Poprzedni temat «» Następny temat
młode pokolenie polskiej sceny muzycznej
Autor Wiadomość
nowus777 
Uczeń Gonda

Podziękowania: 14/61
Wysłany: 2018-05-21, 09:04   młode pokolenie polskiej sceny muzycznej

Nie znalazłem na forum tematu o tym, co aktualnie dzieje się na polskiej scenie muzycznej, więc zakładam takowy. Bo dzieje się całkiem sporo i całkiem dobrze.

Jeszcze całkiem niedawno można było pomyśleć, że polska muzyka to nieśmiertelni Perfect, Lady Pank, Bajm czy Marylka Rodowicz. Na szczęście w ciągu kilku ostatnich lat polska muzyka przeżywa okres odrodzenia. Na scenach pojawia się wielu znakomitych artystów, których muzyka zaskakuje nie tylko brzmieniem, ale również tekstami. Wielu z nich dotychczas grało niszowo, zupełnie niezależnie, często grając wyłącznie dla grupek pojedynczych fanów. Rozwój programów telewizyjnych typu talent-show oraz dobrodziejstwo internetu (youtube, spotify) pozwoliły tym artystom wypłynąć w końcu na szerokie wody.

Oto moi ulubieni artyści, z których twórczością bardzo polecam się zapoznać.

1. BRODKA - to już nie jest ta zarozumiała Monika z czasów Idola i hitów w stylu "Dziewczyna mojego chłopaka". Jej GRANDA zrewolucjonizowała polską scenę muzyczną, a wokalistkę nie bez powodu określa się mianem nowej Nosowskiej. Wydany w zeszłym roku album CLASHES dowodzi, że Brodka nie próżnuje i wciąż szuka nowych płaszczyzn muzycznych. Album osiągnął już międzynarodowy sukces, z czego ogromnie się cieszę. Byłem na 9 koncertach Brodki i każdy z nich wyglądał zupełnie inaczej. To jest dla mnie prawdziwa artystka - osoba, która nie jest znana z bycia znaną (pudelki i inne kozaczki), ale która wciąż zaskakuje i nie przestaje się rozwijać.

2. DARIA ZAWIAŁOW - Daria otrzymała ostatnio 2 Fryderyki, czym tylko ugruntowała swą pozycję na polskiej scenie. Wielu nie dawało jej szans. Doskonale pamiętam, jak podczas warszawskiego sylwestra miejskiego 2016/2017 pojawiła się na scenie i wówczas mało kto jeszcze ją znał. Ja obserwuję jej karierę od samego początku i choć album "A kysz" jest absolutnie genialny, doskonale wiem, że ona dopiero pokaże nam wszystkim, na co ją stać :)

3. NATALIA NYKIEL - wokalistka, która jako niewinne dziewczę pojawiła sie w The Voice of Poland i która właśnie tam stawiała swe pierwsze kroki w świecie muzyki. Jak powszechnie wiadomo. programu nie wygrała, jednak udało jej się zainteresowac publiczność na tyle, że pozwoliło jej to wydać pierwszy album. "Lupus electro" to pierwszy album, w którym Nykiel jest jeszcze nieco zagubiona i szuka swego stylu. Jest już jednak na tyle dobrze, że jej piosenki coraz częściej zaczynają pojawiać się w radio. Ostatnia płyta DISCORDIA to już totalna petarda. Jest mniej radiowo, ale za to szalenie rytmicznie i oryginalnie. Nie bez powodu Natalię określa się mianem "księżniczki electro-popu". Na jej koncertach można dosłownie odlecieć.

4. DAWID PODSIADŁO - dziś nie ma już w tym kraju nikogo, kto by go nie znał. Podsiadło stał się bardzo komercyjny, ale jego piosenki zachowują niezależny charakter, co bardzo się ceni. To jeden z najlepszych męskich glosów nowego pokolenia polskich muzyków - kto się z tym nie zgadza, niech obowiązkowo przesłucha jego wykony z trasy Męskiego grania.

5. BOVSKA - kolejna artystka, której bardzo długo nikt nie chciał dać szansy i której nadal nie możemy usłyszeć w radio. BOVSKA nie poddaje się jednak, a jej starania zostają docenione. Na swoich dwóch płytach (KAKTUS, PYSK) artystka udowadnia, że potrafi poruszać się po muzycznych obszarach, których w tym kraju jeszcze nikt nie zasiedlił. Jest bardzo niezależnie i niszowo. Koncerty BOVSKIEJ to natomiast zupełnie inna historia - kto nie był, niech obowiązkowo wybierze się chociaż jeden raz. Z pewnością będziecie chcieli pojawiać się na wszystkich kolejnych :)

6. KORTEZ - liryka, poetyka, niespotykana wręcz wrażliwość - właśnie tym KORTEZ kupuje swoich fanów. Kiedy w Warszawie ogłoszono koncert, nie zdążylem kupić na niego biletów, gdyż wszystkie sprzedały się w ciągu niespełna dwóch dni. I to właściwie mówi wszystko.

7. FLIRTINI - zespół dwóch warszawskich DJ-ów, którzy łączą na jednej scenie artystów z przeróżnych gatunków muzycznych, takich jak R'N'B, hip-hop czy muzyki klubowej. Na swe dwie ostatnie płyty zaprosili takich twórców jak Michał Sobierajski, MROZU, Piotr Zioła, OTSOCHODZI, SONAR, Natalia Nykiel, Dawid Podsiadło, Julia Wieniawa. FLIRTINI wyznacza zupełnie nowe trendy muzyczne i promuje artystów, o których niewielu słyszało. Impreza z nimi gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy.

8. TACO HEMINGWAY - inteligentny raper, który z niszu przechodzi do mainstreamu. O jego albumach można powiedzieć bardzo wiele i można na nich znaleźć zarówno prawdziwe perełki jak i niezły chłam. To chyba jedyny polski raper, w czasie słuchania którego nie czuję zażenowania, a wręcz przeciwnie - mam wrażenie, jakbym miał do czynienia z oczytanym i szalenie osłuchanym gościem, który od początku do końca wie, o czym chce powiedzieć swym słuchaczom. Mój ulubiony album TACO to oczywiście Marmur. Kiedy w listopadzie znalazłem się na jego koncercie, nie mogłem uwierzyć, że zdołał sprzedać cały warszawski TORWAR.
* ogólnie mamy mega dobry czas dla polskich raperów... wystarczy sprawdzić liczbę wyświetleń utworów takich artystów jak OTSOCHODZI, PLAN B, RASMENTALIZM czy QUEBONAFIDE... to już nie są smutne rapsy o blokowiskach skierowane wyłącznie do zbuntowanych nastolatków. Polski hip-hop ma się w 2018 roku naprawdę dobrze.

9. MIKROMUSIC - kolejny zespół, który wielu Polaków kojarzy wyłącznie z jednego utworu, tj. "Takiego chłopaka". A przecież MIKROMUSIC ma do zaoferowania znacznie więcej. Polecam ostatni album "Tak mi się nie chce". Przepiękny, aksamitny głos wokalistki potrafi rozbujać na koncercie nawet największego ponuraka.

Mógłbym tak pisać i pisać bez końca. Bo przecież mamy jeszcze Melę Koteluk, Piotra Ziołę, MROZA (uwaga, to już nie jest ten sam MROZU, co z czasów komercyjnego hitu "Miliony monet"), Rosalie. Naprawdę dużo dobrego się dzieje i wszystko wskazuje na to, że rozkwit wielu talentów dopiero przed nami.

Śledzicie twórczośc młodego pokolenia polskich artystów? Kogo słuchacie?

Odpowiedz do tematu