Poprzedni temat «» Następny temat
Bezdźwięczna ballada - minidodatek do EE w wersji PL
Autor Wiadomość
Nobanion
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-14, 16:39   

Ad rem:
dawaj moda, to obaczym w praktyce, co milczki potrafią i to co napisał Damianus na czacie jest też istotne, że sobie pozwolę zacytować :razz:

Cytat:
Za to ten czarownik co robi za psa na magów mi się podoba. Ciężki wybór między apostołem smoka a łamaczem zaklęć. Mocne profesje.
x [Dzisiaj 16:27] Damianus_NT: Swoją drogą nowa podklasa mnicha chyba bardziej by się nadawała do BG2 + ToB. Mnisi to straszne leszcze w BG1.

Aristo 
Legenda

Podziękowania: 164/125
Wysłany: 2018-08-15, 14:15   

Ruffle_truffle napisał/a:
Jeśli chodzi o Elvanella, to może nieco lepiej mi pójdzie. Jak ktoś by zechciał - może dać opinię.

Nie jest dobrze, a szczerze powiedziawszy to jest bardzo źle. Wystarczy rzucić okiem na kilka dialogów, nawet bez wnikania w meritum, by dostrzec sporo uchybień, a jest to być może tylko czubek góry lodowej:

3. Czy inspirująca - cóż, trudno powiedzieć. Na pewno jest tajemnicza. (Opowiadasz Elvanellowi swoją biografię).

Biografii nie można opowiedzieć, ponieważ jest to historia życia, ale w formie pisemnej (względnie nazwa gatunku literackiego). Biografię można napisać, przeczytać, wydrukować itd,; opowiedzieć można historię życia.

IF 3. - Słyszę, że na razie niewiele przeżyłeś/przeżyłaś. Cóż, być może wątek się trochę rozkręci.

Czyżby kolejny mod, w którym NPC wmawia protagoniście, że ten jest żółtodziobem? Nawet jeśli przyłączę postać w późnym etapie gry (bo kto mi zabroni?), po oczyszczeniu dwóch kopalń, obozu bandytów, wieży Durlaga, wyspy wilkołaków itd. (bo kto mi zabroni?), to nadal będzie "niewiele"?

IF 4. - Nie zawsze potrzebny jest patos czy bombast. Niekiedy przyziemne historie są dobre.

Raz że patos i bombast to słowa bliskoznaczne, dwa - że to drugie jest ohydne, a po trzecie - najważniejsze - patos i bombast dotyczą stylu, a tu przecież mowa jest o treści: protagonista jest pytany o to, co przeżył, nie zaś o to, w jaki sposób potrafi o tym opowiedzieć.

IF 2. - Byłem prawdziwie w czepku urodzony. Mój ojciec był szlachcicem, moja matka - elfką. Od najmłodszych lat uczono mnie śpiewu. Dużo też czytałem, ćwiczyłem szermierkę. W końcu takie życie mi nie wystarczyło. Mimo wykształcenia w machaniu rapierem, udałem się w drogę z mieczem na półtorej ręki. Opuściłem nudne życie dworzanina - poezja się karmi przygodą, czynem! Z Amnu dostałem się do Beregostu, w nadziei, że trafi mi się inspiracja. Uznałem, że twoja osoba jest... Intrygująca, dlatego zgodziłem się na wspólną podróż. Cóż, to chyba wszystko.

