Poprzedni temat «» Następny temat
[BG II] Zdolności złodzieja - aspekty techniczne
Autor Wiadomość
Scol 

Podziękowania: 94/109
Wysłany: 2014-02-14, 19:14   

Eerie napisał/a:
Kurde, szkoda że nie udostępnią kodu źródłowego, bo chciałbym przejrzeć, tak z ciekawości :P

Możesz sobie za to przejrzeć kod źródłowy GemRB - projektu napisania BG2 od nowa: http://sourceforge.net/projects/gemrb/files/.

dradiel napisał/a:
Cechę tą przy podnoszeniu levelu można o dziwo ustawić maksymalnie na 265, bodajże jeszcze jedną też do tej wartości a pozostałe max osiągają przy 255 (przynajmniej tak jest w WoBG).

Nie jest to do końca prawda - sprawa wygląda tak:
Na każdą umiejętność złodzieja można przeznaczyć maksymalnie 250 punktów.
Wartości umiejętności przy awansie i na karcie postaci to ilość przyznanych punktów + premia rasowa + premia ze ZR + premia z ekwipunku i efektów czarów/mikstór etc.

Tak więc np. Człowiek (15%) o zręczności 17 (5%) może osiągnąć maksymalnie 270 Kradzierzy kieszonkowej, a półelf (25%) o zręczności 19 (15%) bedzie mógł osiągnąć wartość 290. W obu przypadkach te wartości mogą jeszcze wzrosnąć pod wpływem czarów i przedmiotów.
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
dradiel
dradiel 
Dziecię Bhaala
Jeździec Shaundakula

Podziękowania: 771/118
Wysłany: 2014-02-14, 19:47   

Cytat:
Na każdą umiejętność złodzieja można przeznaczyć maksymalnie 250 punktów.

No to teraz wiem dlaczego do cre file w sejwie gra maksymalnie wpisuje wartość 250 dla tych cech.
W każdym razie nie można przekraczać wartości 255 dla kradzieży kieszonkowej, chociaż akurat WoBG od wersji 1.35 już z tym problemem sobie radzi i kraść będzie można dalej.

Eerie 
Diabelstwo

Podziękowania: 3/10
Wysłany: 2014-02-14, 20:16   

Otwierania zamków się problem nie tyczy?

Scol 

Podziękowania: 94/109
Wysłany: 2014-02-14, 20:49   

Eerie napisał/a:
Otwierania zamków się problem nie tyczy?

Otwierania zamków, wykrywania pułapek, wykrywania iluzji i (chyba) zastawiania pułapek nie ma sensu nigdy podnosić powyżej 100, więc problem przekroczenia 255 raczej w przypadku tych umiejętności nie wystąpi.

Co do krycia się w cieniu/cichego poruszania to zdajesie występują w grze ujemne modyfikatory do testu tych umiejętności podobnie jak w przypadku kradzieży kieszonkowej (w zależności od sklepu), na pewno w BG:EE jest kara dla Shadowdancera za ukrywanie się w czasie walki. A jak są ujemne modyfikatory to jest sens podnosić powyżej 100, czyli może wystąpić ryzko przekręcenia. A czy samo przekręcenie dotyczy tych umiejętności - nie wiem.

Eerie 
Diabelstwo

Podziękowania: 3/10
Wysłany: 2014-02-14, 22:30   

U mnie Jan ma 275 otwierania zamków, LOL.

Spieprzyłem? :(

morgan 
Dziecię Bhaala
Exiled Bard

Podziękowania: 450/316
Wysłany: 2014-02-14, 22:39   

To wartość podstawowa czy na karcie postaci? Jeśli to drugie to nie - bo nawet bez przedmiotów ma +25 do tej zdolności (15 z racji rasy i 10 ze zręczności). Rozbraja pułapki i otwiera zamki? To się nie przejmuj. dradiel pisał, że otwieranie jest zablokowane.

Kontakt ze mną - via mail (morgan19[at]interia.pl) lub GG (9928331)

