Poprzedni temat «» Następny temat
Otchłań
Autor Wiadomość
porfirion 
Czciciel Azutha
osiełek

Podziękowania: 128/87
Wysłany: 2017-08-24, 15:25   Otchłań

Zapis rozmowy z Shouta o tej darmowej polskiej grze tekstowej.

[Dzisiaj 9:09] Geralt Riv: @Kliwer, a co to za Otchłań w forumowym quizie?
[Dzisiaj 10:48] Kliwer: Otchłań? Czy raczej: Otchlan. To taka gierka tekstowa, tworzona przez jednego gościa. Natknąłem się na nią jeszcze w gimnazjum. W zeszłym roku patrzyłem- projekt się sporo rozwinął. Niezła zabawa, zwłaszcza w pracy, bo nie wygląda na grę. Trochę za płytka (za dużo h&s, za mało questów, dialogów) ale i tak przegrałem w to wiele godzin.
[Dzisiaj 10:48] Kliwer: Całkiem klimatyczna, można się pobawić: http://otchlan.pl/
[Dzisiaj 11:05] Geralt Riv: Właśnie pobrałem, ciężko ogarnąć z początku. Odkryłem komendę "pomoc", po 10 minutach xd
[Dzisiaj 11:06] Geralt Riv: Ale fabuła jako taka jest? Bo z tego co widziałem to rozpoczynamy grę jako nikt, a później podróżujemy jako nikt.
[Dzisiaj 11:19] Kliwer: Fabuła jest typu: pokonaj mrocznego lorda w Mieście Czaszek. Nie, w zasadzie nie ma. Chodzi o chodzenie, zwiedzanie, nabijanie leveli.
[Dzisiaj 11:21] Kliwer: Są questy. Dwa rodzaje. Jedne otrzymujesz w Biurze Tajemnic- to są randomowe zadania ze sztancy. Jest też trochę questów fabularnych, z unikatową historią. Natrafia się na nie zwiedzając świat. Do większości z nich trzeba mieć odpowiedni poziom (żaby się w ogóle aktywowały), tak więc odwiedzaj state miejsca na późniejszych poziomach. Awansuje się w swojej gildii (którą najpierw trzeba znaleźć).
[Dzisiaj 11:22] Kliwer: Odbądź najpierw spacer z Lotharem i rób dokładnie, co mówi. Nie zaczynaj pierwszej gry krasnalem ani hobbitem- oni zaczynają w innym mieście, niż ludzie i elfy. To jest znacznie trudniejszy region, ma mniej usług, trudniej o gildie, przeciwnicy mają większy level. Do miasta krasnali lepiej płynąć dopiero tak ok. 15 poziomu.
[Dzisiaj 11:29] Kliwer: Na forum gry znajdziesz sporo pomocy. To, co powinieneś zrobić na początku: wybrać człowieka lub elfa (lepiej nie nekromantę ani elementalistę- ich gildie są trudno dostępne). Zrobić spacer z Lotharem. Poexpić na Arenie. Potem znaleźć swoją gildię, w niej poćwiczyć i potrenować (komenda trenuj "cecha" i ćwicz "umiejętność"). Potem jeszcze trochę poexpić na arenie. Potem już zacząć zwiedzać, dobrze jest w miarę szybko nauczyć się drogi do Biura Tajemnic oraz sklepów. Nie zapomnij o prowiancie!
[Dzisiaj 11:30] Kliwer: W razie czego chętnie pomogę, głównie odnośnie komend. W tą najnowsza wersję grałem niewiele i nie wiem, co się zmieniło.
[Dzisiaj 11:31] Kliwer: Pamiętaj, że questy są zwykle na czas, tak więc nie zaczynaj ich, jak nie jesteś gotowy- wytrenowany, pełnia zdrowia, dużo punktów ruchu, ekwipunek, jedzenie i picie. Nie obciążaj się za bardzo, bo szybko ruch ci się będzie kończył.
[Dzisiaj 11:33] Kliwer: Rozeznaj się, jakie masz umiejętności i jak się uch używa. Wiele używa się automatycznie, ale niektóre wymagają przypisania klawisza skrótu, a jeszcze inne działają w unikatowy sposób. Np. jeżeli jesteś zabójcą to masz zdolności skrytobójcze. Normalnie zaczynasz walkę od komendy zabij "cel". Ale zabójca może zamiast tego wpisać poderżnij "cel", przez co zaczyna walkę od ciosu w plecy.
[Dzisiaj 11:34] Kliwer: Najłatwiej, jak to zwykle bywa, zacząć wojownikiem. Zle zabójca też jest niezły. Postacie czarujące są trudniejsze w obsłudze.
[Dzisiaj 11:34] Kliwer: Siłę przedmiotów oceniaj na oko. Tylko mag może je identyfikować. Jeżeli znajdziesz kiedyś wioskę gnomów, to tamtejszy szaman potrafi to robić za opłatą.
[Dzisiaj 11:35] Kliwer: Przejrzyj wszystkie działy pomocy, na początek najlepiej sobie wydrukuj (albo miej otwarte w osobnym oknie) komendy.
[Dzisiaj 11:37] Kliwer: Pamiętaj o śmierci! Masz kilka "żyć". Jeżeli zginiesz, to odradzasz się w krypcie, tracąc trochę doświadczenia, przedmiotów i zdrowia. Ważne jest to, że śmierć automatycznie zapisuje grę, więc nie możesz wczytać zapisu sprzed śmierci (w ogóle masz tylko jeden slot na postać). Dlatego, zwłaszcza na początku, najlepiej robić tak: jak już widzisz, że przegrywasz walkę, albo nawet jak już ci się pojawił komunikat o śmierci- szybko zamknij grę :) Wtedy będziesz miał ostatni ręczny zapis.
[Dzisiaj 11:43] Geralt Riv: dzięki! W sumie dobra odmiana, idealne dla czytaczy z rozwiniętą wyobraźnią, będzie w co grać na lekcjach informatyki.

A jeśli ktoś grał, to niech też się podzieli wrażeniami :) Przyznam, że ja się trochę napaliłem i pewnie przy jakiej wolnej chwili spróbuję :)

A tak na offtopie: mój 666 post, lol ]:-> :devil: :lisior:
:hell:

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

We internecie...
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Kliwer
Scol 

Podziękowania: 98/112
Wysłany: 2017-08-25, 11:46   

Z opisu wydaje się być podobne do starych dobrych MUDów, za wyjątkiem części Multi User. :)

Kliwer 

Podziękowania: 139/201
Wysłany: 2017-08-25, 11:49   

Cytat:
Z opisu wydaje się być podobne do starych dobrych MUDów, za wyjątkiem części Multi User. :)

Twórcy (obecnie już tylko jeden twórca) piszą na swojej stronie, że właśnie MUDy ich zainspirowały, dawno temu pod koniec lat 90-dziesiątych. Chcieli zrobić coś podobnego, tylko dla jednego gracza. I oto jest najprostsza definicja Otchłani.

Odpowiedz do tematu