Poprzedni temat «» Następny temat
Tolkien
Autor Wiadomość
Nero 
Vanguard

Podziękowania: 16/16
Wysłany: 2009-07-12, 13:04   

morgan napisał/a:
Hmm, a Eol?
Tekst w Silmarillionie sugeruje nam, że posiadł swoją żonę z pewna dozą gwałtu (zapewne z pełną dozą, tyle, że bez widoków na ratunek itd. uległa)... (to odnośnie gwałtów)

Właśnie o Eolu mówiłem. W pierwotnej koncepcji Sila miał zgwałcić (jawnie!) Aredhelę. W oficjalnym Silu nic o gwałcie nie ma (aczkolwiek można się domyślać).

morgan napisał/a:
Co do Turina - jest ucieleśnieniem dobra akurat i w całej opowieści o nim mamy tylko jeden zły uczynek pod wpływem emocji - zabójstwo Brandira...

Turin niemalże skasował elfa w Doriacie (zapomniałem imienia - tak czy owak, to ten, który nago latał po lesie i spadł w przepaść). Ponadto miał jeszcze na koncie zabójstwo kumpla i kazirodczy związek z własną siostrą (ale to akurat skutek klątwy Morgotha).

morgan napisał/a:

Hehe, a wzruszenie pieśnią Luthien? W idealizowanym świecie czerni i bieli zdolność do wzruszeń zarezerwowana jest dla dobrych...

W pierwotnym Silu też ją miał zgwałcić. ;)

Przypomniał mi się jeszcze jeden przypadek - Feanor. To przez jego szaleństwo wybuchła cała ta wojna z Morgothem i została rzucona klątwa na Noldorów. No i jeszcze po drodze było bratobójstwo... Aczkolwiek można to wytłumaczyć zabójstwem Finwego oraz kradzieżą największego dzieła w życiu...

Some time later

TC: Shepard! The Reapers are attacking!
Shepard: <trollface> Ah yes, Reapers...

Podziękuj autorowi tego posta

Nobanion 

Podziękowania: 104/241
Wysłany: 2018-04-12, 09:13   

Coś dla fanów tego pana, bardzo fajnie opisane w kontekście nowej rzeczy jaką "napisał" :haha: Tolkien
https://www.spidersweb.pl...ll-of-gondolin/

Upadek Gondolinu

Cecylio 

Podziękowania: 8/38
Wysłany: 2019-06-26, 19:09   

W związku z tym, że George R. R. Martin podobno mocno inspirował się Tolkienem (a kto tego nie robił?), postanowiłem odświeżyć sobie trylogię. Może też Hobbita?

I mam pytanie. Jak to jest z tłumaczeniami? Póki co kolega dał mi trylogię w jednym tomie (tłumacz: Jerzy Łoziński), ale nie idzie tego czytać ze względu na małą czcionkę - a czytam głównie wieczorem przy lampce oraz na tronie. No i to jest chyba to tłumaczenie, który czytałem za gówniarza - podtytuł "Bractwo Pierścienia" mówi samo za siebie. W bibliotece widziałem tłumaczenie pani Marii Skibniewskiej, ale to wydanie typu "biała okładka, dziwne rysunki ledwo dające się powiązać z treścią książki".

A jak to jest ze spin-offami? Pamiętam, że czytałem niegdyś "Dzieci Hurina" i chyba mi się podobało, ale teraz widzę jeszcze ze dwa takie dzieła, plus Silmarillion (da się to w ogóle czytać?). Warto sięgać? Jak rozumiem, wydawał to syn Tolkiena, na podstawie notatek ojca.

michau 

Podziękowania: 1/14
Wysłany: 2019-06-26, 20:32   

Generalnie tłumaczenie Skibniewskiej jest bliższe oryginałowi i powszechnie uznawane za lepsze i "kanoniczne", ale oba (w wersjach poprawionych! pierwotna Skibniewska ma swoje dziwactwa, a u Łozia, to jest w ogóle jazda bez trzymanki :D) są, jak się zdaje, czytalne i poprawne.

Ja bardzo lubię "Silmarillion", ale należy pamiętać, że to jest raczej zarys mitologii świata niż książka w stylu "Władcy" czy "Hobbita". Jeśli wolisz coś bliższego wymienionym, to właśnie te spin-offy, o których wspominałeś jak "Dzieci" czy historia Berena i Luthien są najbardziej znanymi opowieściami wyjętymi z "Sillmarillionu" napisanymi bardziej w ich stylu.

A jeśli o inspiracje Tolkienem u Martina, to nie są one na pierwszy rzut oka zbyt widoczne. Piszą inaczej, skupiają się na czymś zupełnie innym (Martin - bohaterowie, Tolkien - świat, w dużym uproszczeniu), wreszcie żyją w innych czasach. Pewnie i GRR zaczerpnął nieco od JRR (:D), ale jeśli wracasz do Tolkiena z myślą o znalezieniu tego czegoś, to będziesz musiał trochę się naszukać.

Odpowiedz do tematu