Poprzedni temat «» Następny temat
Układ Forum - pytanie

Która opcja jest Twoim zdaniem lepsza
Propozycja I (Sagi + mody do nich osobno)
82%
 82%  [ 14 ]
Propozycja II (osobno Sagi i osobno mody)
17%
 17%  [ 3 ]
Głosowań: 17
Wszystkich Głosów: 17

Autor Wiadomość
Meisarcha

Podziękowania: 68/96
Wysłany: 2017-06-07, 17:00   Układ Forum - pytanie

Siema dobre ludzie;)
Chcemy nieco przebudować (po prostu Wasz Meisarcha zapomniał, że istnieją mody do wersji Enhanced, mea culpa) układ Forum, i w związku z tym pytanko, który układ jest lepszy.

Propozycja I (tradycyjna)
1 dzielnica: Saga BG (klasyczna) + mody do wersji klasycznej
2: Saga Enhanced + mody do niej

Propozycja II (wg nowego porządku)
1: Sagi klasyczna i Enhanced
2: mody

II jest - w moim odczuciu - logiczniejsza, ale I chyba bardziej intuicyjna.
Jeśli ktoś ma inny pomysł - proszę pisać w poście.

Ankieta ważna do końca niedzieli - zachęcam do głosowania.

Podziękuj autorowi tego posta

Vinci
Zasłużony

Podziękowania: 238/51
Wysłany: 2017-06-07, 17:08   

Wydaje mi się, że pierwsza propozycja będzie bardziej intuicyjna. Chodzi o mocne rozgraniczenie wersji klasycznej i EE, w drugiej opcji obawiałbym się dużego zamieszania w pytaniach od nowych użytkowników, chociaż to pewnie i tak będzie miało miejsce.

dradiel 
Przyjaciel Klanu
Jeździec Shaundakula

Podziękowania: 644/85
Wysłany: 2017-06-07, 17:14   

Pierwsza propozycja będzie powodować mnie nieporozumień.

Lava Del'Vortel 
Łasiczy Szperacz

Podziękowania: 183/60
Wysłany: 2017-06-07, 17:19   

Zgadzam się. Wersja 1 wydaje się czytelniejsza i będzie z głowy pytanie "a działa to pod EE?" - a przynajmniej może trochę ograniczy jego występowanie.

Cahir 
Pan Świtu

Podziękowania: 107/27
Wysłany: 2017-06-07, 18:21   

A co z modami działającymi na wersji klasycznej i EE? Będą w obu działach? Generalnie teraz tu już jest chyba mniej modów działających tylko na wersji klasycznej niż tych działających tylko na wersji EE.
Into the middle I was led

Meisarcha

Wysłany: 2017-06-07, 18:32   

Tak, w obu działach. Sądzę (a przynajmniej mam nadzieję, hehe), że po prostu ludzie będą pisać w dziale, do którego będą mieli grę. Część tematów będzie zdublowana (tak jest zresztą i w przypadku samych Sag), ale i tak nie da się tego uniknąć. Jeśli będą pisać nie w tym dziale, moderator działu bądź admin będzie przenosić do tego drugiego (choć nie będzie tego tak wiele, jak sadzę), to na ogół wychodzi w drugim poście poszukującego pomocy, w odpowiedzi na pytanie w co grasz (coś jak o problemach z modem, o którym pisze w BG I, a mod w wersji pod BGT). W tym przypadku i tak będzie łatwiej to rozróżnić (albo raczej będzie to miało de facto mniejsze znaczenie, dopóki nie zostanie stwierdzone z czym gra).

Aristo 
Legenda

Podziękowania: 104/80
Wysłany: 2017-06-07, 21:18   

Ja natomiast przychylam się ku drugiej opcji. Po prostu tak schludnie, jak jest teraz, nie było tu chyba nigdy. Dzielnice odpowiadają podziałowi na filary i linki do Wrót są w jednym kolorze. Po przywróceniu dawnego porządku znów się to przetasuje, a ponadto dział o WoBG nie będzie już tak wyeksponowany.
Intuicyjnością aż tak bym się nie przejmował, bo i tak nie wiadomo, która dychotomia będzie w danym przypadku bardziej poręczna dla szukającego: podstawka-mod czy wersja klasyczna-wersja EE.

Meisarcha

Wysłany: 2017-06-12, 19:12   

Jak pewnie zauważyliście, wygrała opcja nr I, tak też zostanie to na dniach zmienione.
Dzięki za udział w głosowaniu, jeszcze większy za cenne opinie.

