Poprzedni temat «» Następny temat
[BG I-II] Korekta pliku tlk.
Autor Wiadomość
Bartek 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 19/9
Wysłany: 2014-07-14, 19:40   [BG I-II] Korekta pliku tlk.

W trylogii BG zawsze irytowała mnie niekonsekwencja w tłumaczeniu PARAMETRÓW wszelkiej maści pancerzy, broni, którymi się posługujemy i innego ciężkiego sprzętu. Brak "wzorca" wprowadził tak ogromny chaos, że często nie można było się zwyczajnie pogodzić z błędami. Bo zamiast: Klasa Pancerza przy zbrojach występowała Klasa Zbroi, Klasa pancerza itp. Podobnie dzieje się z innymi statystykami. Niekiedy ktoś zamiast: Rodzaj biegłości:, wprowadza Rodzaj umiejętności:, zamiast Specjalne: wprowadza Specjalne zdolności:, zamiast PARAMETRY: wprowadza STATYSTYKI:... Takich i innych gaf jest wiele. Jak się tutaj połapać co jest prawidłowe, a co nie?
I tu przystępujemy do żmudnego procesu poprawek... problem w tym, że nie ma określonego kanonu, punktu odniesienia czy struktury, którą można byłoby się posłużyć. Potrzebny jest wzorzec, model służący jako przykład do powielania.
Jaki zaproponowalibyście ów schemat czy formułę?
Osobiście najciekawszymi rozwiązaniami są zamieszczone poniżej:

Kod:
Nazwa pancerza:

Zbroja skórzana +3: 'Życie i śmierć Karajaha'

Opis""

PARAMETRY:

Klasa Pancerza: 3
Specjalne:
 +20% do Krycia się
Waga: 5
Nie może używać:
  Mag

Kod:
Nazwa broni:

Topór Bali: 'Wróg magów'

Opis""

PARAMETRY:

Obrażenia: 1K8
Typ obrażeń: Sieczne
Specjalne:
 Przy każdym udanym trafieniu rzuca na ofiarę Pozbawienie magii
Waga: 6
Opóźnienie: 7
Rodzaj biegłości: Topór
Typ broni: 1-ręczna
Wymagana siła: 10
Nie może używać:
 Druid
 Kapłan
 Mag
 Złodziej

Proszę zwrócić szczególną uwagę na tekst, a więc duże, małe litery, odstępy przy frazach, kropki itp.
Ostatnio zmieniony przez L`f 2014-07-14, 22:27, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta

dradiel 
Dziecię Bhaala
Jeździec Shaundakula

Podziękowania: 750/107
Wysłany: 2014-07-14, 19:55   

Poprawianie tego ręcznie to raczej byłaby masakra. Tą tematyką swego czasu się interesowałem bardziej i popełniłem moda, o którym można poczytać w tym wątku:

http://athkatla.cob-bg.pl/viewtopic.php?t=5913

Oczywiście mod ma dużo szerszy zakres niż tylko wygląd opisów. Koryguje też podstawowe statystyki przedmiotów, aby uporządkować chaos w tym, w przypadku, gdy wchodzą w grę dodatkowe mody.

Na chwilę obecną moda nie rozwijam, bo zajmuję się czym innym, ale radzi on sobie całkiem nieźle w kwestii usystematyzowania wyglądu opisów. Pewnie kiedyś do niego wrócę. Ostatnio ALIEN go nawet wstawił do BWS.

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Bartek
Bartek 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2014-07-14, 21:35   

dradiel napisał/a:
Poprawianie tego ręcznie to raczej byłaby masakra.

Nie, nie byłaby aż taka "masakracja", to się da zrobić. Potrzebny jednak jest schemat, na którym można bazować i tyle. Jeśli znajdzie się takowy, to zacznę działać.

Zaje...fajny jest ten twój mod. Nie przeszkadza mi nawet występowanie dodatkowych "parametrów" jak: Umagicznienie. Mógłbyś zmienić opisy i będzie jak znalazł:

Obrażenia: 2K +1 zamiast 2K+1.

Dodał bym jeszcze przed opisem przedmiotu, broni, itp. nazwę, nawet jeśli nie jest ona uwzględniona. Jak dla przykładu: Miecz długi, Toporek, Sztylet...

Bardzo podoba mi się też uwzględnienie innych klas w opisie - Nie może używać:. Fajna sprawa! Mam nadzieję, że nadal będziesz rozwijał go.

Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Podziękowania: 129/135
Wysłany: 2014-07-14, 21:51   

Akurat podanie takiego parametru jak umagicznienie jest sporym plusem ww. modka :smile:
Dlaczego? Bo nie jest ono tożsame z premią do trafienia - często występują między nimi rozbieżności i nie chodzi tylko o itemy z modów ale nawet te z oryginalnego BG
Potem się gracz dziwi "O k... dlaczego mając broń +4 TraK0 trafienia nie przechodzą przez opończę?!" (a odpowiedzia jest np "bo premia do TraK0 wynosi +4 ale umagicznienie 0 albo +2")

Zaś rodzaj broni też figuruje w opisie
Cytat:
Rodzaj biegłości: topór
:wink:
Może przytoczę twierdzenie Liberty'ego, które jakoś tak idzie: planujesz jakiś projekt, wyznacz sobie termin, pomnóż potrzebny czas przez 2 a i tak nie zdążysz.

Wybrane fragmenty banterów:
Edwin napisał/a:
-Phi! Porównywać mnie do jakiegoś podrzędnego nekromanty! (Stanowczo na zbyt wiele sobie pozwala, muszę pokazać mu gdzie jego miejsce.) Prawdopodobnie przemawia przez ciebie zwykła zazdrość. Wy, maluczcy macie tendencje do zawiści wobec tych, którzy was przerastają. Ja zaś czynię to nie tylko talentem ale i wzrostem, karzełku.
-*Posłał Edwinowi szeroki uśmiech przemawiając serdecznym tonem* Jeszcze raz nazwiesz mnie „karzełkiem” a utnę ci na dole coś niezwykle małego, co może jednak mimo wszystko być ci drogie. Gdy zaś chodzi o te dyrdymały o talencie... znów przypominasz mojego żałosnego, byłego towarzysza...
Minsc napisał/a:
-Niebywałe, że ten chomik jeszcze oddycha. Znajdując się nieco bliżej ciebie wielkoludzie na pewno zaniechałbym tej czynności, powiedz, uważasz że pranie onuc urąga twej męskości, czy po prostu lubisz informować wrogów zapaszkiem o tym, iż się do nich zbliżasz?
-Boo być może jest niewielki Montaronie, ale jest też o wiele silniejszy niż się zdaje. A to, co czujesz to zapach prawdziwego mężczyzny, który przykryje każdy odór zła, na jaki trafi, co nie, Boo?.
Viconia napisał/a:
-Mmm... wciąż robisz wrażenie Viconio, moja ty hebanoskóra kusicielko. Zdajesz sobie sprawę jak działasz na otoczenie, prawda?
-Oczywiście samcze, dzięki temu jalukul, mężczyźni tacy jak ty – myślący kroczem zamiast głową – stają się łatwiejsi w kontrolowaniu

-cała prawda o Imoen :P

Aristo 
Legenda

Podziękowania: 163/130
Wysłany: 2014-07-14, 22:24   

Myślę, że te przykłady z pierwszego posta można spokojnie uznać za wzorzec godny naśladowania.
Jedyne, co bym zmienił: typy obrażeń i rodzaje biegłości po dwukropku – z małej litery.

Pytań można sobie zadać oczywiście więcej, np. małe czy duże k przy określeniu kostki obrażeń?, gdzie umieszczać ”Specjalne” w przypadku broni? (ja robię tak, jak w tych przykładach, czyli po typie obrażeń; w ogóle to do swoich tłumaczeń przyjąłem nomenklaturę zastosowaną przez morgana przy przekładzie setup.tra z NeJa, która niemal pokrywa się z tą z przykładów Bartka).
Z przyczyn wskazanych przez Tuldora dodaję też stopień umagicznienia.

Bartek 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2014-07-15, 21:02   

Aristo napisał/a:
Jedyne, co bym zmienił: typy obrażeń i rodzaje biegłości po dwukropku – z małej litery.

Dobrze, będzie z małej litery.

Cytat:
Pytań można sobie zadać oczywiście więcej, np. małe czy duże k przy określeniu kostki obrażeń?

Moim zdaniem K powinno być dużej litery, podobnie jak w przypadku TraK0.

Cytat:
gdzie umieszczać ”Specjalne” w przypadku broni? (ja robię tak, jak w tych przykładach, czyli po typie obrażeń

Tego samego zdania jestem. Kiedyś byłem skłonny umieszczać to na początku, aby było bardziej wyraziście, ale w krew mi weszło zapisywać tak jak proponujesz Aritokracie.

Cytat:
Z przyczyn wskazanych przez Tuldora dodaję też stopień umagicznienia.

Raczej nie wiedziałbym jak i gdzie to przypisywać, więc chyba zostanie bez umagicznień.

