Poprzedni temat «» Następny temat
[BG II:EE] Recenzja
Autor Wiadomość
Shinigami
Zasłużony
Bóg Śmierci

Podziękowano 10 razy
Wysłany: 2014-01-01, 19:02   [BG II:EE] Recenzja

Mając nie za miłe doświadczenia dotyczące BGEE postanowiłem zobaczyć co takiego tym razem stworzono. Postaram się tutaj zamieścić i opisać wszystkie zmiany jakie wprowadzono.

Po zakończeniu instalacji uruchamiamy grę. Nie ma już występującej wcześniej aplikacji bg config która pozwalała nam ustawić cześć parametrów gry. Teraz jedyne ustawienia możemy robić z poziomu gry. Po uruchomieniu od razu rzuca się nam w oczy nowy podział menu. Mamy do wyboru trzy przyciski które pozwolą nam uruchomić SoA/ToB/The Black pits II. W przypadku SoA i ToB pojawi nam się dodatkowa plansza mówiąca o nowych postaciach które pojawiły się w grze czyli Neera/Dorn/Rasaad/Hexxat o ile oczywiście zostały zainstalowane. W moim przypadku posiadałem też dodatkowe portrety. W momencie pisanie recenzji moja gra miała wersję: 1.2.2030 oraz była w języku angielskim.
Pewną nowością jest przycisk "how to play" pojawiający się w menu który zawiera filmiki jak używać zdolności postaci.

Rozpoczynam przygodę z SoA. Uruchamiam kreator postaci który nie wiele zmienił się od oryginału. Po wybraniu płci mogłem obejrzeć nowe portrety dostępne w grze. Nie za bardzo pasowały mi do klimatu pozostałych ale co tam. Kolejną nowością były dodatkowe podklasy:
wojownik - dwarven defender
paladyn - blackguard
złodziej - shadowdancer
czarownik - dragon disciple
mnich - dark moon monk i sun soul moonk

Kolejna zmiana pojawiła się przy losowaniu statystyk. Teraz mamy na dole pole które pokazuje zsumowaną wartość punktów dzięki czemu wiemy od razu dokładnie ile mamy punktów i czy roolować dalej czy nie. Moim zdaniem jest to przydatna sprawa. Reszta kreatora pozostała bez zmian.
Po rozpoczęciu gry i obejrzeniu standardowego wprowadzenia rozpoczynamy przygodę.
Pierwsza ze zmian to Imoen której zmienili wygląd na złodzieja i taki pozostaje do końca gry. Inną zmianą było wprowadzenie zmian wyglądu niektórych przedmiotów jak tarcze czy bronie oraz dodanie niekiedy rozszerzonych opisów. Niestety niektóre przedmioty miały uszkodzone grafiki i gdy podnosiło się je w ekwipunku obrazek mocno się przesuwał mimo że kursor pozostawał w tym samym miejscu. Niektórym postacią zmieniono domyślne kolory ubrań. Jak i zbroje na nich inaczej wyglądały. Są to jednak zmiany kosmetyczne.

Interfejs

Tradycyjnie zmieniono kolor całego menu. Niestety moim zdaniem klawisze akcji takie jak krycie się w cieniu i reszta były zbyt podobne pomiędzy aktywnym a nie aktywnym co trochę utrudniało orientacje czy dana funkcja jest aktywna czy nie.
Zmieniono wygląd dziennika. Większość wpisów zamykała się prawidłowo więc nie ma się tu do czego przyczepić.
Kolejna zmiana zaszła w inwentory naszej postaci. Teraz po prawej stronie można wyczytać szczegóły co wpływa na nasze KP czy obrażenia. Dość ciekawa to opcja. Niestety posypały się grafiki w inwentory. Jeśli np. postać nie miała żadnego naszyjnika to puste tło zamiast pokazywać brak miejsca pokazywało uszkodzoną grafikę.
Podobnie dodano rozszerzone informacje na karcie postaci. Księgi czarów pozostały bez zmian. Po kliknięciu przycisku opcji tak jak zawsze pojawiało się menu niestety ponownie z błędnymi grafikami wokoło co jednak nie uniemożliwiało z niego korzystać.
Kolejnym dodatkiem był przycisk szybkiego zapisu. Po wciśnięciu go gra robiła szybki zapis choć równie dobrze działał klawisz "q" do tego celu.
Kolejny nowy klawisz tym razem "pomocy" Wywoływał okno które zawierało szczegóły jak się nazywa dana funkcja interfejsu czyli np.: że ta ikona oznacza dziennik ta inwentory itd.
Ostatnią zmianą było rozdzielenie poziomów zapamiętanych zaklęć. Teraz gdy klikaliśmy przycisk zapamiętanych czarów pomiędzy kolejnymi poziomami pojawiała się 5 mm przerwa co ma ułatwiać orientację w czarach.
Nową funkcją było zoomowanie za pomocą scroola co jednak przy bliskim zoomie wywoływało pikseloze na ekranie. Ogólnie bezużyteczna funkcja ale kto co woli.

