Poprzedni temat «» Następny temat
Folk
Autor Wiadomość
Torn 
Zasłużony

Podziękowania: 59/60
Wysłany: 2008-08-31, 15:21   Folk

Właśnie robię przegląd różnych ciekawych zjawisk bazujących na folku(ogólnie, dość ;) ).
Pierwsze, to tuwajska(tuwińska?) technika śpiewu gardłowego. W technice tej, dzięki odpowiedniej pracy gardła, wycisza się główny dźwięk, dzięki czemu przydźwięki harmoniczne stają się rozróżnialne od dźwięku głównego. Do tego, dzięki odpowiedniemu ułożeniu języka, warg i żuchwy możliwa jest kontrola nad wysokością przydźwięków... Efekt jest po prostu niesamowity - o samej technice czytałem parę lat temu, ale w tym wypadku, teoria a praktyka, to kosmos różnicy. ;) Warto, nawet jeśli nie posłuchać, to przynajmniej raz to usłyszeć.
(Wyjaśnienie dla tych, którzy są na bakier z teorią muzyki - chodzi o to, że tuwińscy(tuwajscy?) śpiewacy, "ciągną" dwa do sześciu dźwięków *NA RAZ* i nie tylko wyśpiewują melodię ale również sami ją harmonizują )
Jak do tej pory, zapoznałem się dość dokładnie z dokonaniami zespołu Yat-Kha i jednym kawałkiem Huun-Huur-Tu. Yat-Kha, jest dość nierówna - płyty "tuva.rock", "Yenisei Punk" i "Tundra's Ghosts"(jak również jej pierwszą wersję "Yat-Kha") zdecydowanie odradzam, z kolei "Dalai Beldiri", "Aldyn Dashka" i "ReCovers" są godne polecenia.

Drugie "zjawisko" zaś - z tym, że nie koniecznie folkowe, raczej tylko z nim związane - zwie się Rodrigo y Gabriela. Jest to dwoje gitarzystów pochodzenia meksykańskiego. Muzyka którą grają, wymyka się prostej klasyfikacji, najprościej można ją opisać, jako spotkanie klasycznej szkoły gitarowej mariachi z metalowo-rockowym wymiataniem typowym dla shredderów pokroju Satrianiego, spotkanie zakończone wspólnym odjazdem w kierunku zachodzącego słońca i owocujące w dziecko... To dziecko, to właśnie muzyka "Rodrigo y Gabriela". ;) Dodam tylko, że zespół jako inspiracje muzyczne, wymienia Slayer, Metallicę, Testament czy Megadeth...
Żeby już dopełnić ten mój skręt w folk, przekładam te dwa zespoły jakimiś szantami(akurat wypadło na Ryczące Dwudziestki - moja siostra jest wielką fanką szant i mam tego pełno, ale prawda jest taka, że jestem w stanie znieść(czy w wypadku Ryczących, nawet polubić ;) ) tylko szanty a capella) i najnowszą płytą Krzysztofa Ścierańskiego "Directions", która akurat się ładnie wpisuje w ten obrazek, bo jest to mariaż folkowych klimatów z typowym jazzowym(fusionowym) graniem... No i tak się to "na teraz" prezentuję, ale pewnie za parę dni znowu będzie jakiś skręt...

EDIT: Wydzieliłem topic - to bardziej refleksje i zaproszenie do muzy niz podsumowanie czego sie obecnie słucha) - m
Ostatnio zmieniony przez Valsharess 2010-04-18, 23:02, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta

Aeremar 
Szalony Berserker

Podziękowania: 3/14
Wysłany: 2008-09-01, 12:18   

Folk z Tuvy również polecam i powiem szczerze bardziej mi się podoba Huun-Huur-Tu, aczkolwiek Yat-Kha również jest zespołem godnym polecenia.

Ogólnie folku (+folk metal, rock) słucham bardzo dużo. Wymienię tutaj najciekawsze (mym skromnym zdaniem) zespoły.

Żywiołak (Ich Trole) - W ostatnich latach zespół szybko zdobywa coraz większą popularność. Mimo iż jest to polski zespół, używają instrumentów nie tylko polskich, jak np. lira korbowa (Hurdy-Gurdy). http://pl.youtube.com/watch?v=i_9b4kbrZY4

Hagalaz' Runedance - bardzo nastrojowy folk północnej Europy.

Lumsk - norweski zespół. Teksty wyłącznie po norwesku i o Norwegii (głównie legendy). Zespół różnorodny, grają od łagodnego folku po folk metal, ja uwielbiam ich pod każdą postacią. Ogólnie muzyka, którą tworzą jest przepiękna i ich niektóre płyty i utwory uznaje za prawdziwe arcydzieła.

Heidovolk - folk metalowy zespół z Holandii. Śpiewają oczywiście po holendersku. Jest dwóch wokalistów, z czego jeden ma bardzo czysty, niski i mocny głos, drugi wyższy. Ich połączenie daje świetny efekt, np w piosence Saksenland dostępnej na Last.fm.

Eluveitie - wydawałoby się, że folk z death metalem nie może mieć nic wspólnego, jednak szwajcarski zespół całkowicie obala tą tezę. Wokalista obdarzony potężnym głosem, mnóstwo instrumentów folkowych i klimat, który doskonale oddaje tematy, które poruszają Szwajcarzy (np. piosenka Lament). Część tekstów napisana jest w dawno wymarłym języku galijskim.

Finntroll i Korpiklaani to dwa zespoły z Finlandii. Obydwa to zespoły, które swoją muzykę opierają na ludowych melodiach (głównie fińska polka). Są to zespoły przy których ciężko usiedzieć spokojnie, szczególnie finntroll, mimo black metalowych korzeni.

Na razie to wszystko. Poleciłbym jeszcze zespoły Falconer i Wuthering Heights. Z tym, że tu już folku jest mniej, więc jak ktoś ma czas to zachęcam do poznania tych dwóch zespołów.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Podziękowania: 60/46
Wysłany: 2008-09-01, 13:10   

Jeśli mówimy o folku, to polecam zespół In Extremo, niemiecki. Grali m.in. w Gothicu (nieobecni w finalneh wersji gry, ale pewien mod ich przywracał). Zespól moim zdaniem dość ciekawy.
Zwłaszcza pierwsza ich płyta, w klimatach, chyba, średniowiecznych.
Tuta piosenka, którą grają w Gothiku: http://skejt23.wrzuta.pl/...-_herr_mannelig

Cespenar

Podziękowano 2 razy
Wysłany: 2009-03-06, 08:13   

A gdzie rewelacyjny Elvenking? :]
Ten, który walczy z potworami winien uważać by samemu nie stać się jednym z nich... Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy w ciebie
/F. Nietzsche/

Aeremar 
Szalony Berserker

Podziękowania: 3/14
Wysłany: 2009-03-06, 19:21   

Cytat:
Zwłaszcza pierwsza ich płyta, w klimatach, chyba, średniowiecznych.

W tych klimatach bardzo podoba mi się Corvus Corax.

Cytat:
A gdzie rewelacyjny Elvenking? :]

Hmmm... Można wiedzieć co w nim takiego rewelacyjnego, bo ja osobiście nie lubię.

Chciałbym wszystkim polecić polski zespół Radogost, który niedawno odkryłem. Grają folk metal na bardzo wysokim poziomie (cover Korpiklaani co najmniej tak samo dobry jak oryginał). Wydali 2 płyty, a w zasadzie jedną + dodatek zawierający głównie covery, m. in. De Press i Fasolki (!)

Wszystko można legalnie ściągnąć ze strony radogost.pl

Valsharess 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 21/20
Wysłany: 2009-08-16, 20:54   

Jeśli szeroko rozumiany, to to się tutaj tym bardziej nadaje :]

Z poniższym tworem bankowo się bliżej zapoznam :]
FAUN

:flower: Lew, boś zwrócił na nich moja uwagę.

Leoncoeur 
Bibliotekarz

Podziękowania: 37/30
Wysłany: 2009-08-17, 06:02   

Omnia: Fidhe Ra Huri, Omnia jest gut

Żelazko 
Morgan mnie zbił

Podziękowania: 23/175
Wysłany: 2014-05-03, 03:02   

Nokturnal Mortum - Sorrow Of Native Lands

http://www.youtube.com/watch?v=QbaRWZLUABI

Szuka więcej utworów tego rodzaju. Od Nokturnala mogłem znaleźć tylko kawałki czarno metalowe.

