Poprzedni temat «» Następny temat
Seriale warte polecenia
Autor Wiadomość
Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 40/38
Wysłany: 2010-01-31, 18:27   Seriale warte polecenia

Brak takiego tematu wydaje mi się, zawsze blokował porządną dyskusję na temat sztuki telewizyjnej, która moim skromnym zdaniem ma w wymiarze popularnym, storytellingowym i klimatycznym wartość i potencjał większy niż dwugodzinne filmy za ciężkie miliony.

Seriali jest mnóstwo, nie wszystkie są dobre, te najlepsze z reguły są mało znane, więc warto chyba wymieniać się propozycjami na spędzenie przynajmniej kilkunastu godzin życia.

Polecałem Battlestar Galactica, polecałem Freaks and Geeks, a teraz oglądam Deadwood, który tez bardzo polecam. Realistyczny western, bez żadnej cenzury, nastawiony przede wszystkim na dialogi, akcji w nim jest niewiele. Oparty na faktach (biografie odpowiedników większości głównych bohaterów można przeczytać nawet na polskiej wikipedii), bezbłędny jeśli chodzi o kostiumy, skasowany po trzech sezonach, z tego co wiem bez zakończenia (właśnie zaczynam trzeci sezon, dwa pozostałe obejrzałem w 4 dni).

A co państwo by polecili?

Albatros
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 5/10
Wysłany: 2010-02-01, 00:43   

Ja polecam Chucka. Z pozoru przeciętna komedia z nutką akcji, ale ten serial ma w sobie pełno żartów hmm że tak się wyrażę nawiązujących do nerdów i ogólnie gier, przy których śmieje się jak głupek :lol: Świetna gra aktorska Adama Baldwina i kilku innych aktorów, polecam wszystkim forumowiczom, aktualnie leci 3 sezon, który dalej trzyma formę!
Podziękuj autorowi tego posta

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-02-12, 23:48   

Jedyny powód dla którego będę oglądał Spartacusa.

A tak na poważnie, nowy serial, zrzyna z "Rzymu", jak na razie strasznie nudny, brzydki, badziewny, tragicznie zagrany, nie polecam. Te WAŻNE sceny można obejrzeć w necie, nie warto się męczyć z całymi odcinkami.

Post trochę nie na temat, ale 8 sezon 24 godzin też ssie. Jak na razie 6 odcinków i jest źleee... Sztampa, brzydkie zdjęcia, za mało akcji, wszystko robione jakby na siłę. Sceny z Jackiem, jak zwykle są wspaniałe, ale dziadka prawie w ogóle nie ma...
Po wspaniałym 5 sezonie, mieliśmy tragiczny sezon szósty. Potem bardzo dobry sezon 7, a teraz znowu badziew... Wygląda na to, że nieparzyste sezony są najlepsze, pozostaje tylko czekać na sezon 9...

A z polecanych... Mam na dysku pierwszy sezon TOS Star Treka. Obejrzałem jak na razie jeden odcinek i byłem baaardzo pozytywnie zaskoczony. Musze sprawdzić pozostałe epizody, bo wygląda na to, ze jest to bardzo dojrzała, porządna telewizja, zwłaszcza jak na lata 60'te.

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Podziękowania: 27/63
Wysłany: 2010-02-13, 11:05   

Cytat:
A z polecanych... Mam na dysku pierwszy sezon TOS Star Treka. Obejrzałem jak na razie jeden odcinek i byłem baaardzo pozytywnie zaskoczony

Masz na myśli odcinek 1x01 czy czy 1x00 z kapitanem Pike'm?

Trek jest świetny, zacząłem go sobie powoli oglądać 25 stycznia, teraz jestem po dziesiątym odcinku drugiego sezonu, czyli dokładnie w połowie :) (40/80 licząc zerowy ep).
Mam już przygotowane w zanadrzu filmy i część TNG.

