Poprzedni temat «» Następny temat
Mass Effect
Autor Wiadomość
Almateria 

Podziękowania: 36/2
Wysłany: 2013-03-17, 14:05   

Te dodatki nie działają w polskiej wersji, do tego. ^^ I nie próbuj ich kupować, chyba że chcesz pobawić się z najgorszym systemem kupowania.
Podziękuj autorce tego posta

Hélegorn 
Beholder

Podziękowania: 1/1
Wysłany: 2013-03-17, 15:56   

torian napisał/a:
Hélegorn, jeśli jeszcze nie zacząłeś grać zainstaluj DLC Lair of the Shadow Broker i Arrival (pozostałe opcjonalnie) inaczej poczujesz lekki zgrzyt na początku ME3.
Jeszcze nie zacząłem, ale pudełka z płytami już na biurku leżą...
Almateria napisał/a:
I nie próbuj ich kupować, chyba że chcesz pobawić się z najgorszym systemem kupowania.
Hmmm, rozwiń temat. :curious:

Almateria 

Wysłany: 2013-03-17, 16:25   

Nie chce mi się rozwijać, bo to jest absolutnie niewarte mojego czasu, ale kupowanie DLC do ME2 to jest absurdalne skakanie przez trzy systemy kupowania, punkty których możesz użyć tylko do tych DLC, i setki niedziałających linków na stronie bioware i ea.

torian 

Podziękowania: 17/5
Wysłany: 2013-03-17, 16:38   

Almateria napisał/a:
Te dodatki nie działają w polskiej wersji, do tego.

Działają tylko trzeba użyć instalatora przygotowanego przez fanów.

http://www.shadowbroker.pl/pliki/?did=6
http://social.bioware.com/project/4443/
Podziękuj autorowi tego posta

Almateria 

Wysłany: 2013-03-17, 16:41   

Jeżeli coś wymaga używania haków, to nie działa. ^^

Nobanion 
kotołak

Podziękowania: 74/156
Wysłany: 2015-09-05, 10:27   

Coś mnie wzięło ostatnio i dałem sobie spokój z różnymi grami i rozpocząłem ponowne przechodzenie Mass Effecta od początku. Dzięki( jak zresztą zawsze :razz: )pracy modującym, jest mod - pacz poprawiający wydatnie grafikę w grze, a że ma gra swój kinowy smaczek, to nadaje dodatkowego uroku i nie widać że gra była robiona w....ale ten czas leci :)

torian 

Wysłany: 2016-11-01, 22:35   

Nie bardzo wiedzialem gdzie o tym napisać więc piszę tu. Jak wiadomo wiele nowszych gier crpg czerpie garściami z serii Baldur's Gate. Ciekawostka na którą natknąłem się jakiś czas temu. Postać Tali'Zorah wzorowana jest na Aerie. Pomijając niejednoznaczne podbieństwa takie jak zbliżone charaktery i fakt że obie zostały w pewien sposób okaleczone (jedna przez brak skrzydeł, druga nie może żyć bez ochronnego kombinezonu) sugeruję skupić się na sondzie, które Tali używa w walce. Nazywa się ona Chiktikka vas Paus (Chiktikka Fastpaws), w trakcie bitwy Quarianka często rzuca tekstami "Nikt nie jest szybszy niż Chiktikka vas Paus" i "Atakuj optykę, Chiktikka". Jakieś skojarzenia?

Wydrap oczy, Boo!

porfirion 
Czciciel Azutha
osiełek

Podziękowania: 104/84
Wysłany: 2016-11-01, 23:10   

Nie miałem za wiele styczności z polską wersją ME - naprawdę "Go for the optics" przetłumaczono jako "Atakuj optykę"? :sciana:
Przy takim tłumaczeniu bez intensywnego skupienia myśli nie wpadłbym na to nawiązanie do BG... skoro oryginalne Minscowe "go for the eyes" przetłumaczono na "po oczach go", to "go for the optics", ja wiem... "po gałkach go"? Może najlepiej to nie brzmi, ale już jakoś się bardziej kojarzy. A pewnie znalazłoby się jeszcze coś lepszego.

W sumie z imieniem tej sondy Tali (która nb. nazywa się Chatika vas Paus, pierwszy wyraz też trochę zmieniony w stosunku do Faerunowego Chiktikki) też jest problem w polskiej wersji - bo w BG przetłumaczono "Fastpaws" jako "Szybkołapy". A jak u licha przetłumaczyć "vas Paus" i to jeszcze tak, by się kojarzyło...