Morganizm wyjaśniony.
http://athkatla.cob-bg.pl...p=109149#109149

Valsharess 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2014-05-27, 17:34   

Leoncoeur napisał/a:

Nieco spokojniejszy, acz zacny... :arrow: Omnia - Fairy Tail
Żelazko napisał/a:
Nokturnal Mortum - Sorrow Of Native Lands

cudny kawałek.
jest szansa, że podpasuje Ci :arrow: Slavland - Porewit, choć to jednak inny klimat jest. w dechę jest też kawałek Lipowe Bogi, ale to mieszanina miodu i siary, więc od drugiej połowy może Ci się nie podobać ;)
Sorrow Of Native z czymś mi się kojarzy, jak wpadnę na podobny utwór, to zapodam. spróbuj też posłuchać Drudkh (na spotify jest sporo ich albumów).

a, i przy okazji przypomniał mi się :arrow: Wojnar - Krew z ognia i lodu

edit:
ah, Żelazny, The Dance of Fire and Steel Nokturnala z tego samego albumu, też przyjemne plumkanie :) choć klimatem nadal lepszy Sorrow. i Cheremosh też posłuchaj :P

Valsharess 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2014-06-19, 19:01   

Wardruna

Muzyki wolę słuchać, opowiadać o niej jednak nie bardzo potrafię ;) Dlatego pozwolę sobie wrzucić tutaj poniższy, kwiecisty ;) opis, źródłem którego jest last.fm, a który myślę trafnie oddaje klimat muzyki Wardruna.

"Muzycznie Wardruna penetruje rejony norweskiego/nordyckiego folku jednak muzyka ta typowym folkiem nie jest. Muzyka Wardruny dzięki swemu głębokiemu uduchowieniu, niebywałemu wizjonerstwu i rewelacyjnym aranżacjom wykracza daleko poza utarte folkowe schematy. Przesiąknięta jest prastarą pogańską magią, tchnieniem skandynawskich lasów, skowytem niebosiężnych szczytów i łańcuchów górskich, szeptem parujących wodospadów, jezior i strumieni, trzaskiem błękitnych fal podobnych do ośnieżonych grzbietów gór toczących się od strony Bezświata Poza Tęczą… Wardruna tętni życiem ludzkich i nieludzkich Plemion Północy. Wardruna to Kraina nieskalana stopą wyznawców Białego Chrystusa, pobrzmiewająca instrumentami zakazanymi przez chrześcijan.

Na cudo Wardruna natrafiłam za sprawą serialu Wikingowie. Wstyd i hańba, że dopiero teraz. Kawałek Helvegen, ze wspomnianego serialu, przeleciałam już dzisiaj wzdłuż i wszerz. Jestem teraz w trakcie słuchania Runaljod - Yggdrasil. Chociaż według informacji powinnam była zacząć od Runaljod - Gap var Ginnunga, który jest podobnoż pierwszą częścią trylogii. Nic straconego jednak, ponieważ nie mam zamiaru rozstawać się z ów cudem przez długi czas, cudem w którym zakochuje się coraz bardziej z każdą kolejną odsłuchaną nutą. Gorąco polecam.

:arrow: Wardruna - Helvegen
:arrow: Wardruna - EhwaR
:arrow: Wardruna - Ingvar

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Katorg
Bartek 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 19/9
Wysłany: 2014-06-19, 23:06   

Valsha... Warduna to taki swoisty nordycki klimat, pierwszy raz ich słuchałem dobre 5 latek temu... Runaljod - Gap Var Ginnunga robiło na mnie niepowtarzalny klimat. Swoją drogą rozpoznawczą poniekąd... podobna atmosfera widnieje w mrocznym bardzo ambiencie Burzum - Aske. A gdybyś chciała zażyć kąpieli w iście acidowo downtempowej atmosferze, to polecam Carbon Based Lifeforms - Hydroponic Garden. Ugotujesz się od nadmiaru dźwięków.

morgan 
Dziecię Bhaala
Exiled Bard

Podziękowania: 441/319
Wysłany: 2014-06-21, 07:48   

Valsharess napisał/a:
Leoncoeur napisał/a:

Nieco spokojniejszy, acz zacny... :arrow: Omnia - Fairy Tail

A ja tu właśnie zmierzałem podzielić się innym kawałkiem tej grupy, ale mówię - nie wierzę, że nikt o tym nie pisał wcześniej. I słusznie.
A piosnka, która za mną chodziła znalazła się (w solowym wykonaniu jakiegoś gościa grającego ją siostrze jednej z bohaterek na weselu tejże siostry - swoją droga też przyśpiewka na taką okoliczność) w filmie The Magdalene Sisters (początek filmu). I tak sobie ją zapuściłem do posłuchania i poczułem chęć ustalenia któż to wykonuje, a przede wszystkim (bowiem sądziłem, że to jakaś irlandzka piosnka) znalezienia chwytów. Okazało się, że pieśń zowie się The Well, a wykonuje ją Omnia.

