Poprzedni temat «» Następny temat
[W I] Wady i zalety Wiedźmina
Autor Wiadomość
LoCo 
Specyficzny Mag

Podziękował 1 razy
Wysłany: 2008-11-12, 18:19   

ja w wiedzmina dopiero zaczynam.. fallout mi przerwal troche rozrywke w Wiedzminie ale ponoc pierwsze uczucia sa najwazniejsze.

plusy:
Przedewszystkim grywalnosc, podoba mi sie mozliwosc kombinowania,
Questy - kilka ciekawych nie wymagajacych miecza
polska wersja jest calkiem realistycznie zrobiona. Np. Mikul to taki typowy matoł na straży:)

miusy:
poki co nie moge doczepic sie do jakis powazniejszych rzeczy. moze do tego jedynie, że gdy zagadamy do kogos to czasami kamerka jest np na brzuchu albo gdzies obok.
No i mimo ze podoba mi sie rzucanie miesem(w sensie przeklenstw) to jednak mojej mamie gdy byla w pokoju nie zbyt spodobalo sie w kolko powtarzane "gin skurwielu" tudziez inne mocne epitety. Jest to fajne ale z czasem zaczyna byc troche jakby przesadzone. Wydawac sie mogłoby ze momentami autorzy na sile bluzgi wrzucali w dialogi.

Podziękuj autorowi tego posta

L`f 
Uczeń Gonda

Podziękowania: 290/154
Wysłany: 2009-06-11, 20:58   

Dzisiaj sobie Wiedźminka z tym skończyłem. To taki fajny utrudniacz autorstwa Flasha z thewitcher.com. ;)

Nie powiem, różnica niesamowita, o ile na poprzednim trudnym było całkiem łatwo, to z tym drobnym utrudniaczem zaczynają się schody. ;> Na początku szok przeżyłem, kiedy - w podstawce - tragicznie prosta walka z Savollą trwała około kwadransa.

Wreszcie przydają się eliksiry. Podczas gdy w standardzie używało się ich cholernie rzadko, tutaj co najmniej Puszczyk + Jaskółka to podstawa. W późniejszych etapach gry także inne - wreszcie zacząłem używać Powoju, Dzierzby, Rosomaka, Zamieci i innych takich wynalazków. Niezbędne są też różnego rodzaju olejki (polecam zwłaszcza gatunkowe - na wampiry, trupojady i upiory oraz Brązowy Olej, Argentia też się przydaje), bez nich niektórych walk zwyczajnie nie da się wygrać.

W końcowych etapach gry całkiem nieopłacalny staje się Grom - przeciwnicy zadają tak duże obrażenia i mają tak wysoką celność, że giniemy w mgnieniu oka. ;>

Pamiętam moją frustrację, kiedy zacząłem pierwszy akt z tym modem - podejście do dwóch barghestów często kończyło się zgonem (jeśli wywołały Krwawienie). Ghule to już w ogóle inna sprawa - bez oleju i Jaskółki do takiego nie podchodziłem, no i zabijałem je pojedynczo - dwa atakujące ghule oznaczały przeważnie wczytanie gry. ;>

Późniejsze akty były już nieco prostsze, ale i tak często się Geraltowi ginęło. Absolutnym przegięciem były cztery graveiry w domu w Wyzimie Klasztornej - walka z tym czymś była tragedią. Może za trzydziestym razem mi się udało, poważnie. ^

Za to niektóre potworki, typu bazyliszki/kuroliszki/wampiry (w późniejszych aktach - bruxy i alpy) były za łatwe. Dobra, w Odmętach z bruxą w krypcie miałem problem, ale na Cmentarzysku Bagiennym można było wejść między sześć wampirzątek i ciachać grupowym - nawet za dużo krwi wiedźmin nie tracił.

Ogólnie od listy wad można teraz odliczyć poziom trudności i to, że przydaje się Quen. Jednak wciąż prawie do niczego nie nadają się petardy - użyłem tylko raz i to przy tamtych czterech graveirach. ;P

Ale moda polecam. Ponadto dodaje kilka innych przydatnych funkcji i zdarzeń - warto sobie to coś zainstalować. ;>

Spolskee 

Wysłany: 2009-06-30, 14:33   

Wada i zaleta są te same - świat wykreowany przez Sapkowskiego oraz system walki.
Co do pierwszego: świat przedstawiony w książkach jest ciekawszy, oraz posiada coś co sprawia, że czyta się " jeszcze trochę", "jeszcze kilka minut" - tego w grze nie ma. Wolałbym świat mniejszy, ale bardziej "pełny" oraz dopracowany( wiem, że stworzenie gry opartej na książkach Sapkowskiego jest bardzo trudnym zadaniem, a zachowanie klimatu stanowi jeszcze większy problem) . Czasami miałem wrażenie, że w kilku miejscach przekleństwa były zupełnie niepotrzebne, miały tylko przyciągnąć nastolatków.
System walki - prawda, jest w pewnym stopniu innowacyjny, ale pod koniec nuży.
W pewnym stopniu zawiodłem się także na fabule, ale być może dlatego, że za wiele od niej oczekiwałem.

