Poprzedni temat «» Następny temat
Gork
Autor Wiadomość
Ruffle_truffle 

Podziękowania: 26/68
Wysłany: 2018-02-08, 21:34   Gork

Słowem wstępu (przepraszam, że wikipedia, z artykułu "Ewolucyjne uwarunkowania schizofrenii"):

Hipoteza podziału grupy i szamanizm

Kolejną próbę wyjaśnienia zjawiska schizofrenii podjęli Stevens i Price w swym dziele Ewolutionary Psychiatry. Wpadli oni na pomysł, że allele związane z rozwojem psychozy schizofrenicznej mogą odpowiadać za pojawianie się u ich nosiciela cech przywódczych. Niekoniecznie musiałby on chorować na schizofrenię, raczej sytuowałby się gdzieś w obrębie kontinuum między chorobą a zdrowiem psychicznym, przejawiając cechy schizoidalne, schizotypowe, paranoidalne lub graniczne. Osoba zachowująca się odmiennie od reszty, charyzmatyczna, o pewnych tylko cechach schizofrenii, miałaby więc większe szanse na zostanie liderem grupy czy też przywódcą religijnym. Możliwe jest też, że wokół takiej charyzmatycznej postaci gromadziłyby się inne osoby. Przywódca taki byłby więc osobą bardzo ważną w społeczności zbieraczy i łowców, a jednocześnie miałby on liczne potomstwo, utrzymując w populacji związane z F20 allele. Tylko u niektórych osobników generowałyby one takie natężenie cech, które stanowiłoby już chorobę psychiczną, a częściej wymienione wyżej cechy osobowości. Historia potwierdza występowanie takich cech osobowościowych u licznych, obdarzonych charyzmą przywódców. Pogląd ten Rybakowski określa mianem hipotezy podziału grupy (the group-spliting hypothesis of schizophrenia)[17].

Polimeni i Reiss rozumują podobnie, jednakże wyjaśniają obecność schizofrenii w populacji innym rodzajem doboru naturalnego. Twierdzą bowiem, że w tym przypadku dobór działa głównie na poziomie grupy, a nie pojedynczego jej osobnika[17].

Polimeni i Reiss zwracają uwagę, że cechy schizofrenii pozwalają właśnie na lepszy podział ról w grupie, mianowicie na pojawienie się w niej postaci szamana. Uważają oni, że postać szamana jest nieodzowna dla funkcjonowania takiej grupy społecznej. Pojawiające się u chorego objawy wytwórcze (urojenia, omamy) upewniałyby pozostałych członków grupy o kontakcie szamana ze światem nadprzyrodzonym. Objawy negatywne natomiast wskazywałyby na jego wycofanie ze świata ludzi. Jej rola miałaby polegać na podtrzymywaniu więzi pomiędzy członkami, a także na tworzeniu i podtrzymywaniu obrzędów religijnych, co utrzymywałoby jedność skupionej wokół nich grupy[17]. Z kolei głoszone przez takie osoby treści urojeniowe (według Szafrańskiego paranoiczne) ułatwiałyby powstawanie nowych grup, skupionych wokół jednostki je głoszącej. Grupka taka oddzielałaby się od większej społeczności, tworząc nową[19].

Jeszcze dalej posuwa się Julius Jaynes. Uważa on, że halucynacje słuchowe o charakterze imperatywów mogłyby stanowić normę na pewnym etapie tworzenia się języka. Członkowie grupy odbieraliby je jako polecenia przywódcy grupy, omamy spajałyby grupę[17]. O ile na etapie kilkudziesięcioosobowych grup stanowiłoby to normę, obecnie objawy psychotyczne stanowiłyby efekt ujawnienia się bądź zwiększenia intensywności procesów myślowych bardziej pierwotnych, występujących wcześniej w trakcie antropogenezy bądź ontogenezy (myślenie magiczne, prelogiczne)[20].