Meisarcha

Wysłany: 2017-08-06, 08:28   

Witajcie!
Najmocniej przepraszam, że zdecydowałem się jednak zmienić układ Forum na opcję II. Jak widać, nie była to decyzja pod wpływem impulsu, ta kwestia nurtowała mnie cały czas od tej ankiety. Na zmianę wywarły wpływ 2 czynniki. 1. to post Arista, którego opinia - jak zwykle zresztą - godna jest Poprzednika, do którego nawiązuje mianem (przepraszam, nie chciałbym, by zostało to odebrane, iż reszta opinii nie ma dla mnie znaczenia - bo tak nie jest, po prostu jako jedyny zanalizował sytuację w najdrobniejszych szczegółach i ukazał jej implikacje. Zresztą nie tylko mnie to przekonało, do czasu, gdy napisał, głosowaliście tylko za opcją I, od tego momentu głosy szły mniej więcej po równo). 2. nie mieliście wtedy przed oczyma całokształtu, czyli wyodrębnienia działu megamodyfikacji (dopiero w tym czasie dowiedziałem się o dodatkowej dzielnicy z modu Lavy), w którym będą docelowo także rzeczy z Enhanced (gdy się trochę porozpisujecie o EET także otrzyma swój dział), więc i tak nie dałoby się utrzymać postulowanego rozdziału na wersję klasyczną i Enhanced.
Naprawdę bardzo Was przepraszam, że zdecydowałem się rozwiązać to w taki sposób, jeśli razi Was obecny układ, możecie to oczywiście zakomunikować - jeżeli pojawi się sporo głosów sprzeciwu, zmienię na poprzednią wersję.
Dodam jeszcze, że oprócz kwestii podnoszonych przez Arista nie bez znaczenia jest (przynajmniej obecnie, gdy wersja Enhanced nie została jeszcze mocno "opostowana") to, że pozwoliło to odchudzić nieco Bramy.
Pozdrawiam

Lava Del'Vortel 
Łasiczy Szperacz

Wysłany: 2017-08-06, 09:02   

Wg mnie to błąd. Intuicyjność to coś, co jest bardzo ważne, jeśli nowe osoby mają się połapać na forum. Sam obecnie jestem lekko zagubiony w tym wszystkim + wyeksponowana została różnica w strukturze działów "Modyfikacje Baldur's Gate II" i "Modyfikacje Enhanced Edition".
Czyli mamy pożegnanie intuicyjności, wyeksponowanie różnic w konstrukcji i niestety faktycznie zignorowanie odczuć użytkowników (gdyby różnica była chociaż mała, a to 14 głosów przeciwko 3...) Nie wiem po co było to całe głosowanie...

Meisarcha

Wysłany: 2017-08-06, 09:18   

Tylko, jak pisałem, od czasu postu Arista te głosy zaczęły się układać inaczej. Pisałem też o powodach. Intuicyjność, jaka jest, każdy widzi (i tak do modów pytania ludzie potrafią pisać np. w dziale o BG II - bo przecież gram w BG II). Akurat nigdy nie była mocną stroną CoBu i tamten układ (czy jakikolwiek inny) też nie rozwiązywał wszystkich problemów (wystarczy sobie przypomnieć, ile razy ludzie pisali o modach do BGT w dziale modów BG I).
Wiem, że głupio wyszło, ale prawdę mówiąc post Arista przekonał mnie do obecnej opcji. Zmieniłem jednak wówczas na drugą, bo tak wyszło z ankiety. Jak pisałem, długo nad tym myślałem, wziąłem jednak pod uwagę powstanie działu EET (mógłbym zrobić to dla podparcia moich słów już teraz, ale bez sensu, skoro są tam 3-4 tematy, będzie jednak znacznie więcej), więc cała postulowana intuicyjność i tak weźmie w łeb.
Czekam na opinie, jeśli będą negatywne - zmienię z powrotem, choć - jak piszę - tamten układ jest bez sensu, tym bardziej, że BG: EE znajduje się wówczas w dziale z modu.

EDIT:
Lava Del'Vortel napisał/a:
wyeksponowanie różnic w konstrukcji

Tego to w ogóle nie rozumiem. Eksponowanie (nadmierne - jakby zdecydowanie odcinał stare od nowego) różnic między wersją klasyczną a EE podkreśla właśnie dawny podział. Obecny też to zaznacza w sposób zauważalny - nie traktujmy Athkatlan jak ludzi, którzy nie potrafią niczego zrozumieć mocą swojego umysłu. A jeśli chodzi o różnice między grami a modami? Cóż, są... Widzi to każdy grający.

Co do ignorowania opinii (to lepsze słowo niż odczucia, jak sądzę) - to przeprosiłem i przepraszam, że można to tak odebrać. Nie jest to prawdą (gdybym tak czynił, zmieniłbym i zakomunikował w Zmianach, że zmieniam; różnica wielka nie jest, ale subtelna), ale robienie po raz kolejny ankiety, bo zmieniły się w pewnym stopniu okoliczności byłoby dziwnym. Ktoś mógłby dojść do wniosku, że będę robić je tak długo, aż otrzymam satysfakcjonujące mnie wyniki;) Dlatego wolałem ukazać tę koncepcję w sposób praktyczny - jak pisałem, jeśli naprawdę będzie to budzić duży sprzeciw (jak by wynikało to z ankiety) - z pomysłu zrezygnuję. Naprawdę chciałbym, by Forum stanowiło kompromis między klimatem, logiką a użytecznością. Ogłosiłem ankietę także dlatego, że sam nie byłem przekonany do żadnej z opcji i oczekiwałem jakichś dobrych argumentów za którymś z rozwiązań, a najbardziej mnie przekonujące przedstawił Aristo. Długo się z tym gryzłem i dziś postanowiłem zaryzykować.