Dark 
Akolita Tempusa

Podziękowania: 28/58
Wysłany: 2009-09-28, 21:11   

Zalety: Świat, klimat oraz oczywiście bohater. Gra się ciekawie i przyjemnie. No i całkiem przyzwoita oprawa graficzna.
Wady: Wtórny i mało oryginalny wątek główny. Motyw amnezji występował już w o wiele lepszych grach, z lepszym efektem. Kolejną poważną wadą są wyskoki gry do systemu, pomimo patchy i innych uaktualnień jest to aż nazbyt częste zjawisko.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Podziękowania: 60/46
Wysłany: 2009-11-13, 22:31   

Jestem świeżo po zakończeniu. Jedno mogę rzec - gra jest niezwykła i bije wszystkie inne RPG, w które grałem. To jedna z tych niezwykłych gier. Co w niej takiego urzekającego? Długo by wymieniać... dialogi napisane ze swadą, intertekstualność względem książek, Wyzima, pewien dystans Geralta do dziejących się wypadków, jego charakter, cała fabuła i otoczka w postaci zadań pobocznych, system rozwoju postaci oraz walka, dobra polonizacja, niepowtarzalne uniwersum, niezniweczone nadzieje gracza, który wiele oczekiwał, niezniweczone nadzieje czytelnika.

Ufff...
Ale bądźmy i obiektywni, parę rzeczy trzeba wytknąć:
- za dużo utopców
- wszystkie krypty to wariacja na temat jednego stylu architektonicznego
- nie mozna skakać...
- bodajże jedna kwestia, gdy Geralt niezależnie od gracza jest wcięty, jest podłożona normalnym głosem
- najlepsze kwestie to jednak są te wzięte żywcem z książki
- w miejscu, w którym dużo się pali, mogłoby się tyle nie palić w przeciągu kolejnych dni, zżerało nieźle to klatki...
- debilny motyw utraty pamięci, niepotrzebny

Gdybym miał oceniać rozdziały:
Prolog - nic niezwykłego, trochę cienki wstęp
1 - No nawet, ale brak wielu rzeczy, a poza tym trochę brzydko i ponuro, przydałoby się trochę czystego nieba.
2 - Oj, to jest to! Wgryzamy się w fabułę, miasto, stosunki! Naprawdę świetnie się wtedy bawiłem. Genialne zadanie z podejrzanymi!
3 - Rozwinięcie drugiego rozdziału, ze wszystkimi jego dominantami.
4 - Tego właśnie trochę brakowało, mały odpoczynek, czyste niebo. Ciekawe zadania.
5 - Trochę mi było żal, bo parę rzeczy się stało i...
Epilog - Niestety, twórcy RPG nie potrafią chyba wymyślić jakiegoś porządnego motywu działań głównych aktorów. Primo - Geralt, co oni tak ciągle o tych wiedźmińskich tajemnicach?! Robi się z tego przedmiot głównego zadania, a tak naprawdę to mnie mało obchodziły. Secundo - Jakub, przypomniał mi się pierwszy Fallout... Nieciekawie się wtedy zrobiło.

A co jest takim największym cymesem w grze? Na pewno przedstawienie świata i postaci. Gdy ktoś daje ci proste zadanie, kup coś czy przynieś, to nikogo to nie razi. Dlaczego? Ponieważ postacie są jakby bardziej "sobą, kimś z historią, komu wyświadczamy niepowtarzalną przysługę" niż NPC, którego sensem zycia jest przekazanie bohaterowi zadania. Tu Wiedźmin wyprzedza o milion lat świetlnych G3.

Poza tym - cały ten rozwój, fabuły itd. Cechą Wiedźmina nie jest to, że co nowy region, teren, a zwłaszcza rozdział, to zmienia się 95% spotykanych postaci. Tutaj mamy jakby pewien zbiór postaci, w którym się obracamy, w jego zmiennych konstelacjach. Jest to cudowne i niezwykłe. Również potwierdza to tylko jedno miasto (i bardzo dobrze, że jedno!).

Ech, część 2 musi być, to wiadomo. Nie wiadomo właściwie, dlaczego Geralt zmartwychwstał. Dlaczego nie stało się to samo z Yennefer? A filmik końcowy i wiedźmin-zabójca? Jest kilka tych pytań, i dobrze.

