Poprzedni temat «» Następny temat
Metal Corner
Autor Wiadomość
Dark 
Akolita Tempusa

Podziękowania: 28/58
Wysłany: 2010-07-18, 12:14   

Dead napisał/a:

A to całe Turbo Epilog co zapodałaś, to co to niby ma do metalu? :)

Piszesz o polskim metalu i nie znasz Turbo?

Katorg 
Wolny scriptor, ponury bard

Podziękowania: 8/23
Wysłany: 2010-07-18, 12:29   

Rootwater to jeszcze metal czy już Hard rock?

Pozatym trza wspomnieć o Pneumie , Neolithic , Privateer...

Podziękuj autorowi tego posta

Dead 
Bibliotekarz
Follower of Satan

Podziękowania: 27/64
Wysłany: 2010-07-18, 13:11   

@Elainie
Cytat:
Piszesz o polskim metalu i nie znasz Turbo?

Przesłuchaj link, który zapodałaś i znajdź mi w tym metal :P

Huntera też nie słucham i nie zamierzam, a wypowiadać się zamierzam dalej.

Dark 
Akolita Tempusa

Wysłany: 2010-07-18, 15:10   

Dead napisał/a:

Przesłuchaj link, który zapodałaś i znajdź mi w tym metal :P

Czepiasz się. :razz:
To zespół heavy/trash metalowy, lecz większość klasyków ma w dorobku zarówno metalowe jak i rockowe utwory. :wink:

W poniższym utworze czuję silną inspirację dokonaniami Iron Maiden.
Turbo - Szalony Ikar

Valsharess 
Przyjaciel Klanu

Podziękowania: 21/20
Wysłany: 2010-07-21, 10:11   

Dead napisał/a:
A to całe Turbo Epilog co zapodałaś, to co to niby ma do metalu? :)

Na swojej oficjalnej stronie zwą się weteranami heavy metalu, więc coś w tym pewnie jest :P

Katorg napisał/a:
Rootwater to jeszcze metal czy już Hard rock?

Jak dla mnie to hardcore :]

Dark 
Akolita Tempusa

Wysłany: 2010-07-21, 13:53   

Różnice pomiędzy hard rockiem a heavy metalem są chyba dość jasne..
Znacznie wyraźniejsza, mocniejsza praca sekcji rytmicznej i utwory w "wesołych" skalach molowych zamiast typowej dla rocka "smutnej" skali durowej.
W sumie metal pochodzi od rocka.. te granice bywają bardzo chwiejne, szczególnie jeśli chodzi o starsze zespoły.

Yarpen 
Bibliotekarz
Podrywacz znudzonych literatek

Podziękowania: 21/15
Wysłany: 2010-07-21, 17:24   

Polski metal to dobra rzecz, chociaż mówienie o Turbo jako dobry metal ciężko przechodzi mi przez gardło/uszy. Kat, Acid Drinkers... rozumiem, ale Turbo? Może za 'Żołnierza Fortuny' należy im się szacunek, ale nie stawianie w galerii sław. Bo ani słynne 'Dorosłe dzieci' ni 'Turbooddychanie' nic niesamowitego jak na moje niewprawione ucho nie prezentują.

Chociaż nie należę do wielkiej metalowej rzeszy, to przez wzgląd na brata musiałem się trochę tego wszystkiego nasłuchać. Aż pozwolę sobie na małe podsumowanko:

Kat: świetny polski zespół, gdy był jeszcze w komplecie. Dobry wokal, psychodeliczne teksty, potężne riffy i solówki. A płyta 'Bastard' to majstersztyk pod względem gry technicznej! Tyle ile tam upakowano pomysłów na kawałki nie znajdzie się w całej dyskografii Żelaznej Dziewicy. :D

Cynic: jeden z ulubionych zespołów. Muzyka na poziomie technicznego diamentu, każdy kawałek to kompozycyjny majstersztyk. Nie dziwota, że stali się inspiracją dla wielu technicznych psychopatów.

Amon Amarth: wikingów po prostu trzeba kochać. Grają z niezłym ciężarem i zabójczą melodyjnością. Może nie jest to sztuka najwyższych lotów, ale dobrze posłuchać faceta który mając 20-30 lat krzyczy do mikrofonu wystylizowanego na wikingowski róg o tym, że Mroczny Drakkar Nadciąga. :D

All Shall Perish: niezły growl, potężne brzmienie gitar. Chłopaki w Sever the Memory robią sieczkę z mózgu. Wydali niedawno drugi album, mocno polecam tym, którzy nie wierzą w młode pokolenie metalu.

Machine Head: ciężar, technika, świetny wokal dla tych co nie lubią ekstremalnego growlu ala Glenn Benton. The Blackening może trochę zawiodło (jak ładna acz głupia dziewczyna: najpierw miło się na nią patrzy i miło ją złapać za tyłek - ale po tygodniu się nudzi), ale wcześniejsze albumy to to co tygrysy lubią najbardziej.

Aeremar 
Szalony Berserker

Podziękowania: 3/14
Wysłany: 2010-07-27, 22:22   

Yarpen napisał/a:
ale Turbo?

Znakomity zespół. Żołnierz Fortuny, Szalony Ikar, Kawaleria Szatan, Barbaric Justice, Dorosłe Dzieci, Sztuczne Oddychanie to nieśmiertelne hity polskiego metalu.

Cytat:
Kat, Acid Drinkers...

Acid Drinkers mi średnio podchodzi, ale Kat to bardzo dobry zespół.

Yarpen napisał/a:
Amon Amarth: wikingów po prostu trzeba kochać.

Ten zespół też mi nie podchodzi, mogę wymienić co najmniej 10 moim zdaniem lepszych zespołów wikingów.
---------------

A tak z polskich zespołów, które zdarza mi się słuchać to:
Turbo, CETI, TSA, Kat, Destroyers, Stos, Virgin Snatch, Spiritual Demise, Privateer, Witchking, Crystal Viper, Alastor, Hetman, Fatum, Hellfire, Gutter Sirens, Wilczy Pająk i Miecz Wikinga
Pisane na szybko, więc mogłem kogoś pominąć, moje ulubione pogrubiłem.

Yarpen napisał/a:
co nie lubią ekstremalnego growlu ala Glenn Benton

Ja wiem czy ekstremalny? Ciężki, klasyczny growl, ale zależy co rozumieć przez pojęcie ekstremalny, dla mnie ekstremum to coś w stylu "wokalistów" Rompeprop lub Stomy.

Eerie 
Diabelstwo

Podziękowania: 3/10
Wysłany: 2013-08-16, 16:56   

Hail! Nie, nie będę czytał całych dwudziestu stron tego tematu, ale... czy ktoś tu lubi black? Bo ja go uwielbiam.

Ostatnio kupiłem płytę De Mysteriis Dom Sathanas, nagraną oczywiście przez Mayhem (jakby kto nie wiedział). Funeral Fog, Freezing Moon, Life Eternal... Zajefajne utwory.

Ubóstwiam też Emperora za kawałek I am the Black Wizards oraz ogólnie za wszystkie jego utwory, jakie tylko usłyszałem. I za teksty.

A co do Amon Amarth, to nie są oni moim ulubionym zespołem, ale ich lubię. Puszczam ich sobie od czasu do czasu, kupiłem ich najnowszą płytę Deceiver of Gods w jakimś eksluzywnym wydaniu (szczerze mówiąc planowałem kupić coś innego, ale jak zobaczyłem że w takim wydaniu, to wziąłem od razu). Byłem też na ich koncercie (mój pierwszy koncert w życiu swoją drogą) i muszę przyznać, że się świetnie bawiłem.

Swoją drogą, znacie rodzimego Massemord?
Śmierć! Zagłada! Śmierć ludzkości! Płoną kościoły! Niech płonie świat! Niech opadnie wiara w jutro! Czerń to zniszczenie! Zagłada!
Ostatnio zmieniony przez Jvegi 2013-08-16, 18:49, w całości zmieniany 1 raz  

torian 

Podziękowania: 27/11
Wysłany: 2013-08-25, 23:53   

Jeśli słucham blacku to raczej takiego:

http://www.youtube.com/watch?v=4e0VvHZMaTs

Norweskie zespoły jakoś do mnie nie trafiają. Amon Amarth słucham gdy chcę poczuć się wikingiem (szczególnie "Twilight of the thunder god").