Szukał długo...długo, tajemnie, nie zwierzając się ludziom.
Oczy jego były rozświecone wewnętrznym odbłyskiem jasnej idei.
Szukał....
- i to, na co patrzał, nie zadowalało go.
Gdzie?
(...)
Trwożnie, pytająco usiłował wszystko poznać, zobaczyć...
Nie ma....
badał, wgłębiał się, szukał...
Nie ma, w ludziach nie ma, w ich myślach, tworach...
Wszystko szare, przeciętne, monotonne....
(...)
wszystko obszedł... w społeczeństwie, w ludziach, nigdzie.
a może źle szukał?
nie - ależ nie. Obszedł wszystko, wszystko widział, wszędy pytał....
a może jest za brutalny? może jego dusza - ta harfa Eola - ma za grube struny, by na nich mogły zadrgać i zafalować subtelne tajemnice?
nie.
przecież ten błysk, przecież czuł, dlatego szukał......."
I jeśli kiedykolwiek umrę – a wiem, że umrę w bardzo krótkim czasie – umrę, zgłębiwszy ten świat z bliska i z daleka, z góry i z dołu, ale z nim nie pogodzony. Umrę i On zapyta mnie wówczas: «Czy było ci tam dobrze, czy źle?» Ja zaś będę milczeć, opuszczę wzrok i będę milczeć. Niemota taka znana jest wszystkim, którzy zebrali żniwo wielodniowego i zapamiętałego pijaństwa. Czyż bowiem życie ludzkie nie jest chwilowym otępieniem duszy, a także jej zaćmieniem? Wszyscy jesteśmy jakby pijani, każdy na swój sposób; jeden wypił mniej, inny więcej. I na różnych różnie to działa: jeden śmieje się światu w twarz, a inny skłania głowę na piersi tego świata i płacze. Jeden już się wyrzygał i jest mu dobrze, a innego dopiero zaczęło mdlić. A cóż ja? Wiele zaznałem, ale nic nie zdziałałem. Nigdy się nawet tak naprawdę nie roześmiałem i ani razu mnie nie zemdliło. Ja, który doznałem w tym świecie tyle, że tracę rachunek i zapominam kolejności – ja jestem najtrzeźwiejszy z całego świata; na mnie to wszystko marnie działa... «Dlaczego milczysz?» – spyta Pan, spowity w błękitne błyskawice. A co ja mu powiem? Nic, tylko będę milczeć i milczeć... Ta łza nie jest wyrazem żalu, ta łza nie jest smutkiem,
to łza ...
nieporadności,
bolesne piękno,
bezsilność bezkresu piękności
i minimalistycznych możliwości.
Ta łza, to łza niewolnika.
Chcę czuć, móc czuć piękno
zamknięty w szklanej łzie ...
Ja umieram na zawsze
szczelnie zamknięty w podświadomości,
zatruty, zawstydzony,
zaszczuty ...
Ja umieram na zawsze.
To bezkres palety odczuć zamknięty
w zubożałości możliwości ...
Ja umieram
na zawsze.

Lost Illusions Tavern
Impressiones (Ænigmællæ) || Antiimpressiones (sanguine scriptæ) | Antiimpressiones (ira scriptæ) || Impressiones (Divinæ)
Corpus Tuum (18+) | Impressiones (Rosellæ) || Impressiones (epicæ) || Impressiones (musicæ) | Anti- et postimpr. (musicæ)

Hiperestezja | Witold Zimmer | (N)e(u)rotica

Jvegi napisał/a:
Nie, nie można się cieszyć, że mamy nową formę sponsorowania developmentu, szansę na spełnienie tych marzeń o prawdziwej ewolucji crpegów, gier lepszych niż baldury czy arcanum.

memory 
Gwiazda Mystry
Dojrzały jadowity czasubrak

Podziękowania: 150/158
Wysłany: 2017-11-25, 18:12   

Wciąż nie daje mi spokoju kwestia rozbrajania pułapek. Zgodnie z wiedzą i doświadczeniem graczy oraz z wszelkimi instrukcjami do gry złodziejską umiejętnością, która jest za to odpowiedzialna powinno być "Otwieranie zamków".

Wyjątek z naszej solucji do BG2:
Cytat:
Wykrywanie pułapek - dzięki tej umiejętności złodziej jest w stanie wykrywać pułapki, które mogą być rozmieszczone na ziemi, zabezpieczone są niemi drzwi i skrzynie. Wykrycie pułapki jest niezbędne do jej rozbrojenia lub ominięcia, co pozwala zaoszczędzić wielu przykrych doświadczeń.

Otwieranie zamków - umiejętność ta pozwala otwierać wszelkie zamknięte drzwi i skrzynie, służy również do rozbrajania pułapek.
(...)
Uwagi: Każda pułapka ma ustawiony współczynnik trudności wykrycia i rozbrojenia (Difficulty), czyli wymaganą do jej wykrycia/rozbrojenia wartość Wykrywania pułapek i Otwierania zamków, przy czym trudność ustalona na 100% oznacza że pułapka jest nierozbrajalna, a nie, że wymaga >100 punktów otwierania zamków (rozbrajalne są tylko te do 99%). W BG2 bardzo mało jest pułapek i zamków których wykrycie/rozbrojenie wymagałoby więcej niż 80 punktów w danej umiejętności.

Jakiś czas temu przytrafiła mi się jednak sytuacja, w której postać o wysokim "Otwieraniu zamków", ale niskim "Wykrywaniu pułapek" nie mogła sobie poradzić z rozbrojeniem jednej z nich. Postanowiłem odtworzyć tę sytuację; w załączniku zapis z niezmodowanego BG2. Mamy tam dwie postacie, jedną z wysokim wykrywaniem i jedną z wysokim otwieraniem. Tylko ta pierwsza jest w stanie rozbroić pułapkę. Czy ktoś mógłby to przetestować i sprawdzić, gdzie tkwi błąd?

