Poprzedni temat «» Następny temat
[serial] Game of Thrones
Autor Wiadomość
Jolan 
Dziecię Bhaala
Bendem go zjadł

Podziękowania: 59/107
Wysłany: 2011-04-21, 16:24   [serial] Game of Thrones

Na SB już dużo osób komentowało GoT(prawa autorskie kola albo tego chomika lecz nikt tego nie wie),ale żeby dyskusja nie zaginęła,założyłem temat.

kilka linków
Dlaczego Tron?
Recenzja Hataka

dodatek
Gra na podstawie "Gry o tron" w stylu "Planescape: Torment", "Baldur's Gate II" i "KotOR-ach

Jak oceniacie pierwszy odcinek?
Jak dla mnie całkiem ciekawie się zapowiada.
[Dzisiaj 22:47] Jolan: Hmm, w sumie w komentarz twórców było wiele o rozbudowie twierdzy. Co jeśli można dobudować zamtuz?
[Dzisiaj 22:49] Tuldor88: Wtedy będzie to już "ku***sko dobra twierdza" :P
Ostatnio zmieniony przez Jolan 2011-04-21, 20:03, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Podziękowania: 60/46
Wysłany: 2011-04-21, 17:38   

Kilka wrażeń:
- piękna czołówka, HBO zawsze robiło je świetne, ale ta swoim pomysłem i wykonaniem przebija wszystkie. Mam tu jeszcze jedną impresję. Mianowicie przypomniał mi się tekst Baudrillarda Precesja symulakrów, w którym autor podaje przykład takiego procesu, cytując Borghesa) Grę w klasy. Cytat brzmi mniej więcej tak: "Mapa Cesarstwa posiada Rozmiar Cesarstwa i pokrywa się z nim w każdym Punkcie". Te słowa jak ulał pasują do tej czołówki, choć abstrahuję od bytowania symulakrów w tym serialu, potrzebna jest osobna analiza.

Dekoracje są pierwszorzędne, Winterfell z daleka jest niesamowite.

Ale tak ogólnie - jak to zwykle bywa z fantasy, jest tu problem z ustaleniem referentów, i on ciąży na tym serialu, ale zobaczymy.

Karanith 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 38/15
Wysłany: 2011-04-21, 18:18   

Czuję, że Gra o Tron znajdzie się w ścisłej czołówce moich ulubionych seriali, tuż obok Rzymu. Jak na razie niemal wszystko mi się podoba, a nieliczne wady mi zupełnie nie przeszkadzają. Czołówka jest bardzo fajna, scenografia świetna, a obsada tak doskonała, że praktycznie każdy zasługuje na wyróżnienie. Najbardziej do gustu przypadli mi Sean Bean, Peter Dinklage oraz Emilia Clarke (na pierwszy rzut oka równie piękna, co utalentowana), co cieszy, biorąc pod uwagę, że to właśnie oni będą gwiazdami pierwszego sezonu. Z młodych aktorów najlepiej wypadła Maisie Williams, idealna w roli Aryi. Wspomnę jeszcze o Iainie Glenie, który wygląda i brzmi dokładnie tak, jak sobie wyobrażałem Mormonta.

To właściwie tyle, jeśli chodzi o pilot. Zobaczymy, jak się akcja rozwinie, ale jestem dobrej myśli.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2011-05-03, 11:03   

No i trzeci odcinek za mną. Doprawdy, nie wiem, kiedy to ma się rozwinąć. Serial bazuje na wyświechtanych archetypach oraz ogólnej niedojrzałości i pretensjonalności, gorzej niż nasz Wiedźmin, olaboga!
Najgorsza jest ta twarda, ogólna metafizyka. Ogólna - czyli Zima i to, co za Murem. Zima nadejdzie i potwory, które odsieją dobrych od złych, sprawiedliwych od złoczyńców.
Albo zrobi zupełnie na odwrót, żeby Stark mógł się tragicznie zastanawiać, jaki to swiat ten jest zły i występny.

W Rzymie nie było takiej generalnej, wszystkich obejmującej metafizyki. Latał tylko sobie nieuchwytny duch dziejów - tego bardzo brakuje Grze o tron.

