Poprzedni temat «» Następny temat
Strony tematyczne
Autor Wiadomość
Philoos 
Zasłużony

Podziękowania: 24/11
Wysłany: 2010-05-10, 22:11   Strony tematyczne

Z jakich stron korzystacie, gdy chcecie zasięgnąć obiektywnych informacji o wykonawcy czy np. recenzji albumu, gatunku muzycznym?

Ze stron anglojęzycznych bez dwóch zdań warte polecenia jest Metal Archives
Z polskich:
Do niedawna w sieci była jeszcze Strefa Klimatyczna, która choć nieaktualizowana od 2002r. stanowiła bogate źródło wiedzy o muzyce metalowej.

Poza tym za podręczną informację służy last.fm i wiki ;)

Valsharess 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 19/14
Wysłany: 2010-05-11, 00:07   

Dobry pomysł Phil

Metal Archives, genialna strona, moja ulubiona
:arrow: Dark Planet
naturalnie Wiki :P
naturalnie last.fm
naturalnie myspace, mam tam konto w zasadzie tylko po to by mieć pod ręką kapele, których nowości mnie interesują, jak i również traktuje to jako niezły motyw na odnajdywanie względnie dobrych kapel (pomijając nawracające fale zaproszeń, które dostaję od raperów albo kont prywatnych, tych jednak nie zatwierdzam z zasady)

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Podziękowania: 60/46
Wysłany: 2010-05-11, 21:24   

http://rockhard.pl/ - kopalnia recenzji płyt hard rockowych, ileż ja tam rzeczy niesamowitych znalazłem! Teraz już mniej mnie kręci taki rodzaj muzyki, ale czasem jeszcze wpadnę, ciągle świeże recenzje.

Valsharess 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-10-01, 10:29   

nie takie świeże znowóż odkrycie, zapomniałam po prostu wcześniej dodać :arrow: Discogs jako stronkę godną uwagi, która stanowi bazę dosyć obszerną, jeśli mogę dodać, muzycznych dyskografii. sama używam jej często kiedy poprawiam tagi ;) albo właśnie gdy szukam pełnej dyskografii jakiejś grupy. strona daje możliwość założenia swojego konta i co za tym idzie katalogowania swoich muzycznych kolekcji. jest doskonałym źródłem do odkrywania nowych muzycznych pereł. umożliwia zakup i sprzedaż muzyki.