I w końcu RPG dla dorosłych, koniec z tą infantylnością, tak trzymać, panowie.

PS. Siemko jest najfajniejszy! ;]
Zresztą wszędzie jest pełno humoru i różnych smaczków, i co najlepsze, raczej takich... swojskich, to mi się wielce podobało.

Co do systemu wyborów - rzeczywiście są, może nie ich aż tak wiele, ale zdążymy swoje zrobić. Nie bardzo wiem, jak skutkują takie, a nie inne wybory (muszę zagrać drugi raz), więc tej kwestii nie pociągnę.

No nic, za drugim podejściem zrobię sobie wiedźmina na znaki.

Hélegorn napisał/a:
Po trzecie - jak na cRPG w tej grze za mało gracz ma do powiedzenia. Klasa postaci - narzucona. Osobowość bohatera - narzucona. Dialogi - bliżej im do filmu niż do rozmowy, na którą gracz ma wpływ.

A mnie się podobało narzucenie postaci, klasy i osobowości (ale w tym ostatnim mamy trochę swobody). A dlaczego? Bo wolę to niż odgrywanie jakiegoś woja w grze, która i tak nie ma zestawu zachowań, rozwiązań filozoficzno-światopoglądowych, które mi są bliskie w życiu. Skóra wiedźmina, jako że jedna, jest za to bardzo dobra. I Geralt jest po prostu kimś. Wolę decydować w naprawdę ważnych sprawach, niż wybierać, jak np. mam podziękować Marysi za miłą nockę? Miły, cyniczny, wrażliwy, lekceważący? Bez sensu coś takiego.
Według mnie - RPG to nie gatunek gier, gdzie tworzenie postaci jest obligatoryjne.

No i poza tym - Wiedźmina jest chyba pierwszą grą, w której wybory były czasami tak trudne. To nie gry Bioware'u, że masz dobrych i złych i wszystko wiesz. W Wiedźminie często decydowałem wedle moich prywatnych zapatrywań na różne sprawy, nie przejmując się "spójnością" Geralta, czyli odstępstwami od książki.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2009-11-14, 12:04   

Dwie jeszcze sprawy:
1. Oprawa audiowizualna - bardzo dobra, wszystko wymodelowane przyzwoicie, z dbałością o szczegóły, fajne ekrany ładowania, malowane. Jesli się nie mylę, niebo też jest malowane? Te chmury... Muzyka jest po prostu piękna i idealnie pasuje do miejsca akcji. Poza tym muzyka bojowa nie irytuje tak jak w osławionym G3.

2. Minigierki. Walka na pięści zdecydowanie za łatwa, wystarczy robić uniki, kiedy trza i każdy jest nasz. Sami przeciwnicy natomiast nie osłaniają się przed naszymi ciosami; trochę to głupie.
Kościany poker - to jest to! Prawdziwe pieniądze i emocje! Świetnie się w to grało, choć jest jedna wada. Gracz rzuca pierwszy, potem komputer, dorzucamy do stawki, i rzucamy pierwsi - tu właśnie komp. ma nad nami przewagę, bo widzi wynik tego rzutu. I założmy, że po pierwszym rzucie mam dwie pary, po drugim toż samo, a komputer po pierwszym ma wyższe pary, to wtedy skubaniec rzuca tylko jedną kością w drugim rzucie, bo i tak wie, że wygra. Mimo to gra jest fajna!

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2009-11-22, 15:12   

Za sprawą Dark przypomniało mi się jeszcze jedno:
beznadziejne zdolności dot. podpalenia (naszego, a nie przeciwników przez Igni, bo ot akurat miało sens). Dawałem w nie talenty, a przydały się właściwie tylko w walce z Azarem oraz ifrytami na końcu, szkoda, szkoda...

Katorg 
Wolny scriptor, ponury bard

Podziękowania: 8/23
Wysłany: 2010-07-20, 14:23   

Minusy bo tego jest mniej

- System walki był konkretnie abstrakcyjny ale dało się przywyknąć.
- Niekiedy było aż za wielu wrogów na raz.

Plusy to tylko najważniejsze

- Oprawa audiowizualna poprostu jest genialna. Od czasów pierwszego gothica nie pamiętam czegoś bardziej klimatycznego.
- Klimat i postaci.
- Filmiki.
- Brak sekwencji QTE

kol napisał/a:
- debilny motyw utraty pamięci, niepotrzebny

Jakoś trza było uzasadnić zaczynanie od zera :wink:

kol napisał/a:
- najlepsze kwestie to jednak są te wzięte żywcem z książki

To raczej jest plus, dla kogoś kto nie czytał mogło to zachęcić.