Karanith 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2011-05-07, 11:02   

kol napisał/a:
ogólnej niedojrzałości i pretensjonalności

Co masz konkretnie na myśli?

kol napisał/a:
Najgorsza jest ta twarda, ogólna metafizyka. Ogólna - czyli Zima i to, co za Murem. Zima nadejdzie i potwory, które odsieją dobrych od złych, sprawiedliwych od złoczyńców.
Albo zrobi zupełnie na odwrót, żeby Stark mógł się tragicznie zastanawiać, jaki to swiat ten jest zły i występny.

Widzę, że szkodzą ci te studia, bo doszukujesz się w Grze o Tron czegoś, czego w niej po prostu nie ma. Mam tu na myśli zarówno serial, jak i powieści. Zamiast przyjąć wydarzenia i dialogi takimi, jakimi są, od razu wyciągasz jakieś dziwaczne wnioski. Przyznaję, GoT wolno się rozkręca (na oko i tak szybciej niż w książce), ale już teraz widać, co jest najważniejsze: spiski i walka o władzę. Nie pseudofilozofia dla ubogich.

Trzeci odcinek bardzo fajny, może i najlepszy z dotychczasowych, bo w końcu wkraczamy na dwór, pojawili się też Littlefinger i Varys. Zaskoczył mnie tylko wygląda Królewskiej Przystani. Jasne, jest to kawałek na południe, ale palmy to chyba lekka przesada.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2011-05-07, 11:17   

Pretensjonalność i niedojrzałość to głównie (tak na szybkoz pamięci):
- motyw skrzywdzonego dziecka zestawiony z dworskimi zwyczajami (ta mała i wilkor)
- równie ważne jak władza - seks i miłość
- idealna, dojrzała, taki złoty środek wręcz - miłość Starków
- karzeł, który jest mały, ale umysł ma wielki
- ten blondasek z manią władzy, która został brutalnie sprowadzona do poziomu, gdy ten konny uderzył go batem - kto oglądał, wie o co chodzi
- król pytający Lannistera, co ten czuł, gdy wbijał miecz w plecy szalonemu królowi
- i wspomniani strażnicy na murze, których nikt nie może skrytykować, bo działają na Nieznanym
itd itp

Serial nie jest na poziomie The Wire czy Rzymu. Ale sądzę, że jest to jakiś wymóg, aby nakreślić stosunki i postacie.

PS. Wierzę, że serial się rozkręci, pokładam nadzieje w HBO wielkie.
Ostatnio zmieniony przez kol 2011-05-07, 12:55, w całości zmieniany 1 raz  

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Podziękowania: 27/63
Wysłany: 2011-05-07, 11:50   

Ja się rozkoszuję oglądaniem każdego odcinka GoT. Dobór praktycznie wszystkich postaci mi bardzo pasuje, niecierpliwie wyczekuję na kolejne. (w końcu w najbliższym odcinku turniej, więc powinno być nowe dzieścia twarzy :D Nie mogę się też doczekać jak pokażą Hodora, który już musi być w kolejnym odcinku).

Czas przy odcinkach upływa bardzo szybko; trzeci odcinek totalnie mnie przygniótł: ledwo się zaczął a już się skończył, ciężko mi było wzrok oderwać od ekranu, a jakby nie patrzeć odcinek prezentował praktycznie zero akcji a same dialogi :D Które nb są bardzo wierne książce.

Zastanawia mnie, czy wszystkie uproszczenia fabularne są naprawdę takie konieczne, np scena jak Catelyn znajduje we wieży złoty włos :roll: Mogliby sobie darować, jakby sztylet nie wystarczył ;)
Ciekawi mnie też to, czemu tak szybko dają taki wgląd w postać Jaimego. W pierwszym tomie ten człowiek był totalnym milczkiem i nic o nim nie było wiadomo :D

Mam wrażenie, że wielu ludzi nieczytających książki, podobnie jak Kol, odbiera serialowy GoT jako bardzo sztampowy. Zastanawiam się czy z samego obrazu faktycznie można odebrać, np że:
- Starkowie są dobrzy, a Lannisterowie źli.
- Zima i potwory za murem, wesołe średniowiecze w królestwach ;)

A metafizyka? Jaka metafizyka? Nawet jak już to nie na tym etapie historii.