EDIT II: Osoby, które będą się wypowiadać przeciw tej zmianie, proszę o doprecyzowanie, czy są przeciwko niej samej, czy sposobowi jej wprowadzenia. Przepraszam za zamieszanie.

memory 
Gwiazda Mystry

Podziękowania: 61/91
Wysłany: 2017-08-06, 15:23   

Cytat:
Bramy (Saga Baldur's Gate - klasyczna i enhanced)

Już sama obecność tego dopisku po myślniku sugeruje, że ten układ Forum wymaga od użytkowników szczególnej uwagi :wink: Ale prawdę powiedziawszy, gdy się przez chwilę poprzyglądać, to wszystko jest całkiem klarowne... Zostawcie już tak, jak jest; myślę, że do obu układów można się przyzwyczaić i swobodnie w nich nawigować. Pod warunkiem, ze nie będą się co chwilę zmieniać, oczywiście :curious:

Lava Del'Vortel 
Łasiczy Szperacz

Wysłany: 2017-08-06, 16:41   

Konstrukcje działów:
Stare BG - Ogólne Opinie Megamody NPC Wyzwania Zadania Podklasy Przedmioty Inne, Pałac Książęcy (Modyfikacje BG II), TDD, TS
EE - Mody BG I: EE, Mody BG II: EE, Enhanced Edition Trilogy

Przedtem były inne działy i nie było tego tak widać. Teraz za to są obok siebie i wygląda to co najmniej dziwnie.

Meisarcha

Wysłany: 2017-08-06, 16:55   

Lavo, rozumiem Twój punkt widzenia i w jakimś stopniu go podzielam, ale mam na oku też dalszą perspektywę (a w niej będą osobne subkategorie (jak teraz Modyfikacje BG I i BG II) i dla wersji Enhanced (podobnie, jak w przypadku samych gier) - tylko nie ma tego sensu robić, gdy wszystkie razem (łącznie z EET, które za jakiś czas przeniesione zostanie do Megamodyfikacji) mają niecałe 300 postów - wówczas pewnie niektórzy by narzekali, że "po co robić tyle sztucznych mikrodziałów" i poniekąd mieliby rację). Dlatego myślę: Dajmy im trochę pożyć razem, potem (kiedy będzie już co dzielić) się je porozdziela. Jeśli ktoś napisze posta w nieprawidłowym miejscu (co dzieje się od początku i przypuszczam będzie miało miejsce zawsze), to się go przeniesie.
memory napisał/a:
Cytat:
Bramy (Saga Baldur's Gate - klasyczna i enhanced)

Już sama obecność tego dopisku po myślniku sugeruje, że ten układ Forum wymaga od użytkowników szczególnej uwagi

Sugerujesz, bym usunął ten dopisek?

memory 
Gwiazda Mystry

Podziękowania: 61/91
Wysłany: 2017-08-06, 19:39   

Cytat:
Sugerujesz, bym usunął ten dopisek?

Zdecydowanie tak, Meisarcho. Moim zdaniem to nie jest nawet estetyczne, pomijając już fakt, że wygląda jak tłumaczenie użytkownikom oczywistych oczywistości.
Nie wiem, czy dawałem już na Forum upust moim minimalistycznym zapędom, ale pozwolę sobie przy okazji na jeszcze jedną sugestię. Te trzy kolejne Dzielnice mogłyby mieć w ogóle krótsze opisy w nawiasach, a więc:
- Bramy (Saga)
- Południowy Skraj (Modyfikacje)
- Arena (Megainstalacje)
Po pierwsze, i tak wiadomo jakiej gry te działy dotyczą. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś, kto trafił do Athkatli mógł być niepewny o jakiej sadze, i modyfikacjach jakiej gry mowa. A po drugie, ten krótszy opis będzie pasował do opisu pozostałych Dzielnic. Za wyjątkiem "(Inne gry)" wszystkie opisy składają się z jednego słowa... I tak jest ślicznie.

I jeszcze a propos postu Arista, na który się powoływałeś.
Aristo napisał/a:
Intuicyjnością aż tak bym się nie przejmował, bo i tak nie wiadomo, która dychotomia będzie w danym przypadku bardziej poręczna dla szukającego: podstawka-mod czy wersja klasyczna-wersja EE.

Ja bym to ujął inaczej. Mało prawdopodobne, żeby ktoś szukał odpowiedzi w pierwszej kolejności myśląc: gram z modami - gram bez modów. Bardziej naturalne wydaje się: gram w wersję klasyczną - gram w EE. Tylko, że na tym etapie poszukiwań, czyli na samym początku, wszystko jeszcze widać jak na dłoni. Jednym rzutem oka można ocenić czy to ta, czy inna Dzielnica, czy to ten, czy inny Budynek.
Także zostaw, jeśli ten układ preferuje Rada, tylko już więcej nie zmieniajcie :wink:

Odpowiedz do tematu