Poprzedni temat «» Następny temat
Linux
Autor Wiadomość
Leoncoeur 
Bibliotekarz

Podziękowania: 37/29
Wysłany: 2009-10-06, 17:25   Linux

Kot chce pobawić się z pingwinem.

Ktos tu uzywa Linuxa? Jaki najlepszy i najprostszy w obsłudze jest aktualnie dla totalnego laika w tej kwestii?

Popatrzyłem sobie na ubuntu i moze to sobie ściagne. Jest ktoś na tyle obeznany tu na Linuxie bym mógł tyłek zawracac na gg jak mi coś nie pojdzie i nie bede wiedzial co robic? :mrgreen:

Torn 
Zasłużony

Podziękowania: 59/60
Wysłany: 2009-10-06, 17:45   

Leoncoeur napisał/a:
Kot chce pobawić się z pingwinem.

Trzepnij go po głowie, za głupie pomysły.
Leoncoeur napisał/a:
Ktos tu uzywa Linuxa?
Leoncoeur napisał/a:
Jest ktoś na tyle obeznany tu na Linuxie bym mógł tyłek zawracac na gg jak mi coś nie pojdzie i nie bede wiedzial co robic?

Myślisz że ktoś się przyzna po czymś takim? Jakby co, to ja wróciłem na Windows :razz: (po cichu sprawdza czy aby nie ma GG wpisane w profilu - na szczęście nie :razz: )

Leoncoeur napisał/a:
Jaki najlepszy i najprostszy w obsłudze jest aktualnie dla totalnego laika w tej kwestii?

Żaden - linux nie jest pomyślany dla laików - to system dla ludzi, którzy co nieco(nie koniecznie dużo, ale jednak "coś") wiedzą o komputerach i chcą tą wiedzę wykorzystać by przyspieszyć wykonywanie wszelkich prac na komputerze... Owszem, są dystrybucje, które celują w laików(Łubudu, Mandriva, po części SuSE), ale... Pamiętasz li reklamę Ace? Jak coś jest do wszystkiego, to jest do d... albo jakoś tak :razz:
Jeśli Windows cię dobił/znudził a chcesz system dla laika, to polecam jednak produkty Apple - wszystko co najlepsze ze świata *NIX-ów w otoczce przystosowanej do laików. Jeśli nie chcesz kupować jabłuszka, to różnymi, mniej lub bardziej domowymi sposobami, można go uruchomić na zwykłym PC(z pewnymi ograniczeniami dot. konfiguracji sprzętowej), do tego wersja pudełkowa nie jest droga - idealny system dla laika, chcącego jednak czegoś więcej niż Windows. A pingwina zostaw ludziom, którzy wiedzą z czym to się je - inaczej czeka Cię srogi zawód i kupa zmarnowanego czasu - nie warto IMO.
Podziękuj autorowi tego posta

Leoncoeur 
Bibliotekarz

Wysłany: 2009-10-06, 17:55   

Torn napisał/a:
Żaden - linux nie jest pomyślany dla laików - to system dla ludzi, którzy co nieco(nie koniecznie dużo, ale jednak "coś") wiedzą o komputerach
nie powiedzialem ze jestem laikiem w kwestii komputerów, a Linuxa :curious:
kce sobie zainstalowac na drugiej partycji i podłubac, poknuc, pouczyc sie. Dlatego kce zaczac od dystrybucji najbardziej przyjaznej początkujacym :curious:
Cytat:
inaczej czeka Cię srogi zawód i kupa zmarnowanego czasu - nie warto IMO.

może tak, może nie.
Jak to mówią: "nie spróbujesz - nie dowiesz się".

