Poprzedni temat «» Następny temat
Dragon Age 2
Autor Wiadomość
amanis

Podziękowano 2 razy
Wysłany: 2011-03-24, 20:19   

Właśnie skończyłem toto... DZIADOSTWO!!!
Prosta ocena - gdyby to była gra znikąd to dałbym maksymalnie 7/10, ale jako kontynuacja dość dobrej gry jaka była DA 1 to maksymalnie 6/10. MAKSYMALNIE.
Po kolei.

Najważniejsze w RPG - fabuła - niespójna, nudna, przewidywalna. Jak już zauważono wcześniej akty pasują do siebie jak wół koza i karoca. Niektóre wątki poboczne są już tak głupie, że aż żal je rozgrywać - patrz końcowe zadania elfiej towarzyszki. Do tego zakończenie to jakaś farsa.

Kolejna sprawa - rozwój postaci. O dziwo drzewka umiejętności i atrybuty są rozwiązane całkiem dobrze tylko, że nijak się to ma do walki, która jest tak prosta, ze wybranie czegokolwiek i tak będzie wyborem słusznym.

Postać główna, towarzysze. No mogło być lepiej,ale nie jest źle, choć do rozterek rodem ze świata Finalnej Fantazji daleeeko.

Świat - największa bolączka DA2. Istny dramat, pusty, sterylny NUDNY! Wszystkie jaskinie to ta sama jaskinia, wszelkie korytarze to wciaz ta jaskinia tylko z deskami, 10 razy odwiedzamy ten sam magazyn, a to samo JEDNO drzewo porasta cały świat. Nie ma zwierząt, NPC to manekiny, pogody brak. Całe miasto wygląda jak zbudowane z trzech pustaków.
Gdzie lodowe wyżyny? Gdzie rzeki, góry i doliny? Gdzie jakiś las!!Nie ma!
Wykonanie tego pustego świata wyglądało by w miarę w roku 2000, a są z tego czasu lepiej wyglądające gry. Jeszcze drużyna ujdzie, ale przeciwnicy i budynki to bryły foremne :p

Walka - kolejny dramat, a już potwory wychodzące seriami z podłogi i najemnicy spadający również seriami z nieba, porażka. Poza tym na poziomie normalnym walka polega na klikaniu co jakiś czas. Walka ze smokiem to po prostu trochę dłuższa walka. Jest jej także za dużo. I zawsze wiadomo gdzie bedzie - większy obszar na minimapie.

Zadania poboczne - idź w to miejsce, zabij po drodze 400 potworów, wróć. 90% zadań w DA2. Komentarz zbędny. W DA1 wizyta w pustce to było coś, czuło się że to jakis równoległy świat. w DA2 pustka to wspomniany wyżej korytarz z efektem rozmycia.

Słaba gra, bardzo słaba.
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Jvegi
Karanith 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 38/15
Wysłany: 2011-03-26, 08:10   

Świetna recenzja na Codeksie.

amanis napisał/a:
Walka - kolejny dramat, a już potwory wychodzące seriami z podłogi i najemnicy spadający również seriami z nieba, porażka.

Pół biedy, gdy wrogowie faktycznie zeskakują (w domyśle: z okien i dachów) lub wychodzą z ziemi (np. trupy). Najgorzej, kiedy pojawiają się dosłownie znikąd, jakby twórcy nie mieli pomysłu na animację. Swoją drogą system kolejnych fal przeciwników wyłaniających się z powietrza skutecznie obniża wszelkie walory taktyczne walki, m.in. poprzez uczynienie pozycjonowania postaci niemal zupełnie bez znaczenia.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Podziękowania: 60/46
Wysłany: 2011-03-26, 12:40   

Przeczytałem fragment o drugim akcie i niezbyt mi się podoba - recenzent za dużo gdyba i narzeka nie liniowość gry - chce nieliniowości, to niech gra w prawdziwe RPG, gra musi mieć pewne stałe punkty, inaczej koszta produkcji wzrosną kilkukrotnie (może ktoś się na to kiedyś poważy?).