Teraz obrazek:

Można będzie go wypytywać o to, co mówią do niego "duchy". Kwestie z autopsji, z życia wzięte. ;>

Umiejscowienie (UWAGA, SPOILER):

Tam, gdzie Brage i wykopalisko archeologiczne. Gork poczuł instynktownie moc w tych ruinach. Będzie zachęcał do udziału w rzezi i skierowania się ku ciemnej stronie. Postać zła, kierująca się instynktem zabójcy, małomówna, raczej "konkretna", nieco izolująca się, niezbyt przekombinowana i powściągliwa.

Szaman nie otrzymuje premii za wysoką mądrość. Jak widać powyżej - nie będzie jej miał wysokiej. W ogóle trochę mentalność... "Dresa"?

"Tylko wariaci i dzieci, z innymi współżyć trudno" - z sekretnych zapisków Antoniego Kępińskiego.
Podziękuj autorowi tego posta

Ruffle_truffle 

Wysłany: 2018-02-13, 17:30   Przymiarki

Był odzew na stronie facebookowej klanu, więc odrobina inicjatywy z mojej strony:

Wstawiam kartę postaci i trochę informacji o niej. Postać będzie miała 10030 XP niezależnie od poziomu gracza. Dlaczego? Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, gdyż o ile weteran poradzi sobie z Siewcą Zagłady nawet na niskim levelu, o tyle nie jest to zbyt adekwatne, jeśli chodzi o początkujących graczy.

Level 4 wydaje się być średnią.

Czary:

1 poziom:

- Leczenie lekkich ran
- Osłona przed duchami
- Oplątanie
- Zagłada

2 poziom:

- Zimna mgła (sorry, nie znam dokładnej nazwy tego czaru)
- Zauroczenie osoby lub ssaka

Przedmioty:

maczuga +1, zbroja skórzana gruba, proca, pociski, puklerz.

Zdolności:

maczuga +
proca +
topór +

Wstępnie zastanawiam się nad głosem z Icewind Dale Serce Zimy Mężczyzna 3.
Sprawdzę jeszcze głosy z Icewind Dale 2. Biorę pod uwagę także głos wojownika, który wydaje same dźwięki, choć to trochę nie pasuje do stylistyki BG, bo Icewind jest hack'n'slashowy bardziej.

"Tylko wariaci i dzieci, z innymi współżyć trudno" - z sekretnych zapisków Antoniego Kępińskiego.

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Nobanion
Ruffle_truffle 

Wysłany: 2018-02-18, 12:57   

Grałem trochę szamanem w Icewind Dale oraz odświeżyłem sobie wiedzę na temat wykopaliska archeologicznego.

Planowałem, by dać tam wtrącenia, ale ciężko coś "wepchać", jak tak poczytałem te dialogi. Najwyżej Gork wyrazi niezadowolenie, jeśli pójdziemy dobrą ścieżką.

Aha i jeszcze jedna rzecz - po aktualizacji Baldur's Gate mój pierwszy NPC (Belaree) nie działa tak, jak powinien. Trzeba by nie aktualizować, aż do końca rozgrywki, bo inaczej straci udźwiękowienie, a dialogi staną się bełkotem 100%, a nie szaleńczym "bełkotem" 30%

Ruffle_truffle 

Wysłany: 2018-02-20, 19:14   Wstępny dialog

Napisałem wstępny dialog z Gorkiem. Mówi jak do kilku osób, postaci z oryginału też tak w sumie mają, choć możliwe jest solo. Ale wtedy - kto przyjmuje kogoś do drużyny?

(Stoi przed tobą rosły półork w grubej, skórzanej zbroi i z maczugą w muskularnej ręce. Gdy zbliżasz się, zaczyna szczerzyć kły) Grrr!

1. Spokojnie, nie trzeba reagować agresją!
2. Giń, półorczy czarcie! (Atak)

IF 1. -> (twarz półorka nieco łagodnieje) Czego chcesz?

1. Po prostu przechodzę przez tę okolicę.
2. Niczego, do widzenia. (Koniec)

IF 1. -> W tej okolicy nie jest zbyt bezpiecznie.

1. Dlaczego zatem się tutaj pałętasz?
2. Dzięki, będę to mieć na uwadze. Żegnaj. (Koniec)

IF 1. -> Instynkt mnie tu przywiódł. Gdzieś niedaleko stąd jest... Miejsce mocy.

1. Jakie miejsce mocy?

IF 1. -> Potężne źródło pradawnej energii.

1. I chcesz je odnaleźć?
2. Brzmi trochę złowieszczo. Chyba czas już na mnie. (Koniec)

IF 1. -> W sumie niekoniecznie. Choć przyznam, że moglibyście się mi przydać.

1. Ty nam chyba również. Witaj więc w drużynie.
2. O nie! Wpakujesz nas w jakieś kłopoty!

IF 1. -> (Join party) Jestem Gork. Ruszajmy.
IF 2. -> Więc nie zawracajcie mi łba paplaniną! (Koniec)

Ruffle_truffle 

Wysłany: 2018-02-22, 11:29   Dialogi

Napisałem dialogi Gorka z Charname. Pozostaje zastanowić się nad dialogami z innymi NPC (jest zarys zaledwie dwóch na razie). I może jakiś prosty quest.

DIALOG 1

Ciężko być półorkiem na Wybrzeżu Mieczy. Ten rejon nie jest przyjaźnie nastawiony do takich jak ja. Co prawda nikt mnie jeszcze nie zaatakował, oprócz jawnych wrogów, ale to ze strachu. Muszę znosić te wszystkie kąśliwe spojrzenia i pewien... Ostracyzm.

1. Silny i straszny Gork boi się zwykłych wieśniaków?
2. Na pewno nie są aż tak wrogo do ciebie nastawieni.

IF 1. -> Wykazujesz się ignorancją. Ci *wieśniacy* są zdolni zlinczować każdego, kto nie pasuje do ich wizji świata. (Koniec)
IF 2. -> Mylisz się. Ich bezpieczeństwo oraz spokój ducha jest najważniejszy dla obrońców sprawy. Bardzo wielu, w tym my, chwyta za oręż po to, aby kilku wieśniaków mogło żyć w sielance, na którą moim zdaniem zwyczajnie nie zasługują. (Koniec)

DIALOG 2

Tak, wiem, pomożecie mi jak tylko będziecie mogli.

1. Ależ oczywiście, Gork, miałeś co do tego jakieś wątpliwości?
2. Będziemy pomagać, gdy ty również będziesz.

IF 1./2 -> Nie mówiłem do was.

1. Co?!

IF 1. -> To moje własne nagłośnione myśli. Odpowiadam... Duchom, które do mnie *mówią*.

1. No cóż, to... Ciekawe. (Koniec)
2. A co te "duchy" tobie powiedziały?

IF 2. -> Żebym się nie martwił o swoje przetrwanie, bo one wyciągną mnie z każdej opresji.

1. Cóż... Wielce ciekawe. (Koniec)

DIALOG 3

Czyżbyście chcieli, bym wyzionął ducha?

1. Ależ skąd. Pragniemy, byś z nami przebywał.
2. Rozmawiasz z duchami, Gorku?

IF 1. -> Mówiłem do duchów, a nie do drużyny.

2. Rozmawiasz z duchami, Gorku?

IF 2. -> Tak. Orzekły, że byłbym ich cennym kompanem, lecz wolę być żywym tu, niż "żywym" w grobie. (Koniec).

DIALOG 4

Chcecie mnie ostrzec przed niebezpieczeństwem?

1. O nie, już wiemy, że mówisz do duchów! Powiesz nam może, co rzekły tym razem?

IF 1. -> Powiedziały: "Spisek. Ciebie też chcą zabić"...

Odpowiedz do tematu