Kontakt ze mną - via mail (morgan19[at]interia.pl) lub GG (9928331)

Szukał długo...długo, tajemnie, nie zwierzając się ludziom.
Oczy jego były rozświecone wewnętrznym odbłyskiem jasnej idei.
Szukał....
- i to, na co patrzał, nie zadowalało go.
Gdzie?
(...)
Trwożnie, pytająco usiłował wszystko poznać, zobaczyć...
Nie ma....
badał, wgłębiał się, szukał...
Nie ma, w ludziach nie ma, w ich myślach, tworach...
Wszystko szare, przeciętne, monotonne....
(...)
wszystko obszedł... w społeczeństwie, w ludziach, nigdzie.
a może źle szukał?
nie - ależ nie. Obszedł wszystko, wszystko widział, wszędy pytał....
a może jest za brutalny? może jego dusza - ta harfa Eola - ma za grube struny, by na nich mogły zadrgać i zafalować subtelne tajemnice?
nie.
przecież ten błysk, przecież czuł, dlatego szukał......."
I jeśli kiedykolwiek umrę – a wiem, że umrę w bardzo krótkim czasie – umrę, zgłębiwszy ten świat z bliska i z daleka, z góry i z dołu, ale z nim nie pogodzony. Umrę i On zapyta mnie wówczas: «Czy było ci tam dobrze, czy źle?» Ja zaś będę milczeć, opuszczę wzrok i będę milczeć. Niemota taka znana jest wszystkim, którzy zebrali żniwo wielodniowego i zapamiętałego pijaństwa. Czyż bowiem życie ludzkie nie jest chwilowym otępieniem duszy, a także jej zaćmieniem? Wszyscy jesteśmy jakby pijani, każdy na swój sposób; jeden wypił mniej, inny więcej. I na różnych różnie to działa: jeden śmieje się światu w twarz, a inny skłania głowę na piersi tego świata i płacze. Jeden już się wyrzygał i jest mu dobrze, a innego dopiero zaczęło mdlić. A cóż ja? Wiele zaznałem, ale nic nie zdziałałem. Nigdy się nawet tak naprawdę nie roześmiałem i ani razu mnie nie zemdliło. Ja, który doznałem w tym świecie tyle, że tracę rachunek i zapominam kolejności – ja jestem najtrzeźwiejszy z całego świata; na mnie to wszystko marnie działa... «Dlaczego milczysz?» – spyta Pan, spowity w błękitne błyskawice. A co ja mu powiem? Nic, tylko będę milczeć i milczeć... Ta łza nie jest wyrazem żalu, ta łza nie jest smutkiem,
to łza ...
nieporadności,
bolesne piękno,
bezsilność bezkresu piękności
i minimalistycznych możliwości.
Ta łza, to łza niewolnika.
Chcę czuć, móc czuć piękno
zamknięty w szklanej łzie ...
Ja umieram na zawsze
szczelnie zamknięty w podświadomości,
zatruty, zawstydzony,
zaszczuty ...
Ja umieram na zawsze.
To bezkres palety odczuć zamknięty
w zubożałości możliwości ...
Ja umieram
na zawsze.

Lost Illusions Tavern
Impressiones (Ænigmællæ) || Antiimpressiones (sanguine scriptæ) | Antiimpressiones (ira scriptæ) || Impressiones (Divinæ)
Corpus Tuum (18+) | Impressiones (Rosellæ) || Impressiones (epicæ) || Impressiones (musicæ) | Anti- et postimpr. (musicæ)

Hiperestezja | Witold Zimmer | (N)e(u)rotica

Jvegi napisał/a:
Nie, nie można się cieszyć, że mamy nową formę sponsorowania developmentu, szansę na spełnienie tych marzeń o prawdziwej ewolucji crpegów, gier lepszych niż baldury czy arcanum.

Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 40/38
Wysłany: 2014-07-05, 21:26   

Orkiestra św. Mikołaja

O folku mam bardzo przypadkowe pojęcie, ale ostatnio przyjemnie mi się tańczyło na koncertach tej grupy. Generalnie nie ma to jak szybkie skrzypce i dużo miejsca na obroty :curious:

W tym roku na Woodstocku na pewno spędzę więcej czasu na scenie folkowej.

Bez kochania.

Valsharess 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2014-07-24, 18:34   

Przy okazji poszukiwań czegoś na kształt Wardruny natknęłam się na dwa, powiedzieć całkiem przyjemne to zdecydowanie za mało, bo MAGICZNE kawałki.

:arrow: Syven - How Fare The Gods
:arrow: Nest - Summer Storm

Utwory te bynajmniej nie prezentują folku takiego jakim zwykł się on kojarzyć. Nie znajdziesz tu wesołych, skocznych przyśpiewek. Więcej mają wspólnego z dark folkiem, czy dark ambientem. Każda sekunda warta jest przesłuchania. Oj tak.

Odpowiedz do tematu