"Mój ojciec był szlachcicem, moja matka - elfką." - U jednego rodzica podajesz tylko warstwę społeczną, z której się wywodzi, a u drugiego rasę. To zdanie nie tłumaczy rasy Elvanella.
"W końcu takie życie mi nie wystarczyło." -> W końcu takie życie przestało mi wystarczać.
"Mimo wykształcenia w machaniu rapierem, udałem się w drogę z mieczem na półtorej ręki." - Wykształcenie to coś bardziej kompleksowego, na pewno nie dotyczy pojedynczej czynności; bardziej pasowałoby tu wytrenowanie czy wyszkolenie, tylko że to całe zdanie jest w tej wypowiedzi zbędne.
"Opuściłem nudne życie dworzanina" - Życie można porzucić, a nie opuścić. Jeśli przebywał na dworze swojego ojca, to raczej nie był dworzaninem, ponieważ dworzanie to członkowie świty złożonej na ogół z wasali, a Elvanell był przecież członkiem rodziny. W każdym razie bezpieczniej byłoby napisać: Porzuciłem nudne życie na dworze / nudne dworskie życie;
"Uznałem, że twoja osoba jest... Intrygująca" - Nie wiem, dlaczego w każdej sytuacji zaczynasz po wielokropku od wielkiej litery. Robi się tak tylko wtedy, gdy jedno zdanie zostaje urwane, a po nim zaczyna się kolejne; tu natomiast wielokropek wyraża tylko pauzę w trakcie jednego i tego samego zdania.

Ja uwelbiam miecze na półtorej ręki. Bękarty, gdyż moja krew jest też zmieszana.

Liche to uzasadnienie, ale mniejsza o to. Słowo "bękart" oznacza nieślubne dziecko, a nie mieszańca. Prawdopodobnie zwiódł Cię polski opis miecza półtoraręcznego, gdzie to słowo pada, choć nie powinno. Powinno być użyte słowo... bastard, które brzmi co prawda jak angielski pierwowzór, ale w takiej właśnie formie od dawna funkcjonuje w języku polskim i posiada szersze od "bękarta" znaczenie, m.in. właśnie mieszańca kilku gatunków. W każdym razie ten wywód Elvanella nie ma żadnego sensu.

Och, ale pewnie zanudzam cię tymi swoimi... Dywagacjami.

Może by i uszły te dywagacje, skoro dla 90% ludzi to słowo oznacza po prostu "rozważania" i raczej nikt już tego nie wypleni. W rzeczywistości chodzi o rozwlekłe gadanie nie na temat (vide łaciński źródłosłów, który oznacza mniej więcej "błądzić"), a Elvanell trzyma się tu jednak tematu.

Mam nadzieję, że nie będziesz oszczędzać na naszym odpoczywaniu.

-> Mam nadzieję, że nie będziesz oszczędzać na noclegach.

Tylko dworska komnata sprostuje mym oczekiwaniom.

Czasownik "sprostać" należy do tej samej grupy koniugacyjnej co np. "czytać". Odmienia się zatem w trzeciej osobie lp. jako "sprosta"; jako czasownik dokonany daje jednak w tym wypadku tylko formę czasu przyszłego, więc jeśli zależy Ci na teraźniejszym, to można to zrobić z użyciem słów posiłkowych, np. "może sprostać" / "jest w stanie sprostać".

If. 2. -> Drwisz sobie? Nie przywykłem do tego, by w mym dworskim łożu muskała me ciało rzecz gorsza, niż jedwab! No, czasem kobieta miała szorstką skórę... A teraz zostawiam cię z tą wiadomością.

"rzecz gorsza, niż jedwab" - To już jakaś plaga, którą obserwuję nieraz czytając artykuły w internecie, że w prostych porównaniach stawiany jest przecinek przed "niż".
A reguła jest przecież inna: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Przecinek-przed-niz;17490.html
"A teraz zostawiam cię z tą wiadomością." - Czyli z jaką? Że kobieta miała szorstką skórę? Nie wiadomo, do czego to przypięte. Może lepiej napisać to jakoś ogólniej, by odnosiło się do całej rozmowy, np. "Przemyśl dobrze to, co ci dzisiaj powiedziałem."