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

We internecie...

torian 

Wysłany: 2016-11-01, 23:30   

porfirion napisał/a:
naprawdę "Go for the optics" przetłumaczono jako "Atakuj optykę"? :sciana:

Szczerze mówiąc nie jestem pewien, pisałem w oparciu o Mass Effectową wiki. Ta Chiktikka/Chatika wpadła mi w ucho podczas gry. Wydaje mi się że było też coś w stylu "Go for him Chatika, good girl!"

porfirion 
Czciciel Azutha
osiełek

Podziękowania: 104/84
Wysłany: 2016-11-01, 23:58   

Ok. Z jednej strony nie ufam Mass Effectowej wikii po przeczytaniu:
Cytat:
„Atakuj optykę, Chiktikka! Atakuj optykę!”, co stanowi nawiązanie do Minsca z Baldur’s Gate krzyczącego: „Atakuj oczy, Boo! Atakuj oczy!”
skoro nie znają się i przekręcają imię sondy oraz kwestię Minsca, to i kwestię Tali mogli pomylić. Wróć: nie tylko "nie znają się", ale też "tłumaczą bezpośrednio z angielskiej Mass Effectowej wikii"...
Ale nie ufając poszukałem filmików na YT i okazuje się, że w grze jest jeszcze gorzej. Przynajmniej w dodatku Cytadela do ME3, gdzie pijana Tali rzuca tę kwestię "go for the optics, Chatika", a w polskich napisach zrobiono z tego "sprawdź optykę, Chatika" - to już nie tylko nierozpoznanie nawiązania, ale nawet nieznajomość kontekstu samej gry (bo dana fraza padała jako komenda Tali do sondy podczas walk - ale chyba tylko w ME2, bo w ME3 chyba już nie było tych okrzyków bitewnych towarzyszy).
No i z racji pojawiania się tej kwestii od przypadku w walkach, to raczej nie znajdę tak na szybko w jutubowych filmikach, jak została ta fraza przetłumaczona i zdubbingowana w ME2.

Edit: kolega grający w ME choć teraz nie ma możliwości sprawdzenia, to przypomina sobie właśnie kwestię "Atakuj optykę". No cóż, według mnie to porażka w polskiej wersji.

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

We internecie...

torian 

Wysłany: 2016-11-02, 00:38   

Grałem w wersję anglojęzyczną bo nie mogłem zdzierżyć polskiego dubbingu w ME2 (w ME3 na szczeście go nie było) a kiedy na ekranie dużo się działo jakoś nie bardzo zwracałem uwagę jak przetłumaczono daną kwestię.

Damianus_NT 
beamdog hater

Podziękowania: 69/19
Wysłany: 2017-06-09, 12:14   

Dla zainteresowanych; na Kotaku pojawił się dość ciekawy artykuł, wyjaśniający dlaczego Andromeda wyszła w takim, a nie innym stanie.
http://kotaku.com/the-sto...five-1795886428

Jeśli ktoś nie lubi po angielsku, to na blogu polygamia.pl znajduje się wpis w ojczystym języku.
http://polygamia.pl/chcie...sach-andromedy/

Gra rzekomo wisiała przez wiele lat i miała tak naprawdę powstać w ostatnie półtora roku, po licznych turbulencjach i konfliktach w firmie. Pracownicy zarzucali sobie wzajemnie kradzież pomysłów, a kolejne studia nadpisywały pracę poprzedników, często obniżając jakość gry. Ludzie zaczęli odchodzić, brakowało np. animatorów. Wykonanie wspomnianych animacji zlecono różnym firmom w Chinach i Indiach (na domiar złego, brak jasnego scenariusza utrudniał tymże pracę).

Przez nieudaną premierę Andromedy, seria ME poszła niestety w odstawkę. Szkoda. Na pocieszenie, na dniach rozpoczynają się targi E3, więc pewnie na konferencji EA usłyszymy o kolejnym Dragon Age, a także o nowym, oryginalnym projekcie.

Nobanion 
kotołak

Podziękowania: 74/156
Wysłany: 2017-07-03, 01:45   

http://pclab.pl/news74750.html Prawda to? hmmm...

Odpowiedz do tematu