Poprzedni temat «» Następny temat
[BG EE] Pytania i porady dla początkujących i wyjadaczy
Autor Wiadomość
Cahir 
Pan Świtu

Podziękowania: 144/36
Wysłany: 2016-11-08, 18:30   

Cecylio, pytasz pod względem mechaniki, czy questa? Jeśli chodzi o to drugie, to bardziej podoba mi się quest Rasaada. Questu Hexxat i Neery są IMO najsłabsze. To dla BG2EE. Jeśli chodzi o BGEE, to wszystkie questy są raczej krótkie i słabe. Ale Rasaada chyba też najciekawszy IMO.

Niestety NPC Project nie obejmuje postaci z EE (i nie ma takich planów). Ale zerknij na moją listę modów, tam chyba coś dla Neery jest.
Into the middle I was led
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Cecylio
Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Podziękowania: 129/135
Wysłany: 2016-11-08, 21:48   

Co do Nerki i Raska możesz zerknąć tutaj: http://baldur.cob-bg.pl/bg1ee?pg=2,1,18 i tu http://baldur.cob-bg.pl/bg1ee?pg=2,1,20
Starałem się w miarę obiektywnie opisać ich wraz z dornem... hmm.. muszę też w końcu dokończyć te lokacje :/
Może przytoczę twierdzenie Liberty'ego, które jakoś tak idzie: planujesz jakiś projekt, wyznacz sobie termin, pomnóż potrzebny czas przez 2 a i tak nie zdążysz.

Wybrane fragmenty banterów:
Edwin napisał/a:
-Phi! Porównywać mnie do jakiegoś podrzędnego nekromanty! (Stanowczo na zbyt wiele sobie pozwala, muszę pokazać mu gdzie jego miejsce.) Prawdopodobnie przemawia przez ciebie zwykła zazdrość. Wy, maluczcy macie tendencje do zawiści wobec tych, którzy was przerastają. Ja zaś czynię to nie tylko talentem ale i wzrostem, karzełku.
-*Posłał Edwinowi szeroki uśmiech przemawiając serdecznym tonem* Jeszcze raz nazwiesz mnie „karzełkiem” a utnę ci na dole coś niezwykle małego, co może jednak mimo wszystko być ci drogie. Gdy zaś chodzi o te dyrdymały o talencie... znów przypominasz mojego żałosnego, byłego towarzysza...
Minsc napisał/a:
-Niebywałe, że ten chomik jeszcze oddycha. Znajdując się nieco bliżej ciebie wielkoludzie na pewno zaniechałbym tej czynności, powiedz, uważasz że pranie onuc urąga twej męskości, czy po prostu lubisz informować wrogów zapaszkiem o tym, iż się do nich zbliżasz?
-Boo być może jest niewielki Montaronie, ale jest też o wiele silniejszy niż się zdaje. A to, co czujesz to zapach prawdziwego mężczyzny, który przykryje każdy odór zła, na jaki trafi, co nie, Boo?.
Viconia napisał/a:
-Mmm... wciąż robisz wrażenie Viconio, moja ty hebanoskóra kusicielko. Zdajesz sobie sprawę jak działasz na otoczenie, prawda?
-Oczywiście samcze, dzięki temu jalukul, mężczyźni tacy jak ty – myślący kroczem zamiast głową – stają się łatwiejsi w kontrolowaniu

-cała prawda o Imoen :P

Więcej szczegółów
Cecylio
Cecylio 

Podziękowania: 7/35
Wysłany: 2017-06-02, 18:29   

W sumie moje pytanie dotyczy obu części, ale jako że zaczynam od pierwszej... Otóż, załóżmy, że wylosuję takie staty dla Barda, a raczej Fechmistrza (da radę!):

S 18 (19 z tomem)
Z 18 (19 z tomem)
K 15 (16 z tomem)
I 18 (19 z tomem)
M 3 (?)
C 18 (19 z tomem)

Czy tak wysoka Inteligencja cokolwiek mi da? Wiem, że jest ważna dla Barda i warto mieć co najmniej 15.

Meisarcha

Podziękowania: 79/123
Wysłany: 2017-06-02, 18:48   

Może EE coś w tej kwestii zmienia (aczkolwiek nie sądzę). 15 było potrzebne tylko do Podręcznika ... golema w ToBie, do tego czasu można kulnąć 2 punkty INT (wolumin i machina Luma, o nieistotności tej cechy świadczy to, że nawet Gwiazda z Talii daje bardowi +1 do zręczności), do tego kamień ioun. Abstrahując od faktu, że istnieją mikstury geniuszu i skupienia. Tak wysoka cecha pozwoli Ci się (o ile grasz na co najmniej normalnym poziomie trudności) co najwyżej uczyć bezproblemowo zaklęć, oraz przyswajać (do książki, nie do pamięci) większą ich ilość (nic, czego nie można osiągnąć miksturami). 12 to max.
A mądrość jest nie bez znaczenia (chociażby do wiedzy - poniżej 10 daje kary).
19 charyzmy nie ma sensu (w BG I wystarcza 15 (+ dobra reputacja), w BG II jest w zasadzie od razu pierścień i płaszcz).
Cechy wolicjonalne - ok