Karanith 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 38/15
Wysłany: 2010-07-20, 14:32   

Katorg napisał/a:
Jakoś trza było uzasadnić zaczynanie od zera

Koleś pod koniec Sagi UMARŁ, a wcześniej przez wiele miesięcy musiał sobie radzić bez wiedźmińskich eliksirów i innych specyfików. To całkiem niezłe wytłumaczenie dla ogólnego osłabienia. Podejrzewam jednak, że zastosowano amnezję ze względu na graczy nieznających książek i parę innych drobiazgów, jak np. uzupełnianie bestiariusza.

Katorg napisał/a:
To raczej jest plus, dla kogoś kto nie czytał mogło to zachęcić.

A innych zniechęcić. Znam Sagę i opowiadania na pamięć, więc szlag mnie trafiał, gdy postacie co chwila rzucały cytatami, bardzo często zupełnie nietrafionymi (np. Talar cytujący Vilgefortza).

Katorg 
Wolny scriptor, ponury bard

Podziękowania: 8/23
Wysłany: 2010-07-20, 15:39   

Karanith napisał/a:
(np. Talar cytujący Vilgefortza).

Ooo jakoś to przegapiłem. Która to kwestia była?

Karanith 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-07-20, 16:47   

"Kroi się niezła haratanina. Ostra rzeźba na śmierć i życie, pardonu dawać się nie będzie. Jedni zwyciężą, drugich rozdziobią krucy" i jeszcze trochę. Talar odpowiada w ten sposób na imprezie tego Nilfgaardczyka, gdy Geralt prosi, go by zaczął mówić jak dawny Talar. Tekst jest oczywiście totalnie nie na miejscu i za cholerę nie pasuje do postaci.

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2010-07-20, 17:56   

Ja pamiętam z sagi chyba o wiele mniej niż Ty, więc takie rzeczy mi nie przeszkadzały. Bardziej patrzyłem na styl języka, na to, jak pasuje do pierwowzoru książkowego. Chyba pasował dobrze, bo jednak nie miałem w tym względzie zastrzeżeń. Ciekawe, czy W2 będzie pod tym samym względem równie dobry.

Karanith 
Przyjaciel Klanu

Wysłany: 2010-07-20, 18:04   

kol napisał/a:
Chyba pasował dobrze, bo jednak nie miałem w tym względzie zastrzeżeń.

Ja też nie. Dialogi, poza cytatami (nie wszystkimi, część mnie pozytywnie zaskoczyła) były świetne.

kol napisał/a:
Ciekawe, czy W2 będzie pod tym samym względem równie dobry.

O ile tym razem jeszcze bardziej skupią się na subtelnym naśladowaniu języka książka, a nie na cytowaniu na potęgę, to może być nawet lepiej.

Leoncoeur 
Bibliotekarz

Podziękowania: 37/30
Wysłany: 2010-07-20, 22:31   

+
  • teksty
  • jeden z rozdziałów (3-4?) i Alina-Balladyna :)
  • fajne przedstawienie swiata
  • głębia niektórych postaci (shani, kurde, w książce tak średnio a w grze naprawde zaplusowala)
  • minigra: kości
  • mechanika walki
  • w koncu gra w której easter eggi dotycza naszej kultury czy realiow i jest wieksza radocha je wylapywać (Prawo i Sprawiedliwość :lol: ) :)
  • specyficzny humor i nawiazania do prozy Sapka
  • Pani Jeziora :love:

-
  • Gra się Geraltem (fuu!)
  • alchemia, jakos tak bez jaja, bo zbedna de facto
  • Gra się Geraltem (fuuuu!)
  • brak wyzwań, gra jest prosta pod wzgledem wysilku jak drut, żadnych wyzwan jak Demigorgon w BG, czy cos tam
  • Gra się Geraltem (fuuuuuu!!)
  • Gra się Geraltem (FUUUUUUUUUUUUUU!!!)

kol 
Przyjaciel Klanu
Fantazmaty i miazmaty

Wysłany: 2010-07-20, 22:54   

Grałeś na najwyższym poziomie trudności?

Przy okazji - Czy z kultem Lwiogłowego Pająka (?) jest związane jakieś zadanie czy po prostu sieczemy?

Jej, co do Wiedźmina jeszcze jedna poważna wada - ten edytor, który wypuścili, to rzecz całkiem chyba nieudana. Mody można zliczyć na palcach obu rąk. Ponadto wyszły tylko w postaci nowych przygód, a chciałoby się jakiegoś moda zmieniającego grę. Mnie ten edytor narobił nadziei zaraz po wydaniu, ale to ślepa uliczka jednak.

Odpowiedz do tematu