Kilka jeszcze pytań:

1. Kolejność występowania klas (podklas, jeśli dotyczą) w przypisie 'Nie może używać:'

Wybrałem chyba najprostszą, jaka istnieje:

Wojownik
Łowca
Paladyn
Kapłan
Druid
Mag
Złodziej
Bard
Czarownik
Mnich
Barbarzyńca

Spora część przedmiotów nie ma w/w przypisu, nie występuje fraza 'Nie może używać:'
Moje pytanie uwzględnić ją czy też nie?

2. Nazewnictwo przedmiotów:

Oryginalna nazwa: Długi łuk celności: 'Zabójczy Strzał'
Proponowana: Długi łuk celności: 'Zabójczy strzał'
Oryginalna nazwa: Poszukiwacz Serc +3
Proponowana: Długi łuk +3: 'Poszukiwacz serc'
Oryginalna nazwa: Sejmitar szybkości +2: Belm
Proponowana: Sejmitar +2, sejmitar szybkości: 'Belm'

Oryginalna nazwa:
Kod:
Amulet ochrony +1 : 'Protektor'
Ten amulet był wręczany gwardzistom króla Pyronan, władcy Impiltur, jako oznaka statusu i honoru. Niestety strażnicy mieli pewne problemy z ustaleniem, komu przedmiot się należy. Po latach wewnętrznych sporów amulet zaginął, a gwardzistów zastąpiono osobnikami mniej chciwymi.

PARAMETRY:

Klasa Pancerza: +1
Rzuty obronne: +1

Proponowana: oczywiście między nazwą, a opisem dałbym odstęp (lepiej to wygląda)
w parametrach dodałbym słowo Specjalne i zmieniłbym w następujący sposób:

Specjalne:
+1 do Klasy Pancerza
+1 do Rzutów obronnych

Chętnie widziałbym Wasze propozycje i uwagi...

K4thos 
Uczeń Gonda

Podziękowania: 61/39
Wysłany: 2014-07-15, 23:24   

Tu masz szablony przyjęte przez ekipę tłumaczącą Enhanced Edition: http://forum.baldursgate....formatowania/p1

Apostrofy zastąpione są polskimi cudzysłowami (górny i dolny). Prawdopodobnie jeszcze nie w obecnej wersji, bo planowana jest automatyczna podmiana na koniec, w całym tlk.

Cytat:
Moim zdaniem K powinno być dużej litery, podobnie jak w przypadku TraK0.

TraK0 = trafienie klasy (pancerza) 0, więc K zdecydowanie z dużej, żeby dało się w ogóle rozbić ten skrót na poszczególne wyrazy.
Tak samo z KP = klasa pancerza.
Ostatnio zmieniony przez K4thos 2014-07-15, 23:52, w całości zmieniany 3 razy  

Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Wysłany: 2014-07-15, 23:30   

Enhanced Edition napisał/a:
Usuwać pole Nie może używać!
Lekka beznadzieja, ale jak kto woli :) (swoją drogą skoro juz mod to robi z automatu to po co bawisz się Bartku ręcznie :) ?)
Może przytoczę twierdzenie Liberty'ego, które jakoś tak idzie: planujesz jakiś projekt, wyznacz sobie termin, pomnóż potrzebny czas przez 2 a i tak nie zdążysz.

Edwin napisał/a:
-Phi! Porównywać mnie do jakiegoś podrzędnego nekromanty! (Stanowczo na zbyt wiele sobie pozwala, muszę pokazać mu gdzie jego miejsce.) Prawdopodobnie przemawia przez ciebie zwykła zazdrość. Wy, maluczcy macie tendencje do zawiści wobec tych, którzy was przerastają. Ja zaś czynię to nie tylko talentem ale i wzrostem, karzełku.
-*Posłał Edwinowi szeroki uśmiech przemawiając serdecznym tonem* Jeszcze raz nazwiesz mnie „karzełkiem” a utnę ci na dole coś niezwykle małego, co może jednak mimo wszystko być ci drogie. Gdy zaś chodzi o te dyrdymały o talencie... znów przypominasz mojego żałosnego, byłego towarzysza...
Minsc napisał/a:
-Niebywałe, że ten chomik jeszcze oddycha. Znajdując się nieco bliżej ciebie wielkoludzie na pewno zaniechałbym tej czynności, powiedz, uważasz że pranie onuc urąga twej męskości, czy po prostu lubisz informować wrogów zapaszkiem o tym, iż się do nich zbliżasz?
-Boo być może jest niewielki Montaronie, ale jest też o wiele silniejszy niż się zdaje. A to, co czujesz to zapach prawdziwego mężczyzny, który przykryje każdy odór zła, na jaki trafi, co nie, Boo?.
Viconia napisał/a:
-Mmm... wciąż robisz wrażenie Viconio, moja ty hebanoskóra kusicielko. Zdajesz sobie sprawę jak działasz na otoczenie, prawda?
-Oczywiście samcze, dzięki temu jalukul, mężczyźni tacy jak ty – myślący kroczem zamiast głową – stają się łatwiejsi w kontrolowaniu

K4thos 
Uczeń Gonda

Podziękowania: 61/39
Wysłany: 2014-07-15, 23:42   

Tuldor88, silnik Enhanced Edition automatycznie dodaje na końcu opisu jakie klasy nie mogą używać przedmiotów, dlatego trzeba było to usunąć.

