Poprzedni temat «» Następny temat
WIII: Wild Hunt
Autor Wiadomość
Kliwer 

Podziękowania: 139/197
Wysłany: 2017-10-29, 22:09   

Muszę powiedzieć, że znalazłem sposób na cieszenie się Wiedźminem 3.

Ostatnio poszedłem na męską imprezkę do kumpla (tzn. była męsko-żeńska, ale baby ostatecznie zamknęły się w osobnym pokoju, trudno się dziwić zresztą). Odpaliliśmy Wieśka 3 na dużym telewizyjnym ekranie, gospodarz grał (zresztą strasznie słabo, na normalu dość często ginął, noob :razz: ) Siedzieliśmy w półkole, podziwialiśmy widoczki i dialogi, piliśmy piwo i gadaliśmy (o książkach fantasy/SF, RPGach, innych grach). To był bardzo przyjemny wieczór, tylko gospodarz tak się denerwował, że widownia miesza jego ulubioną gierkę z g*wnem :lol:

Ach, klimat, widoki, klimat, widoki... Dech zapiera. Jak się to potraktuje jak film to jest nieźle. Ale do grania, niestety, się nie nadaje. Potwierdziły się moje wcześniejsze spostrzeżenia- nasz gracz-prelegent także więcej oglądał, niż trzymał łapki na padzie.

Pod wpływem tej obserwacji wymyśliłem coś, co możemy roboczo nazwać Testem Kliwra. Aby ocenić grę (cRPGa) zróbmy trzy rzeczy: 1) wyobraźmy sobie, że ma ona grafikę pierwszego Tomb Ridera, brak muzyki i dźwięków, że wszystkie dialogi są tylko do czytania i tak dalej. 2) rozpiszmy na czynniki pierwsze jakie czynności musi wykonywać gracz i jakiego przygotowania te czynności wymagają. Czy trzeba przeczytać instrukcję i jak jest ona gruba? Ile czasu poświęcamy na planowanie postaci? Czy musimy zatrzymać się i nad czymś pomyśleć? Na co mamy wpływ: dialogi, walka, zagadki? 3) Czy w toku gry zmuszeni jesteśmy do zmienienia podejścia? (np. jak zmieniają się walki, czy odblokowują się jakieś nowe mechaniki)

Po rozpisaniu tego będziemy wiedzieć, czy mamy do czynienie z "dobrą grą" czy tylko z "grą efektowną".
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Nobanion, Geralt Riv
Nobanion 
kotołak

Podziękowania: 72/150
Wysłany: 2017-10-30, 08:39   

Myslę że to najlepiej oddaje czym jest gra i w jakim oscyluje gatunku, co jej takie zaszeregowanie nie przynosi ujmy, ale nie ma nic wspólnego z cRPGiem.
Zapraszam do zapoznania się z materiałem filmowym już kiedyś przeze mnie podawanym i jak najbardziej aktualnym mimo upływu ...lat:

The Witcher III: Wild Hunt - Best Detective Game Ever Made - Extra Credits

Podziękuj autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu