Poprzedni temat «» Następny temat
Narzędzie do masowego eksportu dialogów z gier IE
Autor Wiadomość
Zed Nocear 
Uczeń Gonda
Laureat Konkursu Modderskiego

Podziękowania: 259/49
Wysłany: 2019-07-21, 00:35   Narzędzie do masowego eksportu dialogów z gier IE

Na bazie instalatora weidu stworzyłem narzędzie do masowego eksportu wszystkich dialogów z gier IE do formatu D weidu z kompletną informacją o wywołaniach z innych plików dialogowych (w komentarzach "//from:"). Może się jeszcze komuś przyda.

Wadą weidu jest to, że nie można podać maski obejmującej wszystkie pliki DLG, a jedynie kilka plików w wierszu poleceń, np. "weidu bvicon.dlg viconi.dlg viconj.dlg viconp.dlg" utworzy wersje D wymienionych plików, ale "weidu *.dlg" nie zadziała. Dodatkowo weidu zamieszcza w pliku D informacje o odwołaniach z innych dialogów tylko wtedy, gdy dekompilujemy je razem. Dla BG1 takie zestawienia zrobiłem kiedyś ręcznie, ale w BGEE z SOD było tego już za dużo na ręczną robotę, a ten programik w formie instalatora Weidu robi co trzeba. Wyszukuje wszystkie potencjalne pliki DLG z odwołaniami zewnętrznymi (EXTERN) do danego dialogu i zestawia je w jednej linii komend generując plik BAT, który finalnie tworzy pliki D.

Załączone archiwum zawiera dwa pliczki tp2 wyciągające komplet dialogów z danej gry IE, jeden eksportuje DLG z zasobów gry do standardowych D z referencjami do tekstów w TLK, drugi tworzy pary D+TRA. Do plików tp2 trzeba z weidu.exe skopiować pliki wykonywalne instalatora zmieniając nazwę na tą samą co tp2 jak w każdym modzie weidu. Domyślnie instalka wyciąga wszystkie dialogi w grze, co może trochę potrwać, można jednak zawęzić zakres działania, wskazówki w komentarzu w kodzie instalki.

EDIT. Wspomnę jeszcze o potencjalnych niedogodnościach.

Uruchamiam program na Windows 10 i nie zauważyłem, by doszło do przekroczenia limitu długości wiersza poleceń, ale na starszych systemach taki jest, chyba ograniczenie do 264 znaków, więc przy dużej liczbie plików odwołań teoretycznie może być przekroczony. Nie mam pojęcia co wtedy.

Pliki są roboczo kompilowane do folderu głównego gry i potem te ostateczne przenoszone do podfolderu _ALL_D a instalka czyści folder główny ze śmieciowych plików. Minusem rozwiązania jest, że jeśli ktoś miał wcześniej w folderze głównym jakieś pliki D/TRA, to instalka je też WYCZYŚCI.

Instalka wyciąga pliki D według aktualnego stanu faktycznego instalacji gry. Jeśli zostały doinstalowane jakieś mody, to dialogi z tych modów też znajdą się w komplecie. Obecny jest szereg dialogów niedokończonych i nieaktywnych w samej grze, ale zawartych w zasobach oryginalnej gry. Widać też różnice między wersjami gry, np. BGEE2,5+SoD ma o 3 dialogi więcej niż BGEE2,3+SoD.

Instalka pomija potencjalne pliki DLG zawierające spację w nazwie, aby nie wywalało błędu przy próbie dekompilacji w BAT, bo zgodnie z regułami wiersza poleceń jeszcze z DOS spacja oznacza koniec nazwy, więc taki np. "MONKTU 8.DLG" z zasobów BGEE oznacza dla weidu dwa argumenty "MONKTU" i "8.DLG".

SETUP-allDLGtoD.zip
Pobierz Plik ściągnięto 42 raz(y) 2,34 KB

Ostatnio zmieniony przez Zed Nocear 2019-07-21, 11:08, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
memory, Pommarcha
memory 
Gwiazda Mystry

Podziękowania: 138/154
Wysłany: 2019-07-21, 00:44   

Właśnie pisałem ostatnio komuś o arcymagach traifikacji na forum BD! Czadzior! Czyli mogę teraz wyciągnąć sobie wszystkie teksty z gier tak po prostu? I je czytać do woli? To narzędzie powinno było się pojawić eony temu. Zedzie, jesteś wielki!

Odpowiedz do tematu