SoA i ToB

Jeśli chodzi o dodatkowe questy czy przedmioty to niestety ale pod tym względem nie pojawiło się w grze nic nowego. Czysta gra jak pozostała tak pozostała dalej czysta. Zintegrowano Joluva i Deidrie więc nie trzeba ich oddzielnie doinstalowywać oraz poprawiono parę błędów jak np.: zdobycie dwa razy pierścienia tarana itd. ale to wszystko.

Nowe postacie
Grę postanowiłem przejść z nowymi postaciami.
Ogólnie jest podział na 2 dobrych czyli Neera i Rashaad i 2 złych Hexxat i Dorn + jedna ukryta postać która jest neutralna.
W drużynie miałem Neere Rashada i Hexxat. Utrzymanie Hexxat w dobrej drużynie jest możliwe o ile o ile reputacja nie przekroczy 18 punktów. Potem się odłącza i wraca do miedzianego diademu. Można ją przyłączyć ponownie gdy nasza reputacja się obniży. Ograniczenie to dotyczy tylko SoA bo w ToB można mieć spokojnie 20 reputacji i Hexaat nigdzie nie idzie.
Cała trójka miała własne q na nowych mapach i właśnie robiąc ich q można było wejść w posiadanie nowych przedmiotów. Same questy/backround postaci/mapy zostały zrobione naprawdę przyzwoicie i nie mam się tutaj do czego przyczepić. Część lokacji ma nawet własne filmiki. Niestety same postacie nie mają za dużo banterów w grze (pomijając własne q) a szkoda. Pewną ciekawostką była ukryta postać która można przyłączyć do drużyny. Nie posiada co prawda żadnych banterów ale miała własną klasę postaci nie dostępną dla innych. Trochę gorzej temat wyglądał w ToB bo ich q zostały zredukowane do jednej lokacji tak naprawdę a więc pół godziny i q zakończony. Z Neera można się było wdać w romans. Dość podobny do Aerie ale nie aż tak przesłodzony.

Black Pits II

Ostatnią nowością jest Black Pits który występował już w BG1EE. Te same postacie które walczyły na arenie w BG1EE zostają ponownie porwane i muszą walczyć ponownie. Mapy lokacji ponownie stoją na dobrym poziomie choć cała fabuła ogranicza się do walk z coraz to lepszymi drużynami.

I to by było na tyle jeśli chodzi o BG2 EE. Szału nie ma ale też nie ma takiej tragedii jak to było z BG1EE. Twórcą jakimś cudem udało się mało co popsuć. A nowe postacie są całkiem ciekawe (zakończenie q Hexaat w ToB po prostu szczęka opada). Zmiany interfejsu to raczej rzecz gustu jedni polubią inni nie. Mi gra w BG2EE sprawiła sporo frajdy zwłaszcza że dawno nie grałem w "czyste" BG. Miły powrót do korzeni.
Ostatnio zmieniony przez Cahir 2014-04-19, 22:07, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Dead, Aristo, Eerie, Alvarez, memory, wandalek, morgan, Scol
Odpowiedz do tematu