Jolan 
Dziecię Bhaala
Bendem go zjadł

Podziękowania: 59/107
Wysłany: 2014-07-16, 10:57   

A potrzebne jest to pole wql ? Jak się podświetla na brązowo to nie mogę używać. Proste
[Dzisiaj 22:47] Jolan: Hmm, w sumie w komentarz twórców było wiele o rozbudowie twierdzy. Co jeśli można dobudować zamtuz?
[Dzisiaj 22:49] Tuldor88: Wtedy będzie to już "ku***sko dobra twierdza" :P

Bartek 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2014-07-16, 12:51   

K4thos napisał/a:
Tu masz szablony

Te szablony rzeczywiście są pomocne, to ułatwi, mam nadzieje pracę.
W kwesti przypisu Wymagana siła: to pozostanie chyba bez zmian. Choć bardziej mi odpowiada sformułowanie, które użyła ekipa tłumacząca BG:EE.

Cytat:
Apostrofy zastąpione są polskimi cudzysłowami (górny i dolny)

Hmmm... wciąż mam przyzwyczajenia z oryginalnej wersji BG, choć nie przeczę, że użycie cudzysłowów w nazwach jest korzystniejsze.

Tuldor88 napisał/a:
(swoją drogą skoro juz mod to robi z automatu to po co bawisz się Bartku ręcznie :) ?)

Modyfikacja nie uwzględnia naprawy nazewnictwa... a swoją drogą, to gdybym miał plik tlk z poprawkami, które stworzyła i przygotowała ekipa tłumacząca BG:EE, to bym po prostu zaimplementował ją w oryginalną wersję i nie byłoby sprawy. Ale czy jest to możliwe?

Jolan napisał/a:
A potrzebne jest to pole wql ? Jak się podświetla na brązowo to nie mogę używać. Proste

Zgadzam się, najprostsze rozwiązania są najlepsze, a wymienianie w opisie całej rzeszy klas czy podklas mija się z celem. Skoro dany przedmiot jest podświetlony to logicznym jest, że nie można go używać. Niestety takie założenia są w BG i nic na to nie poradzę. Dlatego przypis ten pozostaje.

AL|EN 

Podziękowania: 21/90
Wysłany: 2014-07-16, 15:21   

"Nie może używać" jest po to aby nie musieć przekładać przedmiotu 5 razy po to tylko aby się okazało, że żadna postać w drużynie nie może go założyć.

Big World Setup - instalator modów

Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Wysłany: 2014-07-16, 19:46   

Poza tym o czym napisał Alien przydaje się to Bartku, gdy dwuklasujesz postać - głupio zdziwić się i nagle zobaczyć że jednak czegoś używać nie możesz prawda (chodzi mi o chwilę gdy już się 'pierwotna' klasa uaktywnia)? :razz: Jeśli coś ma w opisie "nie może używać: mag jedno i wieloklasowiec" to wiem, że po zmianie złodziej => złodziej/mag mogę się z itemem pożegnać i zacząć szukać nowego :smile:

Edwin napisał/a:
Minsc napisał/a:
Viconia napisał/a:

Bartek 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2014-07-16, 20:34   

Tuldor88 napisał/a:
Poza tym o czym napisał Alien przydaje się to Bartku, gdy dwuklasujesz postać

Rozumiem, że chcecie też uwzględnić dwu- i wieloklasowców w przypisie "Nie może używać"?
A jak miałaby wyglądać wtedy kolejność?

Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Wysłany: 2014-07-16, 21:14   

"najprostsze rozwiązania są najlepsze" -> może alfabetycznie ? :P Można zresztą zostawić jak jest i po prostu w przypadku gdy coś dotyka nie tylko 'czystej' klasy ale też mieszańców napisać w nawiasie jak w moim przykładzie z posta wyżej, cos w rodzaju
Cytat:
Nie może używać:
Druid
Kapłan
Mag (jedno- i wieloklasowiec)
Złodziej

Edwin napisał/a:
Minsc napisał/a:
Viconia napisał/a:

Odpowiedz do tematu