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-02-14, 18:40   

Grzebul napisał/a:
Masz na myśli odcinek 1x01 czy czy 1x00 z kapitanem Pike'm?
Mogę mieć trochę nie po kolei, obejrzałem "Where no man has gone before" z tym gościem co się zmieniał w boga.

Niestety oglądanie następnych odcinków znowu się przeciągnie, ponieważ po latach oporów zdecydowałem się obejrzeć Losta... Jak na razie 6 odcinków, jestem wniebowzięty. I pomyśleć, że mam jeszcze 100 odcinków...

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Wysłany: 2010-02-14, 18:53   

Cytat:
Mogę mieć trochę nie po kolei, obejrzałem "Where no man has gone before" z tym gościem co się zmieniał w boga.

A, to znaczy, że oglądasz w innej kolejności niż ja. Są dwie możliwe opcje, albo oglądać wg kolejności oryginalnej emisji (wtedy Where no man has gone before jest faktycznie pierwszy) albo wg kolejności emisji w latach późniejszych i wydań DVD, wtedy ten odcinek jest np trzeci (ja tak oglądam).
A ja miałem na myśli epizod pre-pilotowy określany jako 1x00 - The Cage, w którym nie ma kapitana Kirka tylko jest kapitan Pike :) nie wszyscy go oglądają, ale jest on de facto pierwszym epkiem trekowym jaki powstał.

A Losty gorąco polecam. Trochę seriali już obejrzałem, ale Losta ciągle stawiam na miejscu pierwszym. Jeśli nie wiesz, emitują właśnie sezon finałowy, więc masz dobrą okazję obejrzeć wszystko niemal naraz.
BTW -> dzięki za polecenie mi Dollhouse na Tawernie, b. fajnie się oglądało, Eliza Dushku jest cudna :) Szkoda, że kolejny serial Whedona skończył się cancelem, naprawdę nie zasługiwał na to.

Aeraldo 
Nadworny grajek

Podziękowania: 10/22
Wysłany: 2010-02-24, 14:05   

Dołączam się do (obecnego w wątku o Dexterze) polecenia Ivegiego dot. serialu "Skins".
Kończę właśnie 1 sezon. Scenariusz, kreacja bohaterów i ogólny przekaz zrobiły na mnie dobre wrażenie. Jedynie zdjęcia są do d... , ale w końcu nie można mieć wszystkiego. Choć nie jest to najlepszy serial, jaki widziałem w życiu, na pewno warto poświęcić mu chwilę czasu.

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-03-05, 12:41   

Bodajże dwa dni temu skończyłem maraton lostowy. 5 sezonów w 2,5 tygodnia, jeden z najlepszych seriali jakie widziałem. Drugi sezon to tortura, ale poza tym nie mogę złego słowa powiedzieć.

Jedyny problem to to, że teraz muszę czekać tydzień na każdy nowy odcinek, co jest nie do zniesienia, zwłaszcza kiedy oglądało się po 6-7 odcinków dziennie. No ale teraz mam przynajmniej okazję bezpiecznie poczytać Lostopedię, odkurzyć podcasty ze spojlerami i w końcu mogę się pobawić w snucie teorii.

BTW, bardzo fajny filmik, intro nieoficjalne do nowej serii Granta z The League of Extremely Orydinary Gentleman ( podcast na spill.com a Grant to specjalista od Losta a tutaj kanał z analizami ostatnich odcinków).

Alvarez 
Zasłużony

Podziękowania: 253/73
Wysłany: 2010-03-07, 22:25   

Jedyny serial jaki oglądam to "Kryminalne zagadki Sandomierza" czyli "Ojciec Mateusz" i mi się podoba, leci sobie raz w tygodniu przez godzinkę, nawet ciekawa akcja, niebanalne zakończenia, podoba mi się.