Poza tym zastanawia jeszcze, że bohaterowie potrafią to robić tylko na pieska, a jak już się jakaś inna pozycja pojawiła to została zaakcentowana jako jakaś wiedza natchniona :lol:

Co do zaś trzeciego odcinka: Tyrion sikający z muru i Arya ćwicząca zabijanie Joeffreya - bezcenne :) Poza tym masa świetnych dialogów. Praktycznie co chwilę.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2011-05-07, 12:53   

Dead napisał/a:
Arya ćwicząca zabijanie Joeffreya

Btw. ten gość, zrobiony na Włocha chyba, który ją uczy szermierki, jest chyba najzabawniejszą postacią w całym serialu :P

Dead napisał/a:
Zastanawiam się czy z samego obrazu faktycznie można odebrać, np że:
- Starkowie są dobrzy, a Lannisterowie źli.

Oj można. Choć przeczuwam komplikacje, to widzę strony barykady.

Karanith 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2011-06-20, 13:33   

Ależ to było dobre! Końcówka pierwszego sezonu mnie rozwaliła i już nie mogę się doczekać drugiego. A jak sobie przypomnę, że pierwszy tom "Pieśni..." jest najgorszy, to czuję, że nie wytrzymam, zaraz pobiegnę do biblioteki po książki i zrobię sobie powtórkę z całości.

Wybaczcie, że tak bez konkretów, ale po prostu musiałem się podzielić zachwytem. Nawet jeśli nikomu się nie udzieli ;)

Keleborn 

Podziękowania: 13/1
Wysłany: 2011-06-20, 22:27   

Szkoda że drugi sezon dopiero w 2012. Ogólnie serial jest niezły ( książki nie czytałem ). Wkurzyło mnie tylko np to że w odcinku 9 nie pokazali żadnych fragmentów z bitwy. Niby stracili 2 tyś żołnierzy a tu nagle na spadochronie spada im Jaime Lannister. Powinni pokazać jak go złapali bo można się w tym poplątać poza tym to raczej dość ważna scena.

Mam nadzieje, że sezon drugi nie będzie gorszy od pierwszego i że zobaczę krew Joffreya :-x

Nie wiem czy to drugie to też spoiler, ale nie będę ryzykować. - Jv
Ostatnio zmieniony przez Jvegi 2011-06-21, 03:23, w całości zmieniany 1 raz  

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2011-06-20, 23:59   

Proszę oznaczać spoilery.

A więc 10 odcinków to cały sezon? U HBO to zazwyczaj 12, hmm. Co do serialu - niestety jest to moim zdaniem jeden z najsłabszych serialów HBO, i to, co kiedyś napisałem o nim - podtrzymuję. Nie zobaczyłem niczego, co po prostu wprawiłoby mnie w interpretacyjny mętlik czy gorączkę. Ten cały szum wokół serialu jest chyba przesadzony.
Co mi się podobało? Przede wszystkim stroje, lokacje i sama czołówka serialu, zdecydowanie największy sukces artystyczny serialu. Nie czytałem powieści, więc być może sezon drugi mnie przekona, ale podobno już pierwszy miał się rozkręcić w końcu...

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Wysłany: 2011-06-21, 15:18   

Obejrzałem. Wystawiam najwyższą notę. Serial arcydzieło.

BTW Jvegi w poście Keleborna nie ma ani jednego spoilera :P

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Wysłany: 2011-08-06, 14:49   

http://www.collegehumor.c...-of-thrones-rpg :)

nowyU

Podziękowania: 20/172
Wysłany: 2011-08-08, 06:51   

Serial na 4 z plusem. Nie czytalem ksiazki i nie mam cisnienia by przeczytac ale serial sie bardzo fajnie oglada. Jeden z niewielu seriali w ktorym zawsze puszczam czolowke a nie przewijam. (uwaga ciekawostka na pewnym etapie czolowka sie nieznaczie zmienia) ;)

Rowniez czekam na kolejny sezon.

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 40/38
Wysłany: 2012-05-10, 23:34   

Cały ten czas olewałem GoTa jak mogłem, w najgorszy możliwy sposób, bo skacząc po odcinkach w stylu " a będzie jakaś fajna scena to obejrzę, ale te gadki nudne, wiem, bo w końcu obejrzałem pierwszy odcinek, to następnych nie muszę, wiem, że to drętwe".

Meakulpa. Obejrzałem wszystkie odcinki praktycznie jednym ciągiem, ze szczęką pod kolanami. To jest lepsze od Rzymu, to jest taki poziom powyżej którego już nic nie ma, najwyżej po bokach na równi kręci się parę tytułów. Tempo, dialogi, zdjęcia (wow), postacie, klimat, wszystko cholera. 10/10 z serduszkiem na filmwebie, dopiero trzeci serial z taką oceną jak dotąd.

Odpowiedz do tematu