Torn 
Zasłużony

Podziękowania: 59/60
Wysłany: 2010-10-01, 12:17   

Valsharess napisał/a:
sama używam jej często kiedy poprawiam tagi

Do poprawiania tagów, to jednak polecam musicbrainz - ściągasz program, klik i wszystko opisane jak trza - znaczy, chyba, bo z windowsowego klienta nigdy nie korzystałem, ale Amarok, który ma wbudowaną tę samą funkcjonalność tak działa - tak czy siak, tagowanie na bazie fingerprintów, to potęga - gdyby nie to, to w sytuacjach gdy ktoś podrzuca "fajną" mp3, gdy nie wie co to, ID3 brak, a plik nazywa się "unknown artist - unknown track - 01.mp3" byłoby krucho - tak to klik prawym, "Fill-in tags using MusicBrainz", 10 sekund i wszystko wiadomo. :razz:
Niemniej, Discogs jest rzeczywiście bardzo dobry, również polecam, szczególnie przy "techniawkach"(;P ) - elektroniczni bardzo się z Discogs lubią, więc jeśli chodzi o różne trip-hopy, ambienty i takie tam, to to jest ostateczne źródło wiedzy, we wszystkich pozostałych gatunkach nie aż tak ważne, ale i tak bardzo dobre.
Oprócz tego, korzystam z Encyclopaedia Metallum(Metal Archives) - polecanej już przez Phila i Val, również rockmetal.pl, zdarza mi się też skorzystać z Allmusic.com - co prawda recenzje pisane przez zwykłych zjadaczy chleba są często z pupy, ale pozwala się zorientować z czym się w ogóle je danego, nieznanego mi, wykonawcę, więc korzystam, nie uznając jednocześnie za wyrocznię.
I to chyba tyle, jeśli chodzi o ogólnomuzyczne, zostają tematyczne:
ArtRock.pl - absolutna podstawa przy czymkolwiek progresywno-rockowym, jak dla mnie - w tym serwisie jest chyba wszystko, nawet recki wydawnictw, które miały "zabójczy" nakład 500 egzemplarzy worldwide(bo artysty nie stać było na wytłoczenie więcej CD ;>) i nawet ich nie ma na torrentach/rapidach, do tego kupa info o progowej muzie w ogóle, recki są zwykle pisane przez ludzi, którzy jednak coś muzykowania załapali i są ogólnie "osłuchani", przez co rzadko kiedy się z recenzją nie zgadzam - ogólnie polecam, bardzo.
Gamemusic.pl - bo dobry ost z gry nie jest zły... Co do samego GM.pl to mam mieszane uczucia - z jednej strony, ludzie wiedzą "o co kaman", ale z drugiej... Strasznie skupieni są na Japońcach(czy ogólnie, Azjatach), których nie szczególnie lubię, wole jednak dark ambientowe europejskie OSTy, a Japońce kończą się dla mnie na 植松伸夫, ale co tam, serwis dobry - jak jeszcze sklep uruchomią, to będę tam stałym gościem...
Co się łączy z gm.pl, to VGMDb.net - absolutna podstawa, przy szukaniu czegoś z gry, bo zasada jest taka, że jak wśród tych dziesiątków tysięcy opisanych OSTów czegoś nie ma, to znaczy po prostu że takiego OSTa nie było i tyle - nawet bootlegi, typu bezpośrednie game-ripy są tu częściowo skatalogowane - naprawdę, VGMDb.net jeszcze mnie nigdy nie zawiódł, więc z czystym sumieniem polecam.
I to chyba tyle, oprócz tego, jeszcze z wiki(ale tylko en ;>) i lasta korzystam i styknie - nigdy nie miałem potrzeby korzystać z czegoś poza tymi wymienionymi...
Podziękuj autorowi tego posta

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Podziękowania: 27/63
Wysłany: 2010-10-01, 13:40   

Czy któraś z podanych przez was stron muzycznych posiada możliwość wystawiania ocen przesłuchanym płytom oraz posiada jakiś system rekomendacji płyt, które się nie przesłuchało na podstawie opinii użytkowników, którzy wystawiali podobne oceny tym samym płytom?
Zna ktoś taki portal?

Torn 
Zasłużony

Wysłany: 2010-10-01, 14:21   

http://rateyourmusic.com i www.last.fm w sumie, ale oba nie do końca(rym bazuje na płytach, ale nie wiem jak tam jest z rekomendacjami, last.fm to przede wszystkim społecznościówka bazująca na muzie, której się słucha(dociągasz program, który wysyła info z tagów na stronę, dzięki czemu znajomi mogą widzieć co ostatnio słuchałeś), rekomendacje... Oj są, tylko dlatego jestem na laście - system rekomendacji jest genialny, bazuje na tym co przesłuchałeś i ile i poleca muzę, której słuchają ludzie słuchający tegoż co ty, mniej więcej, a czego ty nie przesłuchałeś jeszcze - tyle, że last.fm bazuje(niestety) na kawałkach, płyty są u nich w najlepszym wypadku traktowane po macoszemu... Tak czy siak, te dwa znam - nie do końca to o co Ci chodzi, ale popróbuj.

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Podziękowania: 27/63
Wysłany: 2010-10-01, 14:29   

Last.fm mnie nie interesuje, gdyż tam trzeba słuchać na biężąco. Nie zamierzam przesłuchiwać wszystkiego co mam, żeby mi zaczął polecać...