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-03-29, 11:01   

Justice League

Kreskówka CW w uniwersum DC oczywiście. Coś jak The Amazing Spider-Man czy X-Man, tylko da się to oglądać jak się nie jest już dzieciakiem. Jak na razie obejrzałem 18 odcinków i z każdym jest coraz lepiej. Animacja i sceny akcji rządzą, fabularnie jest naprawdę nieźle, i nawet edgy czasami, postacie dobrze zarysowane... Na razie wszystko mocno epizodyczne, ale widać,ze szykuje się większa historia ( co by się zgadzało z tym co słyszałem w podcastach).

Komiksy superbohaterskie odpuściłem sobie dłuższy czas temu, ale teraz mam kurka ochotę nadrobić te wszystkie Blackest Nighty czy Identity Crisisy.

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Wysłany: 2010-03-29, 11:25   

Ja sobie teraz oglądam Buffy the Vampire Slayer. Po 2 odcinki dziennie, tak dla odprężenia :) Poza tym ciągle Star Trek.

A, no i jak ktoś nie wie, to wyszedł już Pacific - następca Band of Brothers.
Ostatnio zmieniony przez Nero 2010-03-29, 13:19, w całości zmieniany 1 raz  

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-04-08, 23:36   

uaktualnienie do Justice League.
Ja może i jestem gekiem, nerdem. Mam 19 lat, uwielbiam animacje, lubię jak twórcy traktują mnie poważnie, dają mi znakomita akcje, dobrą interakcje miedzy postaciami, zaskoczenia, które mnie zaskakują, bez banałów generalnie.
Animacja dla dzieci poszła do przodu. Mamy gry komputerowy, które zdają się kierować w stronę PG13, co jest cofnięciem w stosunku do kiedyś. Ale kreskówki... To jest kurna Dark Knight czasami. Jasne, że PG13, ale to jest PG13 dobre, bardzo dobre.

Justice League jest to genialny serial. Serial, nie kreskówka dla dzieci. Może nie wszystkie odcinki są genialne, niektóre są tylko dobre, ale te genialne odcinki są tak genialne, ze kurna, rusza mnie to. zdecydowanie polecam. Oglądacie sobie Dextera i myslicie, że to jest ciekawe, obejrzyjcie jak superman pozbawiony mocy, walczy z wilkami, a supervillain po 30 tysiącach lat samotności zaprasza go na kawę.
Damn, all hail scenarzyści.

Jedyny problem to to, że wersje dostepne nilegalnymi środkami sa słabej jakości. Premiera wersji DVD z polskimi napisami jest niewiadoma terminowo ( dubbing jest ujowy, jak zwykle), ale jak tylko się pojawi to kupię, za każda cenę.

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-06-14, 00:00   

Doctor Who

Skończyłem właśnie run Ecclestona i po pierwsze mam ochotę zabić Tenanta, bo niech się wali... Po prostu wow...

Jeżeli chodzi o oryginalność, napięcie emocjonalne, chemię między postaciami, różnorodność wątków, aktorstwo, "cinematography", jakość dialogów, to chyba nie jestem w stanie wskazać lepszego serialu. Z filmami miałbym problem.

Co prawda pierwsze 5 odcinków nie za bardzo mnie przekonało, ale szósty... Po prostu niesamowite.

Kupcie, ściągnijcie, obejrzyjcie ( przynajmniej 6 odcinków). Warto.

Aha, Doctor Who ma ponad 700 odcinków w bodajże 31 sezonach, na przestrzeni ponad 40 lat, więc nie wiem jak się z tym wyrobię przed październikiem... Ciekawe, czy starsze serie wytrzymują porównanie z nowym serialem.

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-07-23, 08:44   

Dobra, najwyższy czas już.

The Wire
Deadwood, Rzym, 6 stóp pod ziemią, Kompania braci, a teraz to... Na HBO nie ma mocnych.

Baltimore, miasto bardzo czarne i mocno slumsowate, pełne narkotykowych gangów nieustannie walczących o wpływy i terytorium. Przemoc, zepsucie i permanentna izolacja od klasy średniej. Po drugiej stronie barykady stoi policja i politycy. U nich jest podobnie.