Najlepiej czuję się w towarzystwie brytyjskich staroci, Iron Maiden, Judas Priest i Black Sabbath to pierwsza trójka na mojej playliście.

Eerie 
Diabelstwo

Wysłany: 2013-08-26, 00:14   

Taka jedna uwaga: Venom to nie jest black metal.

Oni pierwsi zaczęli z satanistycznymi tekstami i wizerunkiem. Ale jak się ich słucha, to jest to New Wave of British Heavy Metal. Nie mają tutaj skrzeczącego growlu, muzycznie też bardzo odbiegają od black metalu. Venom mają tylko satanizm w wizerunku i tekstach. Mayhem, Gorgoroth, Burzum, Emperor - to jest black metal. Venom nim nie jest.

Z Venomem było tak - oni pod to podłożyli fundamenty, ale black metal zaczął się dopiero po nich. Pierwsze blackmetalowe zespoły przejęły od nich złowrogi wizerunek i teksty, ale dopiero ich można bez wyrzutów sumienia nazwać blackiem.

torian 

Wysłany: 2013-08-26, 00:43   

Wchodzimy na dość śliski grunt (z podgatunkami metalu zawsze są problemy) ale właśnie Venom uważany jest za pierwszy zespół black metalowy (nawet nazwa wzięła się od nich). Jasne że ich muzyka nie przypomina współczesnego black metalu tak jak Elvis niewiele ma wspólnego ze współczesnym rock'n'rollem.

Więcej szczegółów
Za tę wypowiedź podziękowali:
Naorden
Eerie 
Diabelstwo

Wysłany: 2013-08-26, 01:00   

Tak, Venom nagrał utwór oraz płytę o nazwie Black Metal. I właśnie od tego tytułu wziął swą nazwę gatunek, jakim jest Black Metal. Jednak jak się słucha Venomu, to oni bardziej przypominają jakikolwiek inny zespół niż te blackmetalowe. Muzycznie Venom to NWOBHM. Nie ma nic wspólnego z blackiem, jeśli chodzi tylko i wyłącznie o samą linię melodyjną. Nie wiem, ile Elvis ma wspólnego z współczesnym rockiem, ale Venom i np. Mayhem albo inne zespoły blackmetalowe są tak od siebie odmienne, że to już nie ten sam gatunek.

Mimo wszystko bardzo lubię Venom, cały album Black Metal od początku do końca.

Naorden 
Guardian of the last burning candle

Podziękowania: 17/13
Wysłany: 2013-08-27, 20:53   

Może zaciekawi Cię pewien eksperyment - fińska grupa black'owa Ajattara postanowiła nagrać album ("Noitumaa") w dość nietypowej jak dla ich konwencji, albowiem wszystkie kawałki na nim nagrane są w 100% akustyczne. Osobiście polecam.

Mój ulubiony kawałek z tego albumu ;) Kiedyś go chyba nawet gdzieć na CoB'a wrzucałam...

torian 

Wysłany: 2014-07-05, 23:11   

Jakiś rok temu natknąłem się na nietypową wariację na temat metalu. Dość późno zważywszy że zespół działa już ponad 10 lat.

Powerwolf - niemiecki zespół z rumuńskim śpiewakiem operowym na wokalu (będąc już po trzydziestce stwierdził że ma dość opery i przerzucił się na metal). Tematyka utworów kręci się zazwyczaj wokół rumuńskich legend tj. wilkołaków i wampirów:

Night of the Werewolves
Lust for Blood

Zespół ma również w zwyczaju nabijać się z religii chrześcijańskiej w swoich utworach:

Raise Your Fist, Evangelist
Resurrection by Erection
Coleus Sanctus

Jeśli komuś to przeszkadza czujcie się uprzedzeni.

Jak dotąd 5 płyt na koncie. Moim zdaniem każda kolejna coraz lepsza.

Odpowiedz do tematu