W RYM co prawda widzę rankingi, ale nie widzę rankingów wg gustów. Mnie nie interesuje wiedzieć, że użytkownicy będą mi polecać Beatlesów, ja chciałbym by mi polecano coś czego nie znam, a chętnie poznam na podstawie tego czego słucham.

Valsharess 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-10-01, 23:48   

Torn napisał/a:
Do poprawiania tagów, to jednak polecam musicbrainz

a wiesz, że skorzystam? :P dziękuję :)
Torn napisał/a:
Niemniej, Discogs jest rzeczywiście bardzo dobry, również polecam, szczególnie przy "techniawkach"

oi tam nie tylko, jest Marduk, jest Burzum, jest Immortal, nawet Barathrum :P i pewnie wiele innych metalowych jednak również :P

Dead napisał/a:
Last.fm mnie nie interesuje, gdyż tam trzeba słuchać na biężąco. Nie zamierzam przesłuchiwać wszystkiego co mam, żeby mi zaczął polecać...

czy ja wiem :roll: raczej nic na siłę. choć faktycznie jakąś tam bazę początkową trzeba mieć (choć nie wiem jakie jest minimum), żeby mieli z czego te rekomendacje tworzyć, jak i tzw. sąsiadów Twoich tj. ludzi, którzy w podobnych klimatach się obracają.
jeśli się nie mylę last daje możliwość "sztucznego" dodawania artystów. a przynajmniej tak chyba było, bo spotykałam się z kontami gdzie odsłuchanych utworów na liczniku za wiele nie było, za to wachlarz kapel szeroki, co by jednak znaczyło, że słuchać na bieżąco nie trzeba.

ale też w sumie muzyczna "baza" wcale taka konieczna nie jest, jeśli tylko chcesz znaleźć coś podobnego do tego czego słuchasz. last ma system wyszukiwania po nazwach artystów lub po przez tagi. w przypadku pierwszego podpowiada nazwy kapel które są najbliższe gatunkowo/stylistycznie wpisanej przez Ciebie kapeli lub po prostu podaje nazwy artystów, które najbardziej odpowiadają wpisanemu tagowi.

Torn 
Zasłużony

Wysłany: 2010-10-02, 00:49   

Valsharess napisał/a:
oi tam nie tylko, jest Marduk, jest Burzum, jest Immortal, nawet Barathrum :P i pewnie wiele innych metalowych jednak również :P

Wiem, wiem - pisałem "szczególnie" - owszem, discogs zaczynał jako serwis poświęcony głównie muzyce elektronicznej, ale "się rozrósł". :razz: Tak czy siak, jak pierwszy raz na niego trafiłem(2003? 2004?), to poza elektroniką była tam bida, teraz w każdym gatunku są tam bardzo solidne informacje...
Valsharess napisał/a:
jeśli się nie mylę last daje możliwość "sztucznego" dodawania artystów

Ano, nie mylisz się - wchodzisz na stronę artysty którego nie masz i klikasz w to wielkie "Add to my library" tuż obok "Share". :P
Valsharess napisał/a:
ale też w sumie muzyczna "baza" wcale taka konieczna nie jest, jeśli tylko chcesz znaleźć coś podobnego do tego czego słuchasz. last ma system wyszukiwania po nazwach artystów lub po przez tagi. w przypadku pierwszego podpowiada nazwy kapel które są najbliższe gatunkowo/stylistycznie wpisanej przez Ciebie kapeli lub po prostu podaje nazwy artystów, które najbardziej odpowiadają wpisanemu tagowi.

Przede wszystkim 25 stron similar artists, wyliczone na bazie preferencji muzycznych tych, bodaj, 30+ mln userów last.fm - przykładowo - tyle że z większości takich rzeczy, można skorzystać wchodząc na lasta bez zakładania na nim konta - na nie posiadaniu konta(zakładając, że ktoś nie chce scrobblować, of corz ;P) traci się w sumie tylko możliwość ściągania mp3 i właśnie spersonalizowane rekomendacje...

Odpowiedz do tematu