Poprzedni temat «» Następny temat
[problem] komp nie bootuje z płytek instalacyjnych
Autor Wiadomość
Leoncoeur 
Bibliotekarz

Podziękowania: 37/29
Wysłany: 2010-09-08, 13:29   [problem] komp nie bootuje z płytek instalacyjnych

Zainstalowałem XP na innej partycji niż Win Se7en przez co popsułem sobie boot managera, nie udalo mi sie tego naprawić przy użyciu płyty siódemki za pomocą komend jakie wynalazłem w sieci (bcdedit, fix, śmix, te sprawy), dalem sobie spokój i przygotowałem się do formata, a nie ratowania zainstalowanej siódemki z rozwalonym bootem.
Miałem 2 partycje, 18 GB i 30 GB do tego przeznaczone (reszta to partycja ze stuffem), lecz Se7en nie chciał instalować się na 30-tce nie wiedzieć czemu pisząc o jakichś błędach. Spróbowałem z XP i podczas instalacji scaliłem te dwie partycje i sformatowałem. Gitara, nadszedł czas na zainstalowanie siódemki... i pupa blada. Dochodzi do bootowania z CD i prosby o wcisniecie klawisza by rozruch poszedł z plyty (jak u kolegi powyzej, lecz bez tych znaczków na końcu) i nic, mimo wciskania klawiszy nic sie nie dzieje.
To samo pod płytą instalacyjną Se7en jak i XP, nawet z Ubuntu nie rusza.
Wziąłem inny dysk... to samo.
W pewnym momencie stwierdziłem że kompa oszukam. Podczas rozruchu z płyty z siódemką, na czas bootowania odlaczylem HDD i ruszyła instalacja z płyty, szybko podłączyłem gnoja z powrotem, doszło do instalowania, wykrył partycje, pozwolił sobie zainstalować na tej scalonej 58 GB jaką stworzyłem wczesniej pod XPkiem, myslałem że w końcu jest ok. Problem jednak pozostał, bo jak winda porozpakowywała sobie pliki i doszła do naturalnego restartu podczas instalacji... wróciłem do punktu wyjścia, czyli niesmiertelnego:

Cytat:
Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD.....

Na drugim dysku jak robiłem ten sam manewr omijajac zawieszkę boota, to podczas wyboru partycji czestowano mnie info ze sterowniki cd sa zle i nara.
To pod próbami z XP i Se7en, pod Ubuntu wywala się error związany z kernelem (jak oszukuje kompa odłaczajac twardziela na czas bootowania), lub zawiecha jak przy Windowsach przy bootowaniu, jak którykolwiek z dysków zostawiam.

W Biosie chyba wszystko gra z tego co zagladalem (choć głowy sobie uciąć nie dam, specem nie jestem).
Wszelka konfiguracja 2 HDD, 2 DVD ROM i 3 systemów operacyjnych + kombinacji z omijaniem zawieszki bootowania za pomoca odlaczania chwilowego HDD wypróbowałem.

Skonczyly mi sie pomysły co mógłbym jeszcze zrobić.
Jakieś pomysły?

Serafin 

Podziękowania: 11/10
Wysłany: 2010-09-08, 16:38   

Bootowanie powinno przełączyć się z cd na hdd po kilku sekundach braku aktywności.

W Biosie musisz poszukać Advanced bios features, ustawić na rozpał z CD, potem HDD. Opcja może mieć różną nazwę w zależnosci od Biosu.

Pozostaje jeszcze skorzystanie z fdiska ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Fdisk ) lub Partition Magic, i tam zabawa na nowo ze sformatowaniem i podzieleniem dysku. Ale w tym przypadku lepiej wiedzieć co z tymi aplikacjami robić.
Podziękuj autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu