Poprzedni temat «» Następny temat
[BG I] Pytania i porady dla początkujących i wyjadaczy
Autor Wiadomość
SedesVonBakelit 

Posty: 16
Podziękowano 7 razy
Wysłany: 2018-01-13, 16:57   

Dzięki, ale zanim to przeczytałem to zdążyłem już sprawdzić... faktycznie nie działa. Jak będzie mi się chciało tę zabawę w BG1EE powtarzać, to się pobawię płaszczem :curious: Albo zrobię kombo złodziej/kapłan...
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Cahir 
Pan Świtu


Wiek: 38
Posty: 1046
Podziękowania: 213/48
Wysłany: 2018-04-08, 08:36   

Szybkie pytanko, trochę to żenujące, ale aż *tak* dawno nie grałem w BG1). Czy trucizna Marka działa tylko na głównego bohatera, czy też na całą drużynę? Wydaje mi się, że tylko na protagonistę, ale chciałbym się upewnić.

Pytam, bo Beamdog lekko zmodyfikował jedną linię (konkretnie #1324) i chciałbym też to poprawić w polskiej wersji. Ale nie chciałbym jakiejś głupoty tu popełnić.

Stara wersja:

Cytat:
My partner, Marek, has poisoned all of you. While you slept, he slipped a slow-acting magical poison into your rations. You have about ten days to live. Common priest spells won't help you. Only one thing can, and that's the antidote. I can help you find it, if you help me first.


Nowa wersja:

Cytat:
My partner, Marek, has poisoned you. While you slept, he slipped a slow-acting magical poison into your rations. You have about ten days to live. Common priest spells won't help you. Only one thing can, and that's the antidote. I can help you find it, if you help me first.


Z góry dzięki za informację.

EDIT: ok, nie ma pytanie, zmienione zostało też kilka innych linii i jestem na 100% pewien, że trucizna działa tylko na protagonistę.
_________________
Then they summoned me over to join in with them
To the dance of the death.
Into the circle of fire I followed them
Into the middle I was led
  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
morgan 
Exiled Bard


Posty: 5556
Podziękowania: 461/316
Skąd: Island of Misfit Toys
Wysłany: 2018-04-08, 09:10   

W klasycznym BG I zatruciu ulegała cała drużyna (nawet timery były ustawione na PoisonParty, patrzę w pliki BG EE i widzę, że wciąż nazywają się tak samo). Sądzę, że Beamdog zmienił tę linię, bo sporo ludzi gra solo, a nie było rozróżnienia dla drużyny = 1 osoba oraz dla > 1.
_________________
Pozdrawiam
\m/organu\m/
\m/agnu\m/

Kontakt ze mną - via mail (morgan19[at]interia.pl) lub GG (9928331)

Szukał długo...długo, tajemnie, nie zwierzając się ludziom.
Oczy jego były rozświecone wewnętrznym odbłyskiem jasnej idei.
Szukał....
- i to, na co patrzał, nie zadowalało go.
Gdzie?
(...)
Trwożnie, pytająco usiłował wszystko poznać, zobaczyć...
Nie ma....
badał, wgłębiał się, szukał...
Nie ma, w ludziach nie ma, w ich myślach, tworach...
Wszystko szare, przeciętne, monotonne....
(...)
wszystko obszedł... w społeczeństwie, w ludziach, nigdzie.
a może źle szukał?
nie - ależ nie. Obszedł wszystko, wszystko widział, wszędy pytał....
a może jest za brutalny? może jego dusza - ta harfa Eola - ma za grube struny, by na nich mogły zadrgać i zafalować subtelne tajemnice?
nie.
przecież ten błysk, przecież czuł, dlatego szukał......."
I jeśli kiedykolwiek umrę – a wiem, że umrę w bardzo krótkim czasie – umrę, zgłębiwszy ten świat z bliska i z daleka, z góry i z dołu, ale z nim nie pogodzony. Umrę i On zapyta mnie wówczas: «Czy było ci tam dobrze, czy źle?» Ja zaś będę milczeć, opuszczę wzrok i będę milczeć. Niemota taka znana jest wszystkim, którzy zebrali żniwo wielodniowego i zapamiętałego pijaństwa. Czyż bowiem życie ludzkie nie jest chwilowym otępieniem duszy, a także jej zaćmieniem? Wszyscy jesteśmy jakby pijani, każdy na swój sposób; jeden wypił mniej, inny więcej. I na różnych różnie to działa: jeden śmieje się światu w twarz, a inny skłania głowę na piersi tego świata i płacze. Jeden już się wyrzygał i jest mu dobrze, a innego dopiero zaczęło mdlić. A cóż ja? Wiele zaznałem, ale nic nie zdziałałem. Nigdy się nawet tak naprawdę nie roześmiałem i ani razu mnie nie zemdliło. Ja, który doznałem w tym świecie tyle, że tracę rachunek i zapominam kolejności – ja jestem najtrzeźwiejszy z całego świata; na mnie to wszystko marnie działa... «Dlaczego milczysz?» – spyta Pan, spowity w błękitne błyskawice. A co ja mu powiem? Nic, tylko będę milczeć i milczeć... Ta łza nie jest wyrazem żalu, ta łza nie jest smutkiem,
to łza ...
nieporadności,
bolesne piękno,
bezsilność bezkresu piękności
i minimalistycznych możliwości.
Ta łza, to łza niewolnika.
Chcę czuć, móc czuć piękno
zamknięty w szklanej łzie ...
Ja umieram na zawsze
szczelnie zamknięty w podświadomości,
zatruty, zawstydzony,
zaszczuty ...
Ja umieram na zawsze.
To bezkres palety odczuć zamknięty
w zubożałości możliwości ...
Ja umieram
na zawsze.

Lost Illusions Tavern
Impressiones (Ænigmællæ) || Antiimpressiones (sanguine scriptæ) | Antiimpressiones (ira scriptæ) || Impressiones (Divinæ)
Corpus Tuum (18+) | Impressiones (Rosellæ) || Impressiones (epicæ) || Impressiones (musicæ) | Anti- et postimpr. (musicæ)

Hiperestezja | Witold Zimmer | (N)e(u)roticaJvegi napisał/a:
Nie, nie można się cieszyć, że mamy nową formę sponsorowania developmentu, szansę na spełnienie tych marzeń o prawdziwej ewolucji crpegów, gier lepszych niż baldury czy arcanum.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Cahir 
Pan Świtu


Wiek: 38
Posty: 1046
Podziękowania: 213/48
Wysłany: 2018-04-08, 09:14   

morgan napisał/a:
W klasycznym BG I zatruciu ulegała cała drużyna (nawet timery były ustawione na PoisonParty, patrzę w pliki BG EE i widzę, że wciąż nazywają się tak samo). Sądzę, że Beamdog zmienił tę linię, bo sporo ludzi gra solo, a nie było rozróżnienia dla drużyny = 1 osoba oraz dla > 1.


Hmm, być może zostanie to zmienione w patchu 2.5 i zatruciu będzie ulegał tylko protagonista, stąd te poprawki w liniach. Szczególnie, że nie cały dialog został poprawiony, tylko kilka linii mówiących o zatruciu. Kwestie pomocy Lothanderowi w zniesieniu geasu są dalej w liczbie mnogiej ("we"). No chyba, że poprawki są dopiero w trakcie, zobaczymy. Trzeba by prześledzić Changeloga do bety 2.5 na Beamblogu, czy nie ma coś na ten temat.
_________________
Then they summoned me over to join in with them
To the dance of the death.
Into the circle of fire I followed them
Into the middle I was led
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Cecylio 


Wiek: 30
Posty: 273
Podziękowania: 11/41
Wysłany: 2019-04-03, 17:16   

Przychodzi taki czas w roku, gdy człowiek instaluje Baldur's Gate i próbuje przejść całość, po raz setny, co oczywiście kończy się na przejściu "jedynki" i braku chęci do grania w drugą część. Ale nadzieja zawsze jest xD

Niemniej, dla urozmaicenia, planuję przejść oryginalną "jedynkę", z GUI-em znalezionym na forum, który wygląda zaskakująco dobrze w 1024x768! Dodatkowo, chcę samemu utworzyć drużynę. I nasuwa się kilka pytań, dosyć ogólnych.

Czy przy przenoszeniu drużyny do drugiej części, będę mógł wybrać dla nich podklasy (np. wojownik krasnolud będzie mógł się stać Berserkerem)?

Czy powinienem zwrócić na coś szczególną uwagę przy kreacji drużyny?

Czy jest cokolwiek o czym powinienem pamiętać? Jakieś znaczące różnice od EE?
  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Damianus_NT 
beamdog hater


Wiek: 31
Posty: 347
Podziękowania: 115/26
Wysłany: 2019-04-06, 21:38   

Baldur na oryginalnym silniku, to najlepszy Baldur ; )

Po imporcie postaci z BG1 do BG2, istnieje możliwość wyboru podklasy. Jak najbardziej można z wojownika zrobić berserkera. Do tego zresetowane zostają wszystkie punkty biegłości i trzeba je rozdzielić na nowo.

Na co zwracać szczególną uwagę? W sumie nie ma żadnych fundamentalnych różnic, ale pewne zmiany warto mieć na oku:
- łucznicy w BG1 wymiatają, w dużej mierze za sprawą przegiętej amunicji (w BGT/BG:EE mocno znerfiono magiczne strzały),
- sztylet jadu do kupienia u kowala w Beregoście to najpotężniejsza broń w grze (w BGT/BG:EE jest zaledwie cieniem oryginału),
- czary przywołujące potwory są znacznie potężniejsze, niż w BGT/BG:EE; nie ma limitu przywoływania (można stworzyć np. armię szkieletów),
- oprócz przywołańców, również inne czary mogą działać nieco inaczej, np. lustrzane odbicia są jeszcze mocniejsze na oryginalnym silniku BG1.
  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Cecylio 


Wiek: 30
Posty: 273
Podziękowania: 11/41
Wysłany: 2019-04-08, 11:07   

O wow, dzięki! Czuć magię nostalgii, jak dla mnie gra prawie w ogóle się nie zestarzała.

Koniec końców zacząłem grę po raz drugi, pierwsza drużyna nie była zbyt przemyślana. Teraz jadę na składzie, takim pseudo-roleplay'owym (3x uczeń przerósł miszcza):

1)PC-Wojownik, którego planuję przemienić w Kapłana (tylko nie wiem czy na 7 czy na 9 poziomie, czyli w której z gier);

2)Paladyn (potem Kawaler), którego giermkiem jest ów Wojownik, uczy go wiary i rycerstwa (jak mniemam), i przerośnie on mistrza w zdolnościach kapłańskich;

3)Wojownik, którego chcę przemienić w Złodzieja (ponownie, 7 lub 9, rozważałem nawet 13, ale oznaczało by to posiadanie słabego Złodzieja przez sporą część Cieni Amn);

4)Łowca (potem Łucznik), który uczy Wojownika powyżej skradania się, przez co ten zostanie drużynowym "backstaberem";

5)Złodziej, którego na pewno przemienię w Maga, standardowo jak Imoen;

6)Bard (potem Skald i drugorzędny czarownik), który uczy owego (ową, w sumie, a Bard też babka xD) Złodzieja sztuczek magicznych, i oczywiście ten prześcignie go w zdolnościach magicznych;
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Gawith 
Przyjaciel Klanu


Wiek: 33
Posty: 867
Podziękowania: 28/28
Wysłany: 2019-04-20, 02:44   

Cytat:
1)PC-Wojownik, którego planuję przemienić w Kapłana (tylko nie wiem czy na 7 czy na 9 poziomie, czyli w której z gier)

Własnie miałem o to zapytać. Zrobiłem wojownika, będzie zmiana w maga.
Jak to było w BG1 żeby się wyrobić z limitem XP - dualować na 7? Wcześniej, później?

Na dwójkę też mam chrapkę ale chyba będzie jakieś solo raczej, i od zera ;-)
_________________
Szarotki alpejskie som tuczące :D
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Cecylio 


Wiek: 30
Posty: 273
Podziękowania: 11/41
Wysłany: 2019-04-20, 08:34   

O kurka! Mój Kapłan skończy się dualować na samym początku drugiej części xD

https://baldursgate.fandom.com/wiki/Experience_Tables

@Gawith, twój wojownik dosłownie ociera się o granicę expa, ale jak na 7 poziomie to powinno się udać.

Chyba zrobię Złodzieja/Maga, a z Wojami poczekam do transferu. Kusi mnie ten Woj13/Złodziej ;), a Woj7/Kapłan na resztę "jedynki" nie brzmi tak źle. Przyznaję, że brakuje mi uzdrowiciela w tym składzie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Olos 
Gracz sezonowiec


Wiek: 28
Posty: 218
Podziękowania: 2/7
Wysłany: 2019-05-05, 15:36   

Właśnie skończyłem pierwszą próbę przejścia BG2EE solo Bersekerem zdualowanym na Maga. Berserker eksportowany z BG1EE które przeszedłem po raz pierwszy w ciągu bodajże 13 lat pykania w Baldura, gdzie miałem pełną drużynę. Grałem z kilkoma modami, przede wszystkim z usuniętym ograniczeniem exp i tak zrobiłem 13lvl B/39lvl M. Od trzeciego rozdziału w BG2 się troszkę nudziłem, bo praktycznie nie dostawałem już slotów na czary, każdy level podbijał tylko życie i wiedzę.

Grało mi się jednak zaskakująco dobrze dopóki miałem wyzwania, zła postać dosyć często potyczkuje się z upierdliwą strażą Amn, ale dzięki nim testowałem sobie kombinacje sekwencerów i innych wysokopoziomowych zaklęć. Mam zamiar kontynuować ścieżkę solo, ale tym razem wieloklasowcem. I tak się zastanawiam nad wyborem pomiędzy W/M/Z, a W/M/K. Przez lata uważałem, że złodziej jest niezbędny w każdej drużynie, aczkolwiek kurs przez BG2 mnie chyba przekonał, że nie jest on koniecznością. Może dlatego, że znam na pamięć rodzaj pułapek w dwójce oraz ich umiejscowienie. W BG1 na pewno nie zapamiętałem choćby 10% pułapek, dodatkowo postacie są o wiele bardziej kruche. Nasuwa mi się zatem parę pytań co do wyboru:

1) Czy rzeczywiście te czary kapłana byłyby gamechangerem pod koniec jedynki i w dwójce? Zamierzam doinstalować Tacticsa i Ascension, nie wiem czy chce utrdniać sobie BG1 grając solo.
2) Mój Berserker miał wpakowane specjalizacje w Oburęczne i Miecze dwuręczne, czego bardzo żałowałem. Jaki styl z jedynki najlepiej przełoży się na komfortową grę w dwójce? Myślałem o niezawodnym kombo CBW+Furia Niebios, ale w jedynce katan jak na lekarstwo (o ile w ogóle jakieś są?), z cepami też słabo.
3) Dwie bronie czy broń+tarcza? Zawsze preferowałem to pierwsze, ale w jedynce to AC lub ochrona przed pociskami jest istotniejsza niż w dwójce.
4) Jaka rasa, elf czy półelf? W elfie trochę mnie boli to -1 do con, aczkolwiek grimuarem można spokojnie postawić ją na 18, a potem w BG2 wyśrubować na ponad 20, łzą Bhaala i Maszyną Luma Szalonego.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
_________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
greegarak 
Tsung vs.Kang- Chodzić ci się nie chce?"


Wiek: 37
Posty: 584
Podziękowania: 52/70
Skąd: CK-FAInn=200km
Wysłany: 2019-05-09, 19:11   

Olos napisał/a:
4) Jaka rasa, elf czy półelf? W elfie trochę mnie boli to -1 do con, aczkolwiek grimuarem można spokojnie postawić ją na 18, a potem w BG2 wyśrubować na ponad 20, łzą Bhaala i Maszyną Luma Szalonego.
Zamiast WMK to półelf łowca/kapłan. Ale WMZ lepszy i oczywiście elf z premią do łuków i mieczy.
Olos napisał/a:
3) Dwie bronie czy broń+tarcza? Zawsze preferowałem to pierwsze, ale w jedynce to AC lub ochrona przed pociskami jest istotniejsza niż w dwójce.

Tarcze w bg1 są słabe więc i tak nie pomogą. Niektóre bronie polepszają(sejmitar), więc wiadomo że styl oburęczności.
Olos napisał/a:
ale w jedynce katan jak na lekarstwo (o ile w ogóle jakieś są?), z cepami też słabo.

Z katanami tak, ale z cepami to już nie, bo jest morgensztern Kiela, czli najlepsza broń w jedynce. Co prawda berserk może być upierdliwy ale warto. W wersji EE gra się nim łatwiej, bo idzie w lewą kończynę i tak można niejako nim kontrolować, bo wystarczy przełączyć podstawową broń, na strzelecką lub dwuręczną. Podsumowując w prawą mieczyk,sejmitar, bądż katana w lewą morg Kiela, który swoim BERSERKIEM polepsza także drugą rękę.
_________________
Mapa( w profilu lub ten link ) nie wyjaśnia: 8h z "PPD" do Cloakwood a 12 powrót, 16h z "PPD" do Pelvel a 20 powrót, 8h od Zbójów do Pelvel a 12 powrót, 8h od Mutamina do Durlag a 16 powrót,
krócej idzie się z Gulyki do Durlag,niż z mostu Fire, z kopalni jest blisko do Wyrm's Xing i do tego jest trakt;Inne rozbieżności czasowe w 2-ie strony do przyjęcia np:strome zbocza u LonelyPeak,wolno się z schodzi,wolniej niż gdy się wchodzi
  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Olos
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group