Torn 
Zasłużony

Wysłany: 2009-10-06, 18:08   

Leoncoeur napisał/a:
nie powiedzialem ze jestem laikiem w kwestii komputerów, a Linuxa

To sorry, źle cię zrozumiałem :razz:
W takim razie, albo Ubuntu(plus odmiany, typu Kubuntu itd. itp.), albo Mandriva, albo SuSE(tego ostatniego polecam - YaST bardzo ułatwia zarządzanie całym systemem, bo grupuje wszystkie związane z tym pliki/opcje/programy, a przy tym nadal pozwala po prostu edytować pliki tekstowe w /etc stojące za konfiguracją systemu, jeśli masz taką potrzebę. Może nie jest "najłatwiejszy"(ten tytuł to jednak zdobył "łubudu" i jego odmiany), ale jest "wystarczająco" łatwy na początek, jednocześnie pozwalając stopniowo poznawać podstawy systemu, dzięki czemu możesz w końcu przesiąść się na Gentoo(która to dystrybucja stanowi, niejako, apoteozę Linuksa i pozwala na najwięcej, jednocześnie nie wymagając tej pracy co distra "self-made")

Dark 
Akolita Tempusa

Podziękowania: 25/57
Wysłany: 2009-10-06, 18:15   

Leoncoeur napisał/a:
nie powiedzialem ze jestem laikiem w kwestii komputerów, a Linuxa :curious:
kce sobie zainstalowac na drugiej partycji i podłubac, poknuc, pouczyc sie. Dlatego kce zaczac od dystrybucji najbardziej przyjaznej początkujacym :curious:

Polecam dystrybucję, którą bardzo zachwyca się mój przyrodni brat. Mianowicie Ubuntu.
http://ubuntu.pl/pobierz.php
Oczywiście, by skorzystać z pełni możliwości systemu, musisz poznać obsługę konsoli.
Ale i bez niej możesz sobie spokojnie odblokować net, zainstalować Wine i cieszyć się bogatą ilością gier uruchamianych zazwyczaj pod windowsami, w tym.. BG 2. ;>
Podziękuj autorce tego posta

Jinete 
Legenda

Podziękowania: 17/1
Wysłany: 2009-10-06, 18:35   

Dark napisał/a:
Ale i bez niej możesz sobie spokojnie odblokować net, zainstalować Wine i cieszyć się bogatą ilością gier uruchamianych zazwyczaj pod windowsami

Instalować Linuxa, po to, żeby zagrać w widowsowe gry? Pomysł, jak dla mnie, "oryginalny"...

Na początek ze swojej strony mogę polecić Kubuntu, bardzo łatwy system, z którego w tej chwili jeszcze korzystam. Można się troszkę pobawić i prawie wszystko można "wyklikać", więc raczej się nie zniechęcisz. Z SuSE kiedyś próbowałam, ale nie chciał ze mną współpracować, co chwilę się wieszał (chociaż to pewnie moja wina, ale mam złe wspomnienia).

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Podziękowania: 60/46
Wysłany: 2009-10-06, 18:39   

Ktoś dłużej miał/ma Jurnego jarząbka? Ściągnąłem sobie nawet, ale nie wiem, czy instalować. Ta dystrybucja ma chyba największe w Polsce wsparcie?

Torn 
Zasłużony

Wysłany: 2009-10-06, 19:17   

Jinete napisał/a:
Instalować Linuxa, po to, żeby zagrać w widowsowe gry? Pomysł, jak dla mnie, "oryginalny"...

TrÓ, niemniej, samo "odblokować net" jest już dość, "oryginalnym" sformułowaniem, więc... :razz:
A poważnie, poważnie, to wine trzeba traktować jako dodatek, bo sposób jego rozwijania od pewnego czasu powoduje, że, niestety, "może" uda się coś odpalić, z tym, że nie koniecznie... Fakty są takie, że nawet żeby odpalić głupiego P:T, trzeba się "nieco" postarać i znać choć trochę, zarówno architekturę linuksa jak i windows API(ze szczególnym uwzględnieniem DirectX)... Niby, odpalenie go na zasadzie "działa" jest proste, ale żeby dało się grać w fullscreen i z filmami, to już trochę zabawy z opcjami jest... Z resztą gier jest równie "zabawnie", bo albo działa ledwo co, albo w ogóle nie działa, a żeby to obejść, trzeba sobie samemu skompilować wine z pominięciem niektórych poprawek(czy też bardziej "poprawek") kodu i takie tam... Trochę zabawy z tym jest, prościej jednak mieć windows na drugiej partycji i tyle.
Jinete napisał/a:
Można się troszkę pobawić i prawie wszystko można "wyklikać"

Problem się tylko zaczyna, jak się czegoś "wykilkać" nie da, bo pochodne łubudu "nieco" ograniczają(choć, "ograniczają", to może nie to słowo, raczej "utrudniają") możliwości w zakresie konfiguracji "z ręki", ale (zakładając że nie będzie problemów) Kubuntu jest w sumie bardziej godny polecenia niż Ubuntu jako taki, bo, przynajmniej IMHO, KDE jednak jest bardziej "użytkowe", niż Gnome... No ale to też kwestia gustu.
Niemniej, Kubuntu ogólnie jest bardzo fajnym distro, godnym jak najbardziej, polecenia początkującemu użytkownikowi Linuksa.
A ogólnie, to polecam serwis Jaki Linux - porównania dystrybucji, quiz jaki system wybrać, to podstawy, przy wyborze dystrybucji, szczególnie na pierwszy system *NIX-owy.
Jinete napisał/a:
Z SuSE kiedyś próbowałam, ale nie chciał ze mną współpracować, co chwilę się wieszał

Czyżby kolejna ofiara mocno niedorobionej wersji 11.0? :roll: Kurcze, ta wersja zrobiła więcej złego całemu SuSE, niż wszystkie "dziwne" zmiany właścicieli, umowa Novell-Microsoft(dzięki której, przez pewien okres czasu, SuSE był naczelnym chłopcem do bicia w całym środowisku FLOSS) i inne cuda które działy się w okolicy tej dystrybucji... Jeśli trafiłem, z wersją, to jesteś już szóstą osobą, która się zniechęciła do SuSE z powodu tej wersji, którą znam...
Cóż mogę jedynie dodać, że 11.0 była dużą wpadką, spowodowaną "pośpieszaniem" release przez Novella i jako jedyna wersja SuSE, naprawdę nie nadawała się do użytku, jak coś, to spróbuj z inną wersją.

Dark 
Akolita Tempusa

Podziękowania: 25/57
Wysłany: 2009-10-06, 19:24   

Torn napisał/a:

TrÓ, niemniej, samo "odblokować net" jest już dość, "oryginalnym" sformułowaniem, więc... :razz:

Oryginalnym znaczy głupim ? :curious:
Z linuksami jest o tyle fajnie, że wirusy im nie straszne i można sobie bezpiecznie surfować. :smile:
Cytat:

Takie zabiegi robi się głównie z ciekawości. Kompatybilność nigdy nie jest stuprocentowa, ale w wiele gier można spokojnie pograć a nawet przejść całość.

Jinete 
Legenda

Podziękowania: 17/1
Wysłany: 2009-10-06, 19:35   

Do wine'a też nigdy się nie przekonałam, korzystałam z VirtualBoxa, dopóki gra nie ma zbyt dużych wymagań sprzętowych to wszystko fajnie działa.

Torn napisał/a:
Problem się tylko zaczyna, jak się czegoś "wykilkać" nie da

Wtedy zaczyna się zabawa :wink: Chociaż często jest tak, że łatwiej wpisać jedno krótkie polecenie w konsoli niż przeklikiwać. W Kubuntu nie spotkałam się z większymi ograniczeniami, co chciałam, to zmieniłam.
Torn napisał/a:
A ogólnie, to polecam serwis Jaki Linux

Ten quiz wskazał mi gentoo, na początek, ale opisy są rzeczywiście przystępnie napisane.
Torn napisał/a:
Czyżby kolejna ofiara mocno niedorobionej wersji 11.0?

Nawet nie pamiętam, odpuściłam sobie zupełnie tą dystrybucję. Teraz właśnie myślę o zmianie, ale nawet nie mam czasu czegoś sobie poszukać ciekawego, nie mówiąc o instalacji i dalszej zabawie.

Leoncoeur 
Bibliotekarz

Wysłany: 2009-10-06, 19:36   

Przerażacie mnie troche, ale przekora to przekora, ściągam Ubuntu :P

Saiya-jin

Podziękowania: 5/21
Wysłany: 2009-10-06, 21:01   

Torn napisał/a:
Owszem, są dystrybucje, które celują w laików(Łubudu, Mandriva, po części SuSE), ale... Pamiętasz li reklamę Ace? Jak coś jest do wszystkiego, to jest do d... albo jakoś tak :razz:

Ja się z tym nie zgodzę. Bawię się od roku Linuxem, miałem Debiana, mam Ubuntu. Ostatnia wersja jest stabilna, ma świetne serwery, jest łatwa i ze względu na popularność większość problemów jest szybko rozwiązywana.
Dark napisał/a:

Oczywiście, by skorzystać z pełni możliwości systemu, musisz poznać obsługę konsoli.

To mit. Obecnie nie trzeba otwierać konsoli, można wszystko wyklikać, chociaż terminal jest moim zdaniem wygodniejszy, kiedy już się go pozna.
kol napisał/a:
Ktoś dłużej miał/ma Jurnego jarząbka? Ściągnąłem sobie nawet, ale nie wiem, czy instalować. Ta dystrybucja ma chyba największe w Polsce wsparcie?

Polskie przeróbki mogą powodować mniejszą stabilność. Ja zawsze instaluję wersję oficjalną.
Torn napisał/a:
A poważnie, poważnie, to wine trzeba traktować jako dodatek, bo sposób jego rozwijania od pewnego czasu powoduje, że, niestety, "może" uda się coś odpalić, z tym, że nie koniecznie... Fakty są takie, że nawet żeby odpalić głupiego P:T, trzeba się "nieco" postarać i znać choć trochę, zarówno architekturę linuksa jak i windows API(ze szczególnym uwzględnieniem DirectX)... Niby, odpalenie go na zasadzie "działa" jest proste, ale żeby dało się grać w fullscreen i z filmami, to już trochę zabawy z opcjami jest... Z resztą gier jest równie "zabawnie", bo albo działa ledwo co, albo w ogóle nie działa, a żeby to obejść, trzeba sobie samemu skompilować wine z pominięciem niektórych poprawek(czy też bardziej "poprawek") kodu i takie tam... Trochę zabawy z tym jest, prościej jednak mieć windows na drugiej partycji i tyle.

Bez przesady. Nie wiem, jak z nowymi grami, ale z mojego doświadczenia wynika, że albo gra działa dobrze, albo wcale. :P

Gram głównie w starsze gry CS, ESF, Baldur, Icewind, kiedyś instalowałem Jedi Academy. Planescape też działało.
Na VirtualBoxie miałem problemy z ESF/CS - mysz działała niepoprawnie (za duża czułość; nie dało się grać). Gram poprzez wine.
Trochę czasu zajmuje poznanie odpowiedników programów spod Windows, ale potem nie chce się już wracać do Windy. Linux jest ładniejszy i elastyczniejszy - wszystko można pod siebie dopasować. Jest multum środowisk graficznych do wyboru. Jest świetne conky, które można konfigurować na tysiące sposobów.

Jak dla mnie Windows mógłby zagościć na moim sprzęcie w dwóch przypadkach - nowy komp = gry, praca, która wymagała by ode mnie zainstalowania specjalistycznego oprogramowania.

Odpowiedz do tematu