Poprzedni temat «» Następny temat
Kino polskie
Autor Wiadomość
Jvegi 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 40/38
Wysłany: 2011-01-31, 13:10   Kino polskie

Polskie kino to taki jakby oddzielny gatunek zupełnie. Jak mało który, uzależniony od kontekstów historycznych i politycznych. Mamy swoje dramaty, mamy swoje komedie, nawet trochę kina akcji by się znalazło. Wszystko to albo zupełnie oddzielnie od zachodniej estetyki, albo dupoliźnie o 6 kroków za nią.

Oglądacie polskie filmy? Komedie romantyczne z Kotem, Lubaszeńskie, okazjonalnie starające się walić w alternatywę? A może te starsze? Wyrośliście z oglądania Niepłaczących Chłopaków, czy Barei na VHSie?
Czy chodzicie do kina na polskie filmy?!? Czy w ogóle jest sens? Czy jest nadzieja?

Dla mnie dwa najlepsze polskie filmy to Potop i Kanał. Obok tego jest gros tytułów naprawdę znakomitych na światową skalę ( Barwy Ochronne, Przypadek, Przesłuchanie, ewentualnie Psy z tych pokomunistycznych), ale jednak, zwłaszcza współcześnie, jesteśmy bici w każdej kategorii, w każdym gatunku, ze wszystkich stron granicy, zwłaszcza tej zachodniej.

Olać sentymenty. Co jest dobre? Czy coś jest robione dobrze? Czy może być dobrze?

nowyU

Podziękowania: 20/172
Wysłany: 2011-02-01, 07:40   

To jak zaczales to z tych co napisales musze potwierdzic 2 (w sumie 3) tytuly:)
-Przypadek
-Psy
-Chlopaki nie placza

Ogolnie kino z Linda jakos mi zawsze lezalo nawet takie produkcje jak Demony wojny czy Raich. Chyba klimat i muzyka wprawiala mnie w taki specyficzny stan. Do tego oczywiscie stare dobre filmy ze Sturem.
A po zatym to jakies perelki od czasu do czasu: Sztos, Dlug, Symetria, Pitbul, Rewers, Zero.
Podziękuj autorowi tego posta

Gawith 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 29/28
Wysłany: 2012-02-26, 13:50   

A kojarzycie Smarzowskiego? Na pewno kojarzycie. Ostatnio byłem na nocnym maratonie z filmami tegoż pana - chronologicznie Wesele, Dom zły i najnowsza Róża. Wszystkie filmy mistrzowskie, ale każdy trochę inny. O ile w Weselu była tragedia ludzka, to jednak przez większość filmu jest zabawnie (mimo, że odkrywa się całe to nieładne zaplecze), a finał można postrzegać jako pozytywny (dla młodych, nie Wojnara).
Dom zły to jak dla mnie już film straszny, zdążyłem zapomnieć jak bardzo. Wiadomo, też nieraz wybuchnąłem śmiechem ("komendant jeździł gasić pożary, a ten mu w tym czasie żonę pierdolił!) ale całość historii jest wręcz przytłaczająca.
A Róża... Róża tak samo, tylko bardziej. Przez cały seans w kinie była cisza jak makiem zasiał. Wyszedłem totalnie zmiażdżony. Tragedia i ciemność jedna wielka, na każdej płaszczyźnie.
Na YT jest małzowina tegoż autora, jestem w trakcie. Smaczkiem jest fakt, że gra tam Świetlicki i Muniek Staszczyk :) Jestem w połowie, dobre toto, ale do klasy późniejszych dzieł brakuje sporo. Zresztą zobaczymy co się stanie na końcu.

Leoncoeur 
Bibliotekarz

Podziękowania: 37/30
Wysłany: 2012-02-27, 16:39   

Testtosteron za każdy razem jak widzę to wymiata!

Wczoraj Vinci obejrzałem po raz któryś z chęcią.

Ale widziałem też niedawno Bitwe Wawską 1920... :hmm: :shock: :around:
Litościwie pominę realizację, grę aktorską wielu ludków co wzięli gażę za tego gniota (za wyjątkiem Ferencego, który zagrał genialnie). Nie będę już sie pastwił nad dialogami i tak dalej... ale k***&^%!!!! gra aktorska Nataszy Urbańskiej to jest kryminał :argh: !
Przecież ona nie potrafiła zagrać typu artystki jaką jest normalnie w Buffo.
A końcowa scena na Kremlu to chyba przez montażystów niechcący włączona z tasmy na której grano sceny-wygłupy na uzytek Youtuba.

Płyte polecam spalić, przed włozeniem do czytnika.

Odpowiedz do tematu