Edit: Choć teraz czytam podsumowanie i jednak trochę racji gościu ma. Szkoda, że gra nie miała więcej czasu dla siebie.

amanis

Podziękowano 2 razy
Wysłany: 2011-03-26, 20:28   

Recenzja całkiem trafna.

Gra jest w każdym aspekcie niedopracowana.
A jeśli w RPG niedopracowana jest fabuła, a właściwie jej nie ma - tylko bardzo luźno powiązane króciutkie epizody - no to d... blada.

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 40/38
Wysłany: 2011-03-31, 01:38   

Zabawna i bardzo słuszna recenzja DA2.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2011-04-17, 21:13   

Gdyby ktoś jeszcze wątpił w to, że DA2 jest bardzo dobrą grą, piosenka ze ścieżki dźwiękowej:
http://www.youtube.com/watch?v=nxUrz7ZLCp8

i
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Kurczę, nie pamietam, żebym słyszał to w grze - wielka szkoda, gra byłaby niemal doskonała :smile:

Simi 

Podziękowania: 20/9
Wysłany: 2011-04-27, 19:53   

Gram sobie w dwójeczkę od świąt i co nieco już pograłam. I co się rzuca w oczy?
Grafika jest chyba jeszcze gorsza niż w jedynce i nadal z pięć lat za pierwszym Mass Effectem.
Faktycznie niemiłosierny jest recykling tych samych lokacji, każda jaskinia i każdy magazyn wygląda tak samo. Noż, co jest? Mogliby wykorzystać to co w jedynce całkiem przyzwoicie wyglądało.
Elfy chyba tylko w Morrowindzie były szpetniejsze. Wyglądają wypisz wymaluj jak Navi z Awatara, brzydale! :lol:
Qunari mają rogi :shock: Twórcy uznali widać, że są zbyt dziwni na to by być rasą ludzką. Czemu to ma służyć?
Jedynie wygląd Flemeth zmienia się zdecydowanie na plus. Wreszcie wygląda jak prawdziwa wiedźma klasy lux, a nie zabiedzona babina.
Wrogowie zjawiają się znikąd i atakują falami.
Zadania są dość standardowe - przynieś, poszukaj, zabij.
No, ale mimo tego wszystkiego gra i tak mnie wciągnęła i zwyczajnie ciekawa jestem co będzie dalej.
No i jeszcze są towarzysze (tu duży plus za postać Varricka- krasnolud bez brody, w dodatku inteligentny, spokojny i zrównoważony łotrzyk, tego się raczej w grach nie spotyka).
Dialogi towarzyszy nie są może tak zabawne jak w jedynce, ale za to chyba występują częściej.
Ogólnie, gra mi się dobrze i mimo niedoróbek jest to dobry RPG.
Podziękuj autorce tego posta

Oxva

Podziękowania: 2/1
Wysłany: 2011-04-27, 23:35   

Kopiowane Lokacje jeszcze można przełknąć, jednak dla mnie backtracking jest nie do zaakceptowania.

Walka ogólnie nie jest zła, jednak kilka przeciwników w szczególności bossów jest zrobionych w stylu konsolowym, tak wiem że tytuł jest multi platformowy aczkolwiek jest to mocno irytujące.

Fabułą generalnie na plus choć można byłoby ją nieco ubarwić, rozszerzyć.
Grałęm z DLC Exiled Prince i jako quest'y są standardowe tak w ostatnim akcie NPC dodaje dramaturgii.

Imho zabrakło większego wpływu naszych decyzji na świat gry oraz wielu alternatywnych rozwiązań dla poszczególnych questów lub chociażby dla głównego wątku.

Gra sprawia wrażenie wydanej w pośpiechu, nie jest zła lecz nie jest wybitna.
Ale to już zasługa specy od marketingu ( wydajmy szybko tytuł, wydajmy kilka DLC, wydajmy Gold Edition , wydajmy ...
W chwili obecnej dla mnie jest to wersja 0.8 lub 0.9 i na tą chwilę zasługuje na 6+/-7

Z pewnością zagram w nią za jakiś czas (rok - półtora) wraz ze sporą ilością DLC i ocena ulegnie zmianie na plus.