Wskazuję tu, jak widać, tylko to, co jest złe, natomiast sam pomysł na postać mi się podoba. Taką postać - błyskotliwą, o wyrazistym charakterze, szermującą równie skutecznie słowem jak i mieczem - można z pewnością napisać ciekawie, ale należy przy tym dochować najwyższej staranności, skoro to, co ona mówi i jak mówi, czynisz jednym z jej głównych atutów. Nie wiem, na ile "skomponowałeś" już tę postać, ale może by tak zrobić Elvanella fechtmistrzem, może dać mu - skoro pochodzi z bogatej rodziny - jakiś magiczny rodowy przedmiocik, może wystarać się dla niego o garść wierszy, które pojawiałyby się w dialogach. Co do warstwy językowej, to by uniknąć podobnych błędów proponowałbym poprosić jeśli nie kogoś z Czcicieli Azutha, to może jakąś znajomą osobę, która zna się na rzeczy (o ile oczywiście takową masz) i byłaby w stanie nie tylko poprawić błędy, ale też ocenić wartość tego, co napisałeś. Nawet jeśli dowiesz się, że jest dużo do poprawy albo że któryś dialog jest nie do odratowania, to i tak warto. Natomiast wstawianie dialogów przed publikacją modu generalnie mija się z celem: raz, że zdradzasz jego zawartość, a dwa, że ktoś może się zniechęcić widząc takie niedoskonałości. W każdym razie działamy, tRufflu, działamy, nie opindalamy się! W ostatniej ankiecie padło aż 11 głosów; najwidoczniej ludzie zaczęli w Ciebie wierzyć.

Tak poza tym to straszny nieporządek masz w komnacie. Czasem trudno się czegoś doszukać.

Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Lava Del'Vortel, Ruffle_truffle
Ruffle_truffle 

Podziękowania: 22/82
Wysłany: 2018-08-23, 20:06   

To już odwzorowanie mojego "stylu" wypowiadania się. W tekstach dbałość, np. ta ballada, w mowie potocznej niechlujstwo...

W ogóle te projekty bym scalił w jeden. :idea: Jakiś średnio charyzmatyczny półork błazen, zamiast Górka i Elvanella. Półork wyjątek, trochę jak z Aerie. Piszący trochę skandaliczne humoreski plus to, co już widać. Mam nawet portret.

Postać jest dla mnie jasna. Ork błazen, lecz i skandalista oraz muzyk, który ogłupia publiczność.

pB8D4OKDIJF7Y.jpg
Plik ściągnięto 663 raz(y) 98,69 KB

greegarak 
ttp://athkatla.cob-bg.pl/viewtopic.php?t=5917

Podziękowania: 43/66
Wysłany: 2018-08-23, 20:25   

Postać jest dla mnie jasna. Ork błazen, lecz i skandalista oraz muzyk, który ogłupia publiczność.

Mało to wiarygodne jak na półorka. Do tego(ogłupiania i robienia skandali) trzeba być wysoką inteligencję, coś koło 17, a zieleniawi mają maks. 16 przy urodzeniu.
A tak na serio szkoda takiego fajnego portretu na błazna, to już lepiej skald (szokda że nie się zrobić barda,kapłana- jak tylko ujrzałem to wydawało mi się że to morgensztern wystaje zza pleców).
P.S.
Mógłbyś udostępnić ten portret w większej rozdzielczości?
8h od Zbójów do Pelvel a 12 powrót
8h od Mutamina do Durlag a 16 powrót
z kopalni jest blisko do Wyrm's Xing i do tego jest trakt
krócej idzie się z Gulyki do Durlag,niż z mostu Fire
Inne rozbieżności czasowe w 2-ie strony do przyjęcia
Strome zbocza u LonelyPeak,wolno się z schodzi,wolniej niż gdy się wchodzi
Podziękuj autorowi tego posta

Ruffle_truffle 

Podziękowania: 22/82
Wysłany: 2018-08-24, 07:42   

No rzeczywiście skald pasuje. Przeczytałem opis podklasy, bardziej się nadaje. Šwita mi w głowie kilka odzywek, a ballady może same przyjdą. Udostępnię link z tymi portretami.

https://www.google.pl/sea..._1BEEth6zxxYO-A

Odpowiedz do tematu