Więcej szczegółów
Cecylio
Tuldor88 
Uczeń Gonda
Dziki kurczak zagłady

Podziękowania: 129/135
Wysłany: 2017-06-02, 19:44   

Uzupełniajac wypowiedź Meisarcha - Inteligencja jest przydatna podczas walk z Ilithidami - po udanym trafieniu wysysają postaci inteligencję (bodaj 2 lub 4 punkty na hit zależnie od rodzaju łupieżcy umysłu) gdy inteligencja zejdzie do 0 postać ginie niezależnie od hp i innych cech, o ile dobrze pamietam efekt przenika ochronki takie jak kamienna skóra itp... wiec majac do wyboru niską madrość lub niski intelekt wybierz niską mądrość. Co prawda walki z ilithidami są bardzo rzadkie i idzie ja policzyc na palcach jednej ręki (kanały w dzielnicy światynnej, podmrok w mieście ilithidów i przy uwalnianiu córki matki opiekunki, twierdza strażnika poziom z machiną luma, tob w kryjówce sendai)) ale jednak lepiej nie być 'na hita' bo mozna zobaczyć 'rąsię' jak kilku sie na ciebie uweźmie i im K20 dopisze
Może przytoczę twierdzenie Liberty'ego, które jakoś tak idzie: planujesz jakiś projekt, wyznacz sobie termin, pomnóż potrzebny czas przez 2 a i tak nie zdążysz.

Wybrane fragmenty banterów:
Edwin napisał/a:
-Phi! Porównywać mnie do jakiegoś podrzędnego nekromanty! (Stanowczo na zbyt wiele sobie pozwala, muszę pokazać mu gdzie jego miejsce.) Prawdopodobnie przemawia przez ciebie zwykła zazdrość. Wy, maluczcy macie tendencje do zawiści wobec tych, którzy was przerastają. Ja zaś czynię to nie tylko talentem ale i wzrostem, karzełku.
-*Posłał Edwinowi szeroki uśmiech przemawiając serdecznym tonem* Jeszcze raz nazwiesz mnie „karzełkiem” a utnę ci na dole coś niezwykle małego, co może jednak mimo wszystko być ci drogie. Gdy zaś chodzi o te dyrdymały o talencie... znów przypominasz mojego żałosnego, byłego towarzysza...
Minsc napisał/a:
-Niebywałe, że ten chomik jeszcze oddycha. Znajdując się nieco bliżej ciebie wielkoludzie na pewno zaniechałbym tej czynności, powiedz, uważasz że pranie onuc urąga twej męskości, czy po prostu lubisz informować wrogów zapaszkiem o tym, iż się do nich zbliżasz?
-Boo być może jest niewielki Montaronie, ale jest też o wiele silniejszy niż się zdaje. A to, co czujesz to zapach prawdziwego mężczyzny, który przykryje każdy odór zła, na jaki trafi, co nie, Boo?.
Viconia napisał/a:
-Mmm... wciąż robisz wrażenie Viconio, moja ty hebanoskóra kusicielko. Zdajesz sobie sprawę jak działasz na otoczenie, prawda?
-Oczywiście samcze, dzięki temu jalukul, mężczyźni tacy jak ty – myślący kroczem zamiast głową – stają się łatwiejsi w kontrolowaniu

-cała prawda o Imoen :P
Ostatnio zmieniony przez Tuldor88 2017-06-02, 20:00, w całości zmieniany 2 razy  

Meisarcha

Podziękowania: 79/123
Wysłany: 2017-06-02, 19:56   

Tuldor88 napisał/a:
Inteligencja jest przydatna podczas walk z Ilithidami

Racja
Tuldor88 napisał/a:
bodaj 2 lub 4 punkty na hit zależnie od rodzaju łupieżcy umysłu

5 (bicz ego bodaj), w przypadku łupieżcy, nie pamiętam czy ulitharid ma inaczej

Nie wiem, czy Cecylio planuje solówke, w przeciwnym razie raczej będzie mieć kogoś kto weźmie to na siebie. Swoją drogą Minsc ma 8 int, a z tymi łupieżcami jakoś sobie radził (choć ostatni raz grałem z nim kilkanaście lat temu).

Kliwer 

Podziękowania: 139/201
Wysłany: 2017-08-17, 09:47   

Pytanie takie: jak teraz wygląda sprawa polonizacji gier EE (wszystkich, BG1, BG2, SoD, IWD)? Czy tekst gry jest nowy, czy też taki, jak w dawnych wersjach? Czy jest polski dubbing? I co z dubbingiem do nowej zawartości, w tym dodatku?