Mamy tutaj bardzo nietypowy serial kryminalny. Nietypowy, bo do bólu realistyczny, niedopuszczający przed kamerę postaci innych niż ciemne. No może gdzieś pojawi się ktoś szary, a ci biali nawet jak są, to zwykle źle kończą. W ogóle wszyscy tutaj kończą źle, ale czasami dobrze, ale zwykle nie na długo, bo życie się toczy. I to, że akurat kończy się sezon i zamykają się jakieś wątki, albo nawet zamyka się sprawa, to wcale nie znaczy, że jest to koniec, a już na pewno nie, że musi być to happy end.

Do rzeczy. Głównego bohatera w sumie nie ma, ale można powiedzieć, że jest grupa "dobrych" gliniarzy do spraw kryminalnych, którzy muszą primo zwalczać "złych przestępców", a secundo nie pozwolić by sami zostali zwalczeni przez biurokrację, korupcje polityczną, bezlitosne gry o kariery i nieustanne utrudnianie śledztwa przez przełożonych. Główny bohater niby jest, ale ciężko mu się wybić ponad dziesiątki niezwykle rozbudowanych postaci, z których każda mogłaby rościć sobie prawa do tego stanowiska. I dotyczy to także "tych złych", bo światkowi przestępczemu twórcy poświęcili tyle samo czasu ekranowego co detektywom, i z równą dbałością o życiowość.

No i dlatego to działa. Wszystko jest tak życiowe, że kompletnie zaciera się granica między rzeczywistością filmowa i tą rzeczywistą. Są seriale, które idą w zupełnie innym kierunku ( jak 24 na przykład), i tych seriali już nie chce mi się oglądać. Bo po co, skoro jest Wire i... No w sumie takiego poziomu bolesnego realizmu nie widziałem nigdzie indziej ( parę pozycji jest blisko, ale wszystkie mają taki taki lekko teatralny feel - tutaj tego nie ma), a coś oglądać trzeba, więc jednak będę musiał się przemóc, ale poprzeczka zawieszona jest cholernie wysoko.

Bardzo polecam. :curious:

picollo 

Podziękowania: 63/98
Wysłany: 2010-07-23, 11:09   

OK, to może i ja coś zaproponuję.

Big Bang Theory.

Jeden z niewielu sitcomów, które trzymają naprawdę niezły poziom.

Leonard i Sheldon to dwaj fizycy którzy mieszkają razem i dzielą wspólne zainteresowania. Właściwie wszystkimi geekowsko-nerdowskimi pasjami.
Obydwaj są geniuszami, i ich życie toczyło się dość normalnie, dopóki naprzeciwko nie wprowadziła się sąsiadka- Penny, która pracuje jako kelnerka, i marzy, aby zostać aktorką. Nie muszę wspominać chyba, że o pasjach wcześniej wspomnianych panów nie ma zielonego pojęcia?

Oprócz wspomnianej trójki, jest jeszcze dwóch przyjaciół Leonarda.

Raj to hindus, który wyjechał do ameryki. Żyje mu się dobrze, za wyjątkiem tego, że nie może się odezwać przy przedstawicielkach płci pięknej.

Howard natomiast jest niepoprawnym podrywaczem, i wielkim podrywaczem (ale tylko w swoim przekonaniu.)

Serial jest przekomiczny, zwłaszcza postać Sheldona wymiata.

Na zachętę mała próbka:

http://www.youtube.com/watch?v=XfL4-C8OCys
był szalony jak stado zajęcy na wiosnę, kiedyś kazał nam ściąć cały zagajnik dębów, bo uroiło mu się, że go szpiegują... a potem doszedł do wniosku, że były jednak w porządku i rozkazał nam je pochować.
- czy wy wiecie ile czasu zajmuje zakopanie dębowego lasu?

Odpowiedz do tematu