do plecaka towarzyszom i sami je wypiją. Nie wiem, jakby gracz zapomniał to zrobić?

Za pierwszym podejściem znalazłem ten amulet, ale teraz nie znajduję go w ogóle. Nie wiem czy gra żre się z jakimś modem? Ciężko stwierdzić, jedyne co wydaje się mieć sens to fakt, że Q&E dodaje na tej mapie zakochanego pół-orka i może to jakoś zgrzyta.

Zed Nocear 
Uczeń Gonda
Laureat Konkursu Modderskiego

Podziękowania: 253/48
Wysłany: 2017-01-07, 22:52   

Mam wersję zarówno 1.3 od Cenegi, jak i 2.3 ze Steama. W obu jest tak samo. Ten podwójny naszyjnik aktywuje jednak TWM, sorry. Sprawa jest dość niesamowita, bo TWM oczywiście nic nie grzebie postaciach/przedmiotach/kontenerach AR4300.ARE, ale jednak pośrednio sprawka TWM. Naszyjnik znajduje się w zerowymiarowym kontenerze lokacji i ten egzemplarz faktycznie pojawi się w grze. Oprócz tego amulet jest w inwentarzu MRCOLSON.cre, który wraz z dwoma innymi martwymi członkami rodziny Colquetle jest przypisany jako aktor do lokacji. Nie bardzo rozumiem dlaczego nie jest aktywowany w grze, bo myślałem, że to jest właśnie ten drugi. Okazuje się jednak, że przywołanie tych samych trzech martwych osób występuje też w skrypcie AR4300.BCS, lecz jest nieaktywne, bo w oryginalnym BGEE plik AR4300.ARE nie ma ustawionego skryptu lokacji.
Kod:
IF
    Global("PoorMrColquetleFamily","GLOBAL",0)
THEN
    RESPONSE #100
        SetGlobal("PoorMrColquetleFamily","GLOBAL",1)
        CreateCreature("mrcolson",[2686.874],NNW) // Napotkana osoba
        ActionOverride("mrcolson",DropInventory())
        CreateCreature("mrcolwif",[2738.879],SW) // Napotkana osoba
        CreateCreature("mrcolboy",[2720.890],SW) // Chłopak
END

Komponent TWM aktywuje skrypty wszystkich lokacji, które nie mają przypisanego skryptu, i tym samym także powyższy blok. Problem zgłaszał mi już Memory, ale nie uwierzyłem, że to wina TWM. Używając NI znalazłem amulet w kontenerze i w aktorze przypisanym do lokacji i uznałem, że to przyczyna podwójnego wystąpienia. Ponieważ tak samo wyglądały te elementy AR4300.ARE w oryginalnym BGEE, uznałem, że błąd jest w samym BGEE. Moje największe niedopatrzenie, że nie sprawdziłem jak to wygląda w samej rozgrywce w niezmodowanym BGEE. Problem, że ten sam błąd może wprowadzać każdy mod, który będzie potrzebował aktywnego skryptu tej lokacji. Muszę sprawdzić, jak zostało to rozwiązane w BGQE. Taka jest moja interpretacja, póki coś znowu mnie nie zadziwi.

Odpowiedz do tematu