Firena 
Cyckowe Zuo

Podziękowania: 5/1
Wysłany: 2011-04-28, 09:32   

Dwójeczka ma fajny, depresyjny klimat i w końcu nie ratujemy świata, a pniemy się po drabinie społecznej, co mi się spodobało. Tylko że skoro twórcy chwycili się tego tematu, to mogli bardziej się postarać. Miasto raczej się nie zmienia, a mam wrażenie że skoro Hawke tak bardzo przyczyniła się do pewnych rzeczy, to otoczenie też by się zmieniło znacznie. A tutaj mamy te kilka questów a tak poza tym to nic ciekawego. Nie ma np. nachodzenia templariuszy, a Meredith doskonale wiedziała (otrzymywała w końcu raporty) o działaniach Hawke. Ot, pogróżki zawsze są mile widziane.

Postacie. Lubię je, naprawdę. I system przyjaźń/rywalizacja - w końcu dawanie prezencików nie kupuje na przyjaźni danej postaci i to mnie cieszy. Rozmów jest mało, szkoda że porzucono możliwość pogadania sobie z postaciami w trakcie łażenia po lokacjach. Najbardziej przemówiły do mnie Varrik, Izabela, Anders (mimo tej diametralnej zmiany - na plus!) oraz durny Fenris. Przepraszam, ale Fenris mógłby zmienić nieco swoje poglądy w trakcie podróży z Hawke, a on tylko najeżdża ciągle na tę magię, to się nudne zrobiło. Co nie zmienia faktu, że romans świetny (ale Andersowy imo wolę bardziej).

Grafika - grając wesoło korzystając z Dx11 nie widziałam różnicy pomiędzy detalami średnimi a wysoką jakością :D Ale może ślepa jestem. Lokacje mnie nie zachwycają, Wiedźmin 2 prezentuje się lepiej. Dodatkowo pogorszyła się znacznie animacja względem jedynki - częściej mieczyk wchodzi w tyłek postaciom. No i o tych wielkich broniach nie wspomnę - totalnie brak realizmu i zawsze zastanawia mnie na czym się te miecze/kije trzymają :roll:

Muzyka to najlepsza część gry. Uwielbiam cały soundtrack. Ale co się dziwić, w końcu Inon Zur za tym stoi.

Lokacje - recykling w pełni, jaskinie, kanały blebleble... pojechali na całego z tym, aż focha strzeliłam.

Ogólnie gra dobra, wciągająca mimo wszystkich bugów (a tych się sporo kryje!), jednakże raczej nie będzie górowała nad Wiedźmakiem 2. Ot 7/10.
Czy już wspomnienia dawnych dni.

Oxva

Podziękowania: 2/1
Wysłany: 2011-04-28, 10:42   

Firena napisał/a:

Grafika - grając wesoło korzystając z Dx11 nie widziałam różnicy pomiędzy detalami średnimi a wysoką jakością :D Ale może ślepa jestem.

By cieszyć się wyższej jakości grafiką na Dx11 należy ściągnąć paczkę tekstur ważącą 1 GB ze strony BioWare

Zed Nocear 
Uczeń Gonda
Laureat Konkursu Modderskiego

Podziękowania: 253/49
Wysłany: 2011-04-29, 12:57   

Znalezione na KWEJK:

Simi 

Podziękowania: 20/9
Wysłany: 2011-05-24, 21:48   

Skończyłam DA 2 i cóż, jedynka była lepsza pod każdym względem (trochę jek KOTOR 1 i 2). Co nie znaczy, że dwójka jest zła - to nadal przyzwoita gra i wciągnęła mnie, tylko trochę widzę taki jakiś syndrom pt. "No skoro już tyle z tej gry zrobiliśmy to ją dokończymy, ale sami nie wierzymy w to, że odniesie sukces, więc lepiej żeby to za dużo nie kosztowało". Podejrzewam, że trójki nie będzie, a szkoda, bo seria zapowiadała się świetnie - nowy świat mroczny i okrutny, ciekawa opowieść i towarzysze.
A do dwójki wracając- właściwie wszystko to w niej występuje, tylko zabrakło funduszy na nadanie całości przyzwoitej oprawy.
I tak- opowieść jest ciekawa i zwroty akcji występują a jakże, towarzysze... hmmm..., no cóż nie są źle nakreśleni, tylko brakuje mi jakiejś ewolucji w ich zachowaniu. Fenris, jak magów nienawidził, tak nic go nie przekona żeby zdanie zmienił, Avelina mimo zadawania się z mało praworządnym towarzystwem nadal jest wzorem kapitana straży itd, itp. Lata lecą, a oni wcale się nie zmieniają (a ten niechluj Fenris nawet w swojej chałupie zwłok nie posprząta) :wink:
No dobrze, jedynce dałabym 9,5 a nawet, co mi tam 10, bo dawno żadna gra mnie tak nie wciągnęła, dwójka zasługuje jak dla mnie na jakieś 7,5 - no nie jest zła, przyjemnie się gra i jest to dobry klasyczny RPG.

Maagdaa
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-19, 21:48   

Mi w DA2 podobało się bardzo Kirkwall (tylko oczywiście za mało miejsc do przeszukania itp. ale ogólnie wygląd miasta mi się naprawdę spodobał, przypominał mi Atkhalę). Pozatym spodobały mi się animacje zaklęć i wg mnie świetna postać - Avelina. Wkurzała mnie za to Izabela bo nie lubie takich pustych puszczalskich panienek, chociaż wydaje mi sie, ze jest oryginalną postacia, bo wczesniej nie mialam do czynienia w grze z prostytutka w druzynie. DA2 miało też niezły klimat, szkoda ze lokacje się tak często powtarzały, ciągle te same tunele i korytarze. Nie uważam, że to zła gra, ale dobra też nie - taka sobie, głównie tak słaba ocena z mojej strony ze względu na kiepską fabułę, powtarzające się lokacje, bardzo łatwe walki nawet na najtrudniejszym poziomie, wyskakujący znikąd przeciwnicy.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2012-12-22, 17:05   

Co do tego obrazka z Kwejka - bardzo ciekawy.
Zawiera on pewną wizję gracza. Chodzi mianowicie o to, że gry przyzwyczaiły nas do posiadania - czy to skillów czy przedmiotów, a także postaci o wyjątkowych umiejętnosciach.
Ów mag-gej jest więc pojmowany nie jako prezentacja człowieka, jego całości z jego charakterem, przeszłością i doświadczeniem, lecz jako odebranie (hetero)graczowi możliwości posiadania i zarządzania.
Warto się zastanowić nad tym, jak postrzegamy naszych członków growych drużyn - jako zbiór cech i umiejętności czy może jako prezentację pewnej całości człowieka, która ma swoją swoistość?
W każdym razie ten obrazek jest raczej smutny i na dłuższą metę - jałowy.

Karanith 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 38/15
Wysłany: 2012-12-22, 18:54   

Niebrzydka rzecz, kolu, ale czy ma jakieś zastosowanie praktyczne?

Obrazek jest chybiony, ale z zupełnie innego powodu. Sam grałem za pierwszym razem w DA:O łotrem i od początku planowałem zostać asasynem. Nie musiałem wyznawać elfowi-nauczycielowi miłości, wystarczyło trochę pogadać i się niewinnie zakumplować. A nawet jeśli by mi się to jakimś cudem nie udało, wciąż pozostawało kupno podręcznika dla zabójców. W dwójce jest podobnie, więc autor obrazka mocno przesadza, nie wiem tylko czy złośliwie czy przez własną ignorancję i/lub niechęć do zgłębiania (nie aż tak licznych przecież, to nie Torment) opcji dialogowych.

Oczywiście, gdyby w grze faktycznie tak to wyglądało, narzekanie byłoby w pełni uzasadnione. Nie chodzi tu o podejście do postaci czy ogólnie odgrywania, ale pozbawiania gracza podstawowych opcji. W Baldurze odpowiednikiem takiej sytuacji byłby np. dostęp nie wysokopoziomowych zaklęć kapłana tylko dla romansujących z Anomenem.

Odpowiedz do tematu