Cahir 
Pan Świtu

Wysłany: 2017-08-17, 14:20   

Dubbingu do nowej zawartości nie ma i nie będzie (chyba, że Beamdog mnie wyjątkowo zaskoczy). Jeśli chodzi octłumaczenie poszczególnych gier:
BGEE - tłumaczenie i dubbing oryginalnej zawartości dostępne z poziomu gry. Nowsza wersja tłumaczenia, poprawiająca błędy zgłaszane na forum Beamdoga i CoB jest dostępna w dziale Download n SHS. Docelowo ma siě znaleźć w grze wraz z wyjściem nowego patcha.
BG2EE - tłumaczenie i dubbing oryginalnej zawartości dostępny w paczce w dziale download na SHS i CoB. Mam nadzieję, że całość znajdzie się w grze wraz z kolejnym patchem (aczkolwiek co do dubbingu nie mam pewności)
IWDEE - tłumaczenie i dubbing w grze
SoD - tłumaczenia i dubbingu nie ma

Więcej szczegółów
Kliwer
Kliwer 

Wysłany: 2017-08-17, 18:39   

A jak to jest z tymi nowymi wersjami tłumaczeń? Dubbing jest jak w starej grze, nowo przetłumaczone teksty nie gryzą się z tym?

Cahir 
Pan Świtu

Wysłany: 2017-08-17, 18:47   

Co masz ns myśli pod pojęciem "gryzą się"? Teksty mówione z nowej zawartości będą po angielsku i to jedyna niedogodność. Wszelkie poorawki w stsrej zawartości dokonywane są z dochowaniem wierności polskiemu dubbingowi. Tam gdzie w oryginale tekst nie zgrywał się z kwestią wypowiadaną przez aktora, poprawialiśmy to. Dokonujrmy jeszcze poprawek w tekście starej zawartości w BG2 więc planowane są jeszcze aktualizację paczki z tłumaczeniem przed wyjściem patcha.

Więcej szczegółów
Kliwer
Bartek 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 19/9
Wysłany: 2017-08-17, 21:50   

Kliwer napisał/a:
jak teraz wygląda sprawa polonizacji gier EE (wszystkich, BG1, BG2, SoD, IWD)? Czy tekst gry jest nowy, czy też taki, jak w dawnych wersjach?

Kwestie mówione są rzetelnie odsłuchiwane, sprawdzane z zawartością pisaną, która z kolei podlega często korekcie. Robimy tak, aby trzymały się one jota w jotę, nawet jeśli tłumaczenie jest czasem niekoniecznie na dobrym poziomie. Dubbingu nie zmienimy ze zrozumiałym względów, tudzież słowo pisane jak najbardziej...

Sama polonizacja starych wersji BG1 i 2, IWD to tylko interpunkcja i niekiedy niedociągnięcia w przekładzie, usystematyzowanie nazw itp.
Tłumaczenie SoD może kiedyś, jak będzie czas i jak się znajdą ludzie nie tylko z chęciami i duuużym zapałem, ale cierpliwością i wytrwałością.
Ostatnio zmieniony przez Bartek 2017-08-17, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  

porfirion 
Czciciel Azutha
osiełek

Podziękowania: 127/87
Wysłany: 2017-08-17, 22:20   

Bartek napisał/a:
Robimy tak, aby trzymały się one jota w jotę

Ale mam nadzieję, że nie w każdym miejscu bez wyjątku? Bo niektóre nagrane kwestie są przetłumaczone nie koślawo, ale po prostu błędnie. Za przykład niech posłuży kwestia Sarevoka w świątyni Bhaala: "Rzeczywiście jesteśmy jedną rodziną..." - Zborowski mówi "jesteście" co jest dosłownym przetłumaczeniem "You are indeed family", ale w kontekście jest bezsensowne (dlatego w tekście to później poprawili, ale pewnie za późno się zorientowali i nie mieli jak nagrać kwestii ponownie), więc dopasowywanie tego do kwestii mówionej nie jest dobrym pomysłem (i ufam, że tego nie zrobiliście :wink: ). Na szczęście chyba takich przypadków nie było wiele, ale pewnie jeszcze parę się znajdzie.

A tak zupełnie na marginesie:
Bartek napisał/a:
Dubbingu nie zmienimy ze zrozumiałym względów, tudzież słowo pisane jak najbardziej

Często napotykałem błędne użycie "tudzież" jako "lub", ale chyba po raz pierwszy się spotkałem z użyciem go w znaczeniu przeciwstawnego "a" :smile:

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

We internecie...

Kliwer 

Wysłany: 2017-08-18, 08:03   

Hm... Jest takie miejsce w BG1, w przerywniku między rozdziałami. Fronczewski mówi "musisz się udać do lasów Cloakwood", podczas gdy wszędzie indziej jest, bardzo ładnie spolszczona, Puszcza Otulisko. Co np. z tym zrobiliście? Mam nadzieję, że nie wwaliliście wszędzie tego Cloakwood?

Cahir 
Pan Świtu

Wysłany: 2017-08-18, 08:27   

Spokojnie, takich kwiatków nie będzie. Cloakwood pozostanie wszędzie Knieją Otulisko :smile:

Ruffle_truffle 

Podziękowania: 26/80
Wysłany: 2017-08-19, 21:54   

Mam Safanę dualowaną na maga z BG 1, przeszła płynnie do SoD, tam jest z drugą klasą i nowym zestawem dźwiękowym. Czy w SoD jej postać się zmieni na tyle, że zabraknie drugiej klasy?

Odpowiedz do tematu