000000024-Pulapki.rar
Pobierz Plik ściągnięto 70 raz(y) 41,2 KB

Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Podziękowania: 135/151
Wysłany: 2020-02-17, 20:11   

Wydaje mi się, że w solucji jest błąd.. a wlaściwie autorowi chodzio o coś innego niż napisał - PRZYCISKU otwierania zamków używa się do rozbrojenia pułapki... ale sama szansa na rozbrojenie idzie tylko i wyłącznie ze skillu wykrywania ;)
Może przytoczę twierdzenie Liberty'ego, które jakoś tak idzie: planujesz jakiś projekt, wyznacz sobie termin, pomnóż potrzebny czas przez 2 a i tak nie zdążysz.

Wybrane fragmenty banterów:
Edwin napisał/a:
-Phi! Porównywać mnie do jakiegoś podrzędnego nekromanty! (Stanowczo na zbyt wiele sobie pozwala, muszę pokazać mu gdzie jego miejsce.) Prawdopodobnie przemawia przez ciebie zwykła zazdrość. Wy, maluczcy macie tendencje do zawiści wobec tych, którzy was przerastają. Ja zaś czynię to nie tylko talentem ale i wzrostem, karzełku.
-*Posłał Edwinowi szeroki uśmiech przemawiając serdecznym tonem* Jeszcze raz nazwiesz mnie „karzełkiem” a utnę ci na dole coś niezwykle małego, co może jednak mimo wszystko być ci drogie. Gdy zaś chodzi o te dyrdymały o talencie... znów przypominasz mojego żałosnego, byłego towarzysza...
Minsc napisał/a:
-Niebywałe, że ten chomik jeszcze oddycha. Znajdując się nieco bliżej ciebie wielkoludzie na pewno zaniechałbym tej czynności, powiedz, uważasz że pranie onuc urąga twej męskości, czy po prostu lubisz informować wrogów zapaszkiem o tym, iż się do nich zbliżasz?
-Boo być może jest niewielki Montaronie, ale jest też o wiele silniejszy niż się zdaje. A to, co czujesz to zapach prawdziwego mężczyzny, który przykryje każdy odór zła, na jaki trafi, co nie, Boo?.
Viconia napisał/a:
-Mmm... wciąż robisz wrażenie Viconio, moja ty hebanoskóra kusicielko. Zdajesz sobie sprawę jak działasz na otoczenie, prawda?
-Oczywiście samcze, dzięki temu jalukul, mężczyźni tacy jak ty – myślący kroczem zamiast głową – stają się łatwiejsi w kontrolowaniu

-cała prawda o Imoen :P

memory 
Gwiazda Mystry
Dojrzały jadowity czasubrak

Podziękowania: 150/158
Wysłany: 2020-02-17, 21:40   

Enhanced Edition poprawiło już ten błąd, rozbrajanie pułapek zależy od ich wykrywania, a nie od otwierania zamków.
(Chyba poprawiło, bo teraz nie potrafię odnaleźć w grze opisów tych umiejętności. :mrgreen: )

Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Podziękowania: 135/151
Wysłany: 2020-02-17, 21:59   

Poprawiło co najwyżej opis w takim razie, bo testowałem to lata temu i nijak nie musiałem zamków otwierać by rozbroić pułapkę :)
Może przytoczę twierdzenie Liberty'ego, które jakoś tak idzie: planujesz jakiś projekt, wyznacz sobie termin, pomnóż potrzebny czas przez 2 a i tak nie zdążysz.

Wybrane fragmenty banterów:
Edwin napisał/a:
-Phi! Porównywać mnie do jakiegoś podrzędnego nekromanty! (Stanowczo na zbyt wiele sobie pozwala, muszę pokazać mu gdzie jego miejsce.) Prawdopodobnie przemawia przez ciebie zwykła zazdrość. Wy, maluczcy macie tendencje do zawiści wobec tych, którzy was przerastają. Ja zaś czynię to nie tylko talentem ale i wzrostem, karzełku.
-*Posłał Edwinowi szeroki uśmiech przemawiając serdecznym tonem* Jeszcze raz nazwiesz mnie „karzełkiem” a utnę ci na dole coś niezwykle małego, co może jednak mimo wszystko być ci drogie. Gdy zaś chodzi o te dyrdymały o talencie... znów przypominasz mojego żałosnego, byłego towarzysza...
Minsc napisał/a:
-Niebywałe, że ten chomik jeszcze oddycha. Znajdując się nieco bliżej ciebie wielkoludzie na pewno zaniechałbym tej czynności, powiedz, uważasz że pranie onuc urąga twej męskości, czy po prostu lubisz informować wrogów zapaszkiem o tym, iż się do nich zbliżasz?
-Boo być może jest niewielki Montaronie, ale jest też o wiele silniejszy niż się zdaje. A to, co czujesz to zapach prawdziwego mężczyzny, który przykryje każdy odór zła, na jaki trafi, co nie, Boo?.
Viconia napisał/a:
-Mmm... wciąż robisz wrażenie Viconio, moja ty hebanoskóra kusicielko. Zdajesz sobie sprawę jak działasz na otoczenie, prawda?
-Oczywiście samcze, dzięki temu jalukul, mężczyźni tacy jak ty – myślący kroczem zamiast głową – stają się łatwiejsi w kontrolowaniu

-cała prawda o Imoen